Honaz’da tohumlar toprakla buluştu

Honaz Belediyesi, kurduğu Yerel Tohum Merkezi’ndeki tohumları toprakla buluşturdu.

Honaz’da tohumlar toprakla buluştu

Honaz Belediyesi, ilçede yaşayan üreticileri ithal tohumdan kurtarmak ve yerli tohuma özendirmek için başladığı çalışmalara devam ediyor. Yerel Tohum Merkezi’nde kurulan serada yoğun bir çalışma içinde bulunan Honaz Belediyesi, tohumları toprakla buluşturdu. Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde oluşturulan Yerel Tohum Merkezi’nde şimdiye dek 300’e yakın ata tohumu korumaya alındı. Üreticileri ithal tohumdan kurtarıp, yerel tohuma özendirecek olan proje kapsamında 3 bin 800 metrekare alan ayrıldı.

Fide üretim serası olarak 140 metrekarelik alan, üretim alanı olarak ise 280 metrekarelik alan ayrıldı. Bu alanlarda balkan domatesi, karnı kara börülcü, boncuk ayşe fasulye, kadın budu karpuz, pembe domates, Kale biberi, acı Bursa biberi gibi birçok tohum üreticiyle buluşacak. Sera dışında ise lavanta ve kekik gibi tıbbi aromatik bitkiler üretilecek.

“YERLİ TOHUMA ÖZENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Hayallerin her geçen gün gerçeğe dönüşmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirten Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, “Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana en çok üstüne düştüğümüz konuların başında Yerel Tohum Merkezi geliyordu. Bu merkezle ilgili her geçen gün üstüne koyarak ilerledik. Önemli bir bölgeyi sera içine alarak tohumlarımızı üretmeye başladık. Burada filizlenen tohumlarımızı artık toprakla buluşturma vaktimiz de geldi ve ilk tohumlarımızı toprakla buluşturduk. Zor zamanlarımızda kıymeti daha da bilinen bu tohumlarımızı üretmeye ve vatandaşlarımızı yerli tohuma özendirmeye devam edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221