HONAZ BELEDİYESİ ARTIK AKBB ÜYESİ

Akdeniz Belediyeler Birliği’nin (AKBB) bu dönemki son olağan meclis toplantısında 3 belediyenin üyelik başvurusu kabul edildi. Afyonkarahisar Tatarlı, Konya Yalıhöyük ve Denizli Honaz Belediyelerinin üyelik başvurusu oy birliği ile meclisten geçti ve AKBB’nin üye belediyesi 74’e çıktı.

HONAZ BELEDİYESİ ARTIK AKBB ÜYESİ

Akdeniz Belediyeler Birliği’nin (AKBB) 8 gündem maddesinin görüşüldüğü bu dönemki son olağan meclis toplantısı, Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde yapıldı. Kepez Belediye ve AKBB Başkanı Hakan Tütüncü, başkanlığında gerçekleşen mecliste birliğin 2019 çalışma programı ile 3 milyon 150 bin TL olan 2019 yılı tahmini bütçesi oy birliği kabul edildi. Gündem maddelerinin oylanmasının ardından konuşan Başkan Hakan Tütüncü, birlik başkanlığındaki 4,5 yılını değerlendirdi.

“ÜYE SAYISINI 41’DEN 74’E YÜKSELTTİK”

Birliğin 1978’de kurulduğunu anımsatan Tütüncü, “AKBB’yi böyle bir vizyonla ele aldık ve geçtiğimiz 4 yıllık zaman içerisinde bunu gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Birlik başkanlığı görevine seçildiğimde kurumun üye belediye sayısı 41’di. Bu rakamı 74’e çıkardık. Üye sayısının 41’den 74’e yükselmesi bir defa fevkalade önemli bir netice olmakla birlikte, özellikle hiç üyemizin bulunmadığı illerimizden üyelerimizin olması da sevindirici gelişmedir. Malatya’dan bile birliğimize üye olan belediyemiz oldu. Birlikteki çalışmalarımızdan memnuniyet duyulması üye sayısının artmasını tetikledi. Bizden önceki dönemlerde baktığımız zaman AKBB’nin en önemli çalışma alanlarının başında üye belediye sayısı artırmak geliyordu. Bu bakımdan çok verimli bir 4,5 yılı tamamladık” dedi.“BİRLİK BÜTÇESİ YÜZDE 80 BÜYÜDÜ”

Bütçenin etkin kullanımı ile mali yapının güçlendiğini savunan Tütüncü, “4 yıl içerisinde bütçemizdeki büyüme yüzde 80’ler seviyesindedir. Bu rakam önemli bir büyümedir. Birliğimize kazandırdığımız önemli yeniliklerinden birisi de AKBB’nin kültür yayınlarını kurduk. Belediyelerimize yön verecek, ufuk çizecek alanında ihtisas sahibi teorisyenlerin yazmış olduğu eserleri kültür yayınlarımızda basarak bu kitapları belediyelerimize hediye ettik.”YENİ ÜYE BELEDİYELER

Tütüncü’nün konuşmasından sonra Afyonkarahisar Tatarlı, Konya Yalıhöyük ve Denizli Honaz Belediyelerinin üyelik başvurusu oy birliği ile meclisten geçti. Meclis, eski Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’nın istifasıyla boşalan encümen üyeliği görevine Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu getirildi. (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER