Honaz’da on binlerce yerli tohum halkla buluştu

Honaz Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu Yerel Tohum Merkezi’nde üretilen on binlerce fide vatandaşlarla buluştu. Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, ata tohumlarına sahip çıkacaklarını ve yerli üretimle birlikte ülkeye katma değer katacaklarını söyledi.

Honaz’da on binlerce yerli tohum halkla buluştu

Honaz Belediyesi tarafından kurulan Yerel Tohum Merkezi geçtiğimiz aylarda fide üretimini gerçekleştirerek, ilk fide dağıtımını başlatmıştı. Gerçekleştirilen fide dağıtımının ardından yoğun bir taleple karşılaşan Yerel Tohum Merkezi yetkilileri, düzenleme çalışmalarının ardından 2’nci kez halka fide dağıtımı gerçekleştirileceğini duyurdu. Duyurunun ardından sabahın erken saatlerinden itibaren vatandaşlar Yerel Tohum Merkezi’nde sosyal mesafeyi koruyarak beklemeye başladı. Ekiplerin yoğun çalışmasının ardından kısa sürede domates, salatalık, biber, kabak gibi ürünler başta olmak üzere birçok fide halkla buluştu. Fide üretimini başladığı ilk günden bu yana on binlerce fide vatandaşlarla dağıtılmış oldu.

“BU FİDELER, HEM İLÇEMİZE HEM DE ÜLKEMİZE DEĞER KATACAK”

Yerel Tohum Merkezi’nin en büyük hayallerinden biri olduğunu belirten Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, “Göreve gelir gelmez bu hayalimiz için çalışmaya koyulduk. Geçen süreçte Yerel Tohum Merkezimizi hayata geçirerek vatandaşlarımızı ithal tohumdan uzak tutup yerli tohuma özendirmek için çalışmalarda bulunduk. Ürettiğimiz fideleri, halkımızla buluşturmak için yoğun mesai harcadık. Şu ana kadar on binlerce domates, salatalık, biber, kabak fidesi üretildi ve bugün itibariyle ürettiğimiz tüm fideleri halkımızla buluşturduk. Halkımıza dağıttığımız bu fideler büyüyecek, hem ilçemize hem de ülkemize değer katacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER