Honaz Tüneli’nde ışık göründü

Denizli’yi İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya illerine bağlayacak olan çevre yolu üzerindeki Honaz Tünelleri’nde, 2 bin 537 metre uzunluğundaki sol tüpte ışık görüldü. Yüzde 91’i tamamlanan Tünellerin 2020 yılında açılması hedefleniyor.

Honaz Tüneli’nde ışık göründü

Denizli’yi İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya illerine bağlayacak olan çevre yolu üzerindeki Honaz Tünelleri’nde, 2 bin 537 metre uzunluğundaki sol tüpte sona gelinmesi sebebiyle; ‘Işık Görme Töreni’ düzenlendi. Törene; Vali Hasan Karahan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan, Nilgün Ök, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Honaz Kaymakamı Zafer Öz, Karayolları 2. Bölge Müdürü Yakup Dost, Karayolları Bölge Müdür Yardımcıları Alparslan Eşlik ve İsmail Akduman katıldı. İlk olarak şantiye binası ziyaret eden Vali Hasan Karahan, Karayolları 2. Bölge Müdürü Yakup Dost’tan çalışmalar hakkında haritalar üzerinde bilgi aldı.

Dost, kazı çalışmalarında sol tüpte 2 bin 537 metre, sağ tüpte ise 2 bin 79 metre olmak üzere toplamda 4 bin 616 metre ilerleme sağladıklarını belirtti. Kalan tünel uzunluğunun ise toplamda 450 metre olduğunu kaydeden Dost, böylelikle Honaz Tüneli’ndeki kazı çalışmalarının yüzde 91’i nin tamamlandığını ve nihai iç kaplama betonunda da yüzde 35’inin tamamlandığını belirtti. Tünelin sol tüp girişinden bin 797 metre, çıkışından ise 741 metre içerisindeki son çalışma protokol üyelerinin katıldığı tören ile yapılarak sol tüpte ışık göründü. Daha sonra tünelde çalışan işçiler tarafından açılan Türk Bayrağı, Vali Karahan’a teslim edildi.

“2020 YILI İÇİNDE DE BİTİRMEYİ TEMENNİ EDİYORUZ”

Tünel içerisinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Karahan, çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek; “Heyecanla ve hasretle beklenen ışığı gördük. Çok şükür güzel bir katılım ile hep birlikte son ışığı görme işlemini de tamamladık. Hayırlı olsun. 4 yılı aşkın bir süredir buradaki tünelde çalışmalar başlamış olup ve hızlı bir şekilde devam ediyordu. Arazi şartları açısından zor bir tünel inşaatı olmasına rağmen iyi bir şekilde ilerliyoruz. 2020 yılı içinde de bitirmeyi temenni ediyoruz. İnşallah ödenek sorunu olmadığı takdirde belirtilen süre içinde bitecek. Karayolları Bölge Müdürümüzün de yakın takibinde olan bir proje. Trafik açısından, ekonomi açısından Denizli’nin hasret ile beklediği bir projeydi. Gerek şehir içi trafiği gerekse havaalanına daha rahat ulaşılması açısından da bizi rahatlatacak çok önemli bir proje. Bitişini de inşallah araçla geçerek yaparız. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“2020'DE DENİZLİMİZ DAHA DA RAHATLAYACAK”

Ankara-İzmir çevre yolunun şu anda faal olduğunu belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tünelle Ankara-Antalya-Muğla çevre yolunun da aktif hale geleceğini dile getirdi.

Başkan Zolan, "Şehrimizin iç bulvarından, caddelerinden şehirlerarası geçişler artık bu çevre yolları üzerinden olacak. Özellikle ağır tonajlı araçların ve transit geçecek olan araçların bu çevre yolunu kullanmasıyla şehir içi trafiğimiz çok çok rahatlayacak. Bizim de takip ettiğimiz bizim de bitmesini arzu ettiğimiz ve şehrimize trafik anlamında, hızlı ulaşım anlamında ve konfor anlamında birçok güzelliği sağlayacak olan bir tünelimiz, bir çevre yolumuz. İnşallah bu tüneli faaliyete aldığımızda 2020'de Denizlimiz daha da rahatlamış, farklı bir boyuta geçmiş olacak” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER