Honaz kirazı yüz güldürdü

Türkiye’de kiraz üretiminde önemli üretim merkezlerinden biri olan Denizli’nin Honaz İlçesi’nde hasat dönemi son günlerine yaklaşırken, ihraç edilmek üzere 22 TL’den alınan kiraz, üreticisinin yüzünü güldürdü.

Honaz kirazı yüz güldürdü

Honaz’da kiraz hasadı son hızıyla devam ediyor. Sabah gün ağarmadan başlayan kiraz toplama işi, sıcak havalar nedeniyle öğlen saatlerinde sona eriyor.

Toplanan kiraz kalibresine yani boyutuna göre ayrılırken, Honaz kirazı yerli piyasadan çok yurt dışına ihraç edilmek üzere toplanıyor. En az 3 TL’den alıcı bulan kirazın ihracat ayağında ise fiyatı 22 TL’ye kadar çıkıyor.

İlçedeki kiraz üreticilerinden İrfan Çetinkaya, bu sene rekoltenin düşük olmasına rağmen ihracat noktasında beklentiyi karşıladığını ifade etti.

İlçede sulama noktasında bir takım sıkıntılar yaşandığını bu nedenle bir takım problemler olduğunu öne süren Çetinkaya, “Bu seneki kutluma göre bizim kirazlarımız güzel. Bazı yerlerde kiraz az ama şükür Allah’ıma bizimkiler iyi. Rekolte düşük çünkü sulamada sıkıntımız var burada yani Honaz’da. Dağdan gelen su ile suluyoruz bahçelerimizi. Suyumuz havalar sıcak olduğundan kumlu akıyor. Kumlu geldiğinden filtrelerimiz tıkandı, gerçekten sıkıntı yaşadık. Şu anda damlama sistemine geçtik. Sıkıntıyı çözdük ama ürünün zamanda su içmesi gerekiyor. En az bir ay önceden sulanması gerekiyordu. Hava sıcak gittiğinden bu sene yağış da fazla olmadı onun için rekolte biraz düşük oldu bu sene” diye konuştu.

“SATIŞ FİYATIMIZ İYİ”

İhracatlık kirazın satış fiyatının bu yıl 22 TL’den açıldığını ve kalibresi ve kalitesine göre 22 TL’ye kadar çıktığını belirten Çetinkaya, iç piyasa ürünün ise 3-4 TL civarında olduğunu kaydetti.

Fiyatların yüksek olmasına rağmen girdi maliyetlerinin de önceki yıllara göre arttığını dile getiren Çetinkaya, şunları söyledi:

“22 Lira’dan almaya başladılar kirazı. Ben ilk başlangıçta kilogram fiyatını 22 Lira’dan vermedim. Açılışta 18 Lira’dan verdik, 16 Lira’ya düşürdüler sonrasında 17 Lira’ya çıkardılar, bugün de 15 Lira’ya verdim. İç piyasa mallarını ilk başlangıçta 9-10 Lira ile başladılar, bugün 3 buçuk 4 Lira. Fiyatımız iyi aslında. Bu fiyat böyle durursa iyi fena fiyat değil. Önceki senelere bakınca girdilerimiz düşüktü. Ben bir torba gübreye 55 Lira veriyordum. Şimdi 125-130 Lira veriyorum aynı gübreye. Benim kendi malım olarak ürünleri güzel, memnunum ama çoğu arkadaşlar memnun değil üretim düşük yok. Çoğu yerde verim yok.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER