Hüseyin Memişoğlu: "Çeşitlenmiş bir ihracatımız var"

Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, TİM Denizli Meclisi ve DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni ile Denizli ihracatı hakkında açıklamalarda bulundu.

Hüseyin Memişoğlu: "Çeşitlenmiş bir ihracatımız var"

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DRT TV ekranlarında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Pazartesi günü ihracatın yıldızları ödül törenini gerçekleştireceğiz. Burada ilk 20’de olan ihracatçımızı, Uşak ilinin ilk 3 ihracatçısını, sektörlerinde birinci olan ve 1 milyon dolar üstü ihracat yapan 41 ihracatçıya 2021 yılında yaptıkları ihracatlardan dolayı teşekkür etmek için plaketlerini vereceğiz.

Ayrıca bu törenden önce de TİM’in organize ettiği Denizli Meclisi gerçekleşecek. Denizli’nin ileri gelenleri ve sanayiciler bir araya gelip o bölgenin ihracatının nasıl geliştirileceği ve problemlerin nasıl çözüleceğiyle ilgili bir beyin fırtınası yapacak. Burada ihracatçılarımızın orada olması ve direkt problemleri aktarabilmesi en önemli şey.

Geçtiğimiz sene yüzde 43 bir artışla 4,6 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. Bu seneki hedefi ise 5 milyar dolar koymuştuk. Ayrıca geçtiğimiz sene 4 ay boyunca Türkiye’de 8 olduk. Uzun yıllardır Türkiye’de 9. sıradayız. İnşallah bu sene bu ayların sayısını artırıp yıl genelinde bir üst sıraya çıkacağız. Üstümüzde bulunan şehirlerden birisi Sakarya diğeri de Manisa. Mesela Sakarya’da yüzde 90’dan fazla otomotiv ihracatı var. Manisa’da yüzde 78 elektrik elektronik var. Denizli’de lokomotiv sektör tekstil ama onda da yüzde 38’lik bir oran var. Elektrik elektronik, çelik, mermer, gıda ve makine ihracatıyla çeşitlenmiş bir ihracatımız var. Bu çeşitliliğimizin daha homojen ve tabana yayılır hale gelmesi için çalışmalar yapıyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER