Honaz'da yerel tohumlar vatandaşlarla paylaşılıyor

Honaz Belediyesi tarafından kurulan Yerel Tohum Merkezi’nde fideler vatandaşlarla paylaşılmaya başlandı. Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, “Halkımız artık tadıyla, kalitesiyle bu fideler sofralarımızla buluşacak” dedi.

Honaz'da yerel tohumlar vatandaşlarla paylaşılıyor

Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek’in büyük önem verdiği ve göreve gelir gelmez faaliyete geçirmek için çaba gösterdiği Yerel Tohum Merkezi’nde fide üretimine başlandı. 300 farklı tohum çeşidinin bulunduğu tohum merkezinde, Honaz Belediyesi ekipleri aylar süren çalışmanın ardından fidelerin vatandaşlarla buluşturulması için düğmeye bastı. Başkan Kepenek’in her aşamasıyla ilgilendiği çalışmaların ardından ilk fideler, halkla paylaşıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren fidelerden almak için tohum merkezine gelen vatandaşlar, bu projeyi hayata geçirdiği için Başkan Kepenek’e teşekkür etti. Yerel Tohum Merkezi Sorumlusu Tuba Çınar, “Gönüllü üreticilerimizden topladığımız ata tohumlarımızı, fide üretim merkezinde çimlendirdik ve üreticiye hazır hale getirdik. Elimizde 30 bin fidemiz hazır. Çoğunluğu Honaz’ın eski domatesleri olmak üzere tatlı ve acı sivri biber, patlıcan, yemeklik kabak, bal kabağı, börülce fasulye, salatalık hepsi vatandaşlarımızla buluşmaya başladı” dedi.

“BURAYI HALKIMIZIN HİZMETİNE SUNMAK HAYALİMİZDİ”

Yerel tohum merkezinin fide haline geldiğinin altını çizen Başkan Kepenek, “Yerel tohum Merkezimizin artık fideye dönüştüğü alandayız. Burayı halkımızın hizmetine sunmak göreve geldiğimizden bu yana hayalimizdi. Gerçekten bizim tohumlarımız hem tadıyla, hem kalitesiyle, kokusuyla sofralarımız için çok kıymetli ürünlerdir. Bunları yeniden ayağa kaldırmak, sofralara taşımak asıl amacımızdı ve bunu gerçekleştirdik” diye konuştu.

“FİDELERİMİZ İLK KEZ HALKLA BULUŞTU”

Honaz için tarihi bir gün olarak niteleyen Başkan Kepenek, “İlk kez fidelerimiz halkla buluştu. Sabahtan bu yana halkımıza 3 bine yakın fide dağıttık. Bu bizim için çok mutluluk verici. Virüs gibi, sağlık sorunları gibi bir sürü olumsuzluk yaşandığı bir dönemde bize umdu getiren, yolumuza ışık tutan bir uygulama. Emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımı, ekibime çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin geleceği üretimde. Türkiye ekonomisin küçük de olsa bir katkımız olduysa, Türk insanının yaşam kalitesine, sağlığına bir katkımız olduysa bundan büyük mutluluk duyarız. Hep beraber bu işe inandık. Bugün bunun sonuçlarını görüyoruz. Biliyoruz ki önümüzdeki yıl burası çok daha canlı bir tesis olacak” dedi. Öte yandan Başkan Kepenek, fide almak isteyen herkesi yerel tohum merkezine davet etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221