HİZMET-İŞ’Lİ KADIN ÜYELER ANKARA’DA TOPLANDI

Hak-iş Hizmet-İş Sendikası Genel Merkez Kadın Komite Başkanlığı Şube İl Kadın Komitesi başkanları 11 Ağustos 2018 Cumartesi günü Ankara'da toplandı. Toplantıya katılan Hizmet-İş Sendikası Denizli Şubesi’nde görev yapan Kadın Komite Başkanı Ayşe Çulha yazılı açıklama yaptı.

Hak-iş Hizmet-İş Sendikası Genel Merkez Kadın Komite Başkanlığı Şube İl Kadın Komitesi başkanları 11 Ağustos 2018 Cumartesi günü Ankara'da toplandı.

Toplantıya, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Genel Merkez Kadın Komitesi Başkanı Hamide Yüsra Erilli Kurumlu, Genel Merkez Kadın Komitesi Başkan Yardımcıları, Derya Onat, Sevilay Özgür Çatma ve Arzu Tekin, Öz Büro-İş Sendikası Aydın İl Başkanı Nefise Şahin, Hizmet-İş Sendikası Denizli Şubesi’nde görev yapan Kadın Komite Başkanı Ayşe Çulha, Şube ve İl Kadın Komitesi Başkanları, Genel Merkez Uzmanları katıldı.

Hizmet-İş Sendikası Denizli Şubesi Kadın Komite Başkanı Ayşe Çulha, toplantıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.Başkan Çulha, “Başkanlar kurulumuzda ülkemizde, çalışma hayatında, işkolumuzda ve sendikal mücadele kadın çalışanların yaşadıkları sorunlar ele alınmış ve geleceğe dair öngörüler ve yapılanmalar değerlendirilmiştir. Bu bağlamda geniş katılımlı bir çalıştay gerçekleştirilmiştir. Hizmet-İş’in Türkiye'nin en büyük Sendikası olmasın da özellikle taşeron işyerlerinde çalışan kadın emekçilerin katkılarına da önemle vurgu yapıyoruz.

Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada yeniden inisiyatif anlayışla başlayan süreçte emekçi kadınlara önemli roller düştüğüne inanıyoruz. Bu bağlamda; kadınlık bilinci ve değerlerinin, özellikle sivil toplum örgütlenmelerinde sendikalarda daha geniş biçimde kabul görmesi ve yaygınlaşması için çabalarımızı artıracağız. Hizmet-İş Sendikası kadın komitesi; ortak tarih, medeniyet ve kültür köklerimize aykırı düşmeyecek bir anlayış içerisinde; kadınlık erdemi, onuru, değer ve misyonuyla uluslararası sendikal harekete katkı vermeye devam edeceğimizi yeniliyoruz. Kadın komitemiz; yol haritası ve eylem politikaları doğrultusunda emekçi kadınlara yönelik etkinlik ve faaliyetini proje esaslı, uygulanabilir ve çözüm odaklı olarak gerçekleştirilmeye devam edecektir. Kadın komitemiz; konfederasyonumuz Hak-İş’in “fıtratta farklılık haklarda eşitlik” temel ilkesinden hareket ederek yaratılışta “insan” olma onurunu tüm faaliyetlerinin odağına yerleştirmiş ve bu anlayışla kadın-erkek çatışması değil, “Birlik içerisinde farklılık” bağlamında Emekçi kadınların temel hak ve mükellefiyetlerinin savunucusu ve takipçisi olacağına vurgu yapıyor.” Dedi.

ÇULHA, “KADINA ŞİDDETİ KINIYORUZ”
Hizmet-İş Sendikası Denizli Şubesi Kadın Komite Başkanı Çulha açıklmasında daha sonra şu görüşlere yer verdi:“Kadına yönelik her türlü şiddet ve yargısız cezalar tüm dünya genelinde önemli bir sorundur. Bu sorunla mücadele etmek insani bir sorumluluk ve ödevdir. Bu konuda yapılan düzenlemeleri takdirle karşılıyor ancak toplumumuzun her katmanında daha Yapacak çok şeylerin olduğuna işaret ediyoruz. Kadınların toplumsal yapımızın ve aile düzenimizin temel taşı olduğunun altını bir kez daha çiziyor ve değerleriyle, şahsiyetiyle Yeni Türkiye vizyonunda önemli katkıları olacağına inanıyoruz. Bu konuda her türlü istismardan arınmış yeni kadın örgütlenmeleri ve kümelenmelerinden sendikal model olacak örnek çalışmalarımızı sürdüreceğim ifade ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER