Honaz'da 500 yıllık camide restorasyon başladı

Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, duvarlarının büyük bölümü ve kubbesi yıkık durumdaki Sultan II. Murat Camisi'nin restorasyonu için ilk kazmayı vurduklarını söyledi.

Honaz'da 500 yıllık camide restorasyon başladı

Honaz’da bulunan ve duvarlarının büyük bölümü ile kubbesi yıkık durumdaki Sultan II. Murat Camisi'nin rölöve restorasyon projesinin ilk adımı olan alan temizleme ve kazı çalışmaları başladı. Sultan II. Murat Camisi'nin restorasyonu ile camiyi ihtişamlı günlerine döndüreceklerini belirten Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, Sultan 2. Murat zamanında inşasına başlandığı belirtilen caminin kitabesindeki kayda göre 1476'de tamamlandığını kaydetti.

BÖLGENİN EN DEĞERLİ ESERLERİNDEN

 Duvarları her geçen yıl daha fazla yıkılan ata yadigarı caminin restore edilerek ayağa kaldırılması için çalışma başlattıklarını ifade eden Başkan Kepenek, şunları söyledi: "Osmanlı'dan günümüze kalan en nadide eserlerden biri olan bu camiyi ayağa kaldıracağız, restorasyonunu yapacağız. Ecdadımızın bize bıraktığı bu değerli mirası, çocuklarımıza ve torunlarımıza taşıyacağız. Bugün projemizin ilk adımını attık. Denizli Valiliğimiz, Honaz Belediyemiz ve Denizli Müze Müdürlüğü iş birliğinde kazı çalışmalarına başladık. Uzman bir ekip ile sürdüreceğimiz çalışmaların ardından yakın bir gelecekte de restorasyon aşamasına geçeceğiz. Yapının doğal halinin korunarak, istinat duvarları ve iskeleler desteği ile zarar vermeden çalışmalara devam edilecek. İnşallah kısa zaman içerisinde burası bir bayram namazı, bir cuma namazının eda edilebileceği hale gelecektir. Bundan dolayı çok mutluyum. Çünkü bu bölgenin en kıymetli, en değerli eserlerinden biri. Bizim için çok değerli olan bu yapı muhakkak ayağa kaldırılmalı.”

“BİTİRİLDİĞİ GÜNÜ GÖRMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUM”

Caminin ayağa kaldırılmasıyla turizme büyük katkısının olacağını dile getiren Başkan Kepenek, “Buraya gelen hem yerli hem yabancı ziyaretçiler muhteşem bir cami ile karşılaşacaklar, şuradan aşağı Honaz'a baktıklarında gerçekten muhteşem bir görüntü izleyecekler. Bu bizim için gerçekten çok kıymetli bir projeydi. Bunun bitirildiği günü görmek için ben de çok sabırsızlanıyorum. Gerçekten büyük bir iş başarmış olacağız. Honaz'a, Denizli'ye, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER