İbrahim Uzunoğlu: “Umutluyuz, hevesliyiz”

HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı hakkında konuşan Denizli İhracatçılar Birliği ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, fuara TETSİAD, Bursa Sanayi ve Ticaret Odası ve Denizli İhracatçılar Birliği olarak yaklaşık 700 alım heyeti getireceklerini ifade ederek; “Umutluyuz, hevesliyiz” dedi.

İbrahim Uzunoğlu: “Umutluyuz, hevesliyiz”

Dünyanın alanında en büyük ikinci fuarı olan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, 17-21 Mayıs'ta İstanbul Fuar Merkezi'nde 26. kez kapılarını açacak. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, DRT ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programında HOMETEX Fuarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Pandeminin artık bitme noktasına geldiğini söyleyen Uzunoğlu, “Bu, bizim için büyük bir avantaj. Özellikle fuarımız için çok büyük bir avantaj. 17-21 Mayıs öncesi pandeminin yerlerde olduğu ortamda bir fuar yapacağız. Bu arada da biz boş durmuyoruz. Hem TETSİAD hem Bursa Sanayi ve Ticaret Odası hem de Denizli İhracatçılar Birliği olarak da tüm dünyadan yaklaşık 700 alım heyeti getiriyoruz. Biz Denizli olarak yaklaşık 17-18 ülkeden getiriyoruz. Bursa da yaklaşık 600 kişi getirecek. Bunlar direk alımcı. Birçok ülkeden satın alımcılar getirip bu fuarı, iyi bir ambiyansla stantların dolup taştığı bir ortama getirmek istiyoruz. Biz açıkçası umutluyuz, hevesliyiz. En iyi insanlarla partner olarak çalışıyoruz. Gün geçtikçe de birçok şey şekilleniyor. Yaklaşık 600 katılımcı öngörüyoruz. Denizli’den 90 firmaya yakın firma var. Önceleri bu rakam 60 civarındaydı, son 1 ayda yaklaşık 30 firmamız da yer bulmuş. Son dakikaya kadar da bunlar değişebilir” diye konuştu.

FUAR, İHRACAT RAKAMLARINA DA KATKI SAĞLAYACAK

İnsanların; görmek, dokunmak, konuşmak, karşılıklı istişare etmek istediğini ifade eden Uzunoğlu, şunları kaydetti: “Teknoloji eninde sonunda bizi, pandemi dönemindeki seviyeye getirecek. İnsan olarak henüz biz onlara hazır değiliz. Bizden sonraki nesiller, belki oraya doğru gidebilir. Şu andaki insanların buna çok hazır olduğunu düşünmüyorum. Bunun için daha vakit var. İhracat yapmak güzel. Fuarlar yapmak güzel. Ülkemizdeki ihracat artışları iyi. Türkiye ihracatı şu anda ortalama yüzde 22’yle gidiyor. Şu an itibarıyla 63 milyar dolar olmuş ki iyi bir rakam. Denizli ihracatı, 3,5 ayda 1,4 milyar dolar olmuş. Hüseyin Başkanımızın 5 milyar dolar hedefi var. Ben, ‘Hedefi revize edelim diyorum’ ama o 5 milyarda bırakıyor. Bence bizim hedefimiz 5,5-6 milyar dolar. Ocak, şubat ve mart ayları zaten sakin aylardır. Bu aylarda ortalama yüzde 26’yla gidiyorsan, iyi aylarda yüzde 30-35’le gideceksin. O zaman Denizli’nin ihracatı, 4,5 milyar dolardan minimum 5,5-6 milyar dolara gider diye düşünüyorum. Fuar da buna katkı sağlayacaktır. Bizden sonra haziranda da Heimtekstil var. Heimtekstil Fuarı, 3 sektörü bir araya getiriyor. Ara bir fuar olacak. Oradaki ara fuar olduğu halde bizim bütün dinamiklerimizle HOMETEX’te olmamız, bütün alıcıların dikkatini çekecek. Çünkü herkesi bir yerde bulacaklar.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER