Huzurevindeki yaşlıların el emeği ürünleri sergide görücüye çıktı

Denizli Huzurevi’nde kalan yaşlıların kendi imkanlarıyla oluşturduğu el emeği göz nuru ürünler, Forum Çamlık AVM’de, bu yıl 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ kapsamında düzenlenen sergiyle görücüye çıktı.

Bu yıl 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ kapsamında, Denizli Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Merkezefendi Halk Eğitim Müdürlüğü, Denizli Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü ve Denizli Yetim ve Acizleri Koruma Derneği işbirliği ile Forum Çamlık Avm’de ‘El Sanatları Sergisi’ düzenlendi. Huzurevinde kalan yaşlıların Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı kurs öğretmenleri eşliğinde ortaya çıkardığı ve kendi imkanlarıyla oluşturdukları el emeği göz nuru ürünler stantlarda sergilendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Süleyman Erdoğan, Merkezefendi Halk Eğitim Müdürü Turan Genç, Denizli Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür Vekili Hatice Temen ve Denizli Yetim ve Acizleri Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pakize Işıklı serginin açılış kurdelesini yaşlılarla birlikte kesti. Alışveriş merkezine gelen vatandaşlar sergiye yoğun ilgi gösterdi.

“ELDE EDİLEN GELİRLE YENİDEN MALZEME ALIYORLAR”

Sergi hakkında bilgiler veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Süleyman Erdoğan, “Bir haftadır Yaşlılar Haftası kapsamında faaliyetlerimiz sürüyor. Sergimizde de o faaliyetlerden biri. Huzurevinde kalan büyüklerimizin emeklerini sergiliyoruz. Ürünlerden elde edecekleri gelirle yeniden malzeme alıp yeni ürünler üretecekler. Sergimize ilgi gösteren herkese çok teşekkür ederim” dedi.

“YAŞLILARIMIZIN HEM RUHSAL HEM DE BEDENSEL SAĞLIĞINI OLUMLU ETKİLİYOR”

Bu tür faaliyetlerin yaşlıların hem ruhsal hem de bedensel sağlığı açısından faydaları olduğunu belirten Huzurevi Müdür Vekili Hatice Temen; “Huzurevimizde el sanatları kursumuza yaşlılarımız ilgi gösteriyorlar. El sanatlarının dışında, yağlı boya, dart, ebru, zeka oyunları, tiyatro ve halk oyunları gibi kurslarımız da var. Yaşlılarımız bu kurslarla güzel vakit geçiriyorlar. Bunun yanında da sağlıklarını olumlu yönde etkilemiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİR GÜN HEPİMİZ YAŞLANACAĞIZ”

Denizlilileri sergiye davet eden Denizli Yetim ve Acizleri Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pakize Işıklı; “Bir gün hepimiz yaşlanacağız. Büyüklerimizi unutmamalıyız. Onların tecrübelerinden faydalanmamız gerekiyor. Sergiyi hazırlarken çok heyecanlıydılar. Büyüklerimize destek olmamız gerekiyor. Sergimiz 24 Mart’a kadar açık olacak. Herkesi bekleriz” diye konuştu.

“KURSLARIMIZ DEVAM EDECEK”

Merkezefendi Halk Eğitim Müdürü Turan Genç ise şunları aktardı: “Ekim döneminden itibaren açtığımız farklı kurslarımız var. Denizli Huzurevi’nde toplam 85 kursiyerimiz var. Kursiyerlerimiz yılsonu sergisini gerçekleştirdiler. Yaptıkları ürünleri sergileyip satışa sunuyorlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile birlikte bundan sonra da Müdürlük olarak kadın sığınma ve çocuk evlerinde, huzurevlerinde kurslarımızı devam ettireceğiz.”

PINAR ÇANKAYA - ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2019, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211