HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 102 DEĞERİNE YÜKSELDİ

HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 102 DEĞERİNE YÜKSELDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Denizli Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada hizmet sektörü güven endeksi 2017 Aralık ayında 96,2 iken, 2018 Ocak ayında yüzde 6 oranında artarak 102 değerine yükseldiği bildirildi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Denizli Bölge Müdürlüğü 2018 Ocak ayı hizmet sektörü güven endeksi rakamlarını açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada; “Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi 2017 Aralık ayında 96,2 iken, 2018 Ocak ayında yüzde 6 oranında artarak 102 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 8,5, yüzde 9,8 ve yüzde 0,6 arttı” denildi.

PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 106,2 DEĞERİNE YÜKSELDİ
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi verilerinin de yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “2018 Ocak ayında yüzde 5,6 oranında artarak 106,2 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş; son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 8,9, yüzde 0,2 ve yüzde 7,8 arttı.”

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 87 OLDU
inşaat sektörü güven endekslerinin de yer aldığı açıklamada; “Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 81,6 iken, 2018 Ocak ayında yüzde 6,7 oranında artarak 87 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 15,9 ve yüzde 0,4 arttı” şeklinde ifade edildi.

HABER MERKEZİ
 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER