İBANOĞLU 96 YAŞINDA BY PASS OLDU, SAĞLIĞINA KAVUŞTU

İBANOĞLU 96 YAŞINDA BY PASS OLDU, SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Göğüs ağrısı ve kalp sıkışması şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne başvuran 5 çocuk 12 torun sahibi 96 yaşındaki Mehmet İbanoğlu, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’ne nakledilerek ameliyata alındı.

Mehmet Dede, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. Ahmet Baltalarlı ve ekibi tarafından yaklaşık 6 saat süren Kroner Bypass ameliyat sonucu sağlığına kavuştu.

Göğüs ağrısı ve kalp sıkışması şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne başvuran 5 çocuk 12 torun sahibi 96 yaşındaki Mehmet İbanoğlu, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’ne nakledildi. Burada yapılan inceleme sonucunda 3 damarı tıkalı olduğu anlaşılan İbanoğlu,Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. Ahmet Baltalarlı ve ekibi tarafından yaklaşık 6 saat süren Kroner Bypass ameliyatı yapıldı. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’nde yapılmış en yaşlı koroner bypass hastası olarak kayıtlara geçti. Mehmet Dede’nin sağlık durumuyla ilgili açıklama yapan Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. Ahmet Baltalarlı; “Mehmet amcayla yaklaşık 7-8 gün önce tanıştık ben kendisini yoğun bakımda gördüm anjiyo yapılmıştı kendisine ‘solona koroner’ hastalığı vardı çok ciddi damarlarında darlıklar vardı.Kendisi için ameliyattan başka seçenek yoktu ancak yaşının ileri olması nedeniyle 96 yaşında ameliyat olması konusunda bizde aile de tereddütlüydü. Ancak Mehmet Amcanın cesareti ve aileninde desteğiyle hastamızı 6 gün önce ameliyata aldık ve ‘koroner bypass’ yaptık.Bizim hastanemizde şu an için en yaşlı koroner bypass hastası olan Mehmet Amca’ya tınaklık olan 3 damarınabypass yaptık ve başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik.Ameliyat sonrası dönemde de hızlı bir toparlanma yaşayan Mehmet Amca’yı” dedi.

“YAŞI 96 AMA BİYOLOJİK YAŞI DAHA GENÇ”

Hastaneye gelmeden önceki durumu hakkında da açıklama yapan Prof. Dr. Baltalar; “Ben kısaca özetlemek istiyorum ‘koroner arter hastalığı’ sebebiyle ön tanısıyla anjiyo yapılmıştı üniversite de ‘solona arter hastası’olduğu saptandı. Yüzde 90 üzerinde çok ciddi bir damar darlığı vardı ve bu darlığın stendle veya balonla açılma ihtimali yoktu.İlaç tedavisiyle de normal bir yaşam sürmesi imkansızdı. O yüzden ameliyat tek seçenekti.Biz hastamıza açık kalp ameliyatı yaptık.Bacağından aldığımız 3 damarı kalbindeki problemli ve tıkanık damarların yerine bypassla implante ettik.Hasta bugün 6’ıncı gününde ve ameliyattan hemen ertesi gün yoğun bakımdan çıktı.Şu anda serviste yarında taburcu etmeyi düşünüyoruz.Bu yaş grubunda hastalarda extra rahatsızlık sıklıkla çıkar. Böbrek, beyin yada diğer organlarla ilgili sıkıntılar ancak Mehmet Amcada bu sıkıntıyı yaşamadık.Kendisinin yaşı 96 ama biyolojik yaşı daha genç. Ameliyat sonrası dönemde hastanıntabiki ailenin desteği çok önemli ve 6 hafta kadar oturma kalkma işlerine dikkat etmesi lazım.Bol proteinli kuvvetli beslenmesi lazım.Enfeksiyonlardan uzak durması lazım. Bütün bunlardan sonra bahçede motor bineceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“BEN SİZLERE KAT KAT DUA EDİYORUM”

96 yaşında açık kalp ameliyatı olarak sağlığına kavuşan Mehmet İbanoğlu, “Ameliyatı olduk çok şükürbiz yapılanları unutmayan insanlarız. Oğluma dedim ‘bu doktorları çağır yemek yedirelim.’ Geldiler yemek yediler elimi öptüler. ‘Nasıl yaşadın bu yaşa kadar sen ne yedin ne içtin’ dediler. Sayın doktorum köyde ne yer ne içersin ayran, yoğurt, peynir, süt başka ne yiyebiliriz. Ben Allah’ın izniyle cemiyete hizmet ettim. Devlete hizmet ettim. Bu hizmetlerimin karşılığında Allahım bana sağlığımı geri verdi. Demek ki Allah şifasını verecek senin yüzünü görmedim ben hiç. Şimdi artık senin elinden tatlı dilinden gören gözünden tutan dillerinden yardım aldım. Allah’ımda sana yardım etsin. Ben sizlere kat kat dua ediyorum. Namaz kılacağım namazlarda da dualarımı yapacağım. Fakat ille de seni de köyüme götüreceğim” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER