Honazlı yazar Kemal Yalçın, hemşehrileriyle buluştu

‘Emanet Çeyiz’ kitabının Honazlı Yazarı Kemal Yalçın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81’inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen ‘Atatürk ve Mübadele’ konulu konferansta hemşehrileriyle buluştu. Konferansta Yazar Yalçın, Balkan Savaşları ve sonrasında yaşanan mübadilleri anlattı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81’inci yıl dönümü nedeniyle Honaz Belediyesi tarafından Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonu’nda ‘Atatürk ve Mübadele’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa; ‘Emanet Çeyiz’ kitabının Honazlı Yazarı Kemal Yalçın, konuşmacı olarak katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan konferansa; Honazlılar, büyük ilgi gösterdi.

“ATATÜRK, BİZLERE BU GÜZEL ÜLKEYİ BIRAKTI”

Konferansın açılış konulmasını yapan Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 81’inci yıl dönümünde minnetle ve şükranla anıyorum. O bu toprakların bağımsızlığı için her şeyiyle mücadele ederek bizlere bu güzel ülkeyi bıraktı. Ona her daim minnettarız. Mübadele kararını alarak şu an ilçemizin Hisar Mahallesi’nde yaşayan muhacir kardeşlerimizin ülkemize gelmesini sağladı. Onların ne büyük zorluklar yaşadığını hep duyduk. Benim çocukluğumda sıra arkadaşlarımın ikisi de muhacirdi. Onlarla okudum ve çok güzel günler geçirdim. Selanikli olan Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşerilerinin ilçemizde olmasından dolayı çok mutluyuz. İnşallah onları ata topraklarına götüreceğiz” dedi.

“HİÇBİR ÜLKEDE KURUCU LİDERLERİN BU KADAR SEVDİĞİNİ GÖRMEDİM”

Konuşmasına Atatürk’ü anarak başlayan Yazar Kemal Yalçın, “Ben yıllardır yurtdışında yaşayan biri olarak hiçbir ülkede insanların kurucu liderlerini bu kadar sevdiğini görmedim. Bu toprakların insanlarının Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgisi içten, samimi ve çıkarsız. Bu sevgi her geçen yıl daha da artıyor. Bundan sonra da artacağa benziyor. Onu ve silah arkadaşlarını minnetle anıyorum” dedi.

“SELANİK’TEN GELENLERİN TORUNLARINI GÖRMEKTEN MUTLUYUM”

Yazdığı Emanet Çeyiz kitabında mübadele insanlarının hayatını anlattığını belirten Yalçın, şunları söyledi: “Benim atalarıma Rum komşuları tarafından bırakılan emanet bir çeyizi sahiplerine götürmek için yola çıkmıştım. İnanılmaz hayat hikayelerine ulaştım. Mübadillerin yaşadığı sıkıntılar, dertler, acıları bir araya getirerek gelecek kuşaklara bir miras bıraktım. Şimdi burada Selanik’ten gelenlerin çocuklarını, torunlarını görmekten dolayı çok mutluyum” diye konuştu. Konferans, plaket takdimi ve Yazar Kemal Yalçın’ın kitaplarını imzalamasının ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER