"İDDİALARI KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİL"

Son günlerin gündem konusu olan Zeytin Yaylası Mevkii’nde bulunan kaynak suyunun tamamının Orman Bölge Müdürlüğü’nce borularla taşınarak bahçe sulamasında kullanılması konusunda  OBM’den anında cevap geldi. Orman Bölge Müdürlüğü’nün yazılı açıklamasında; “Bu iddialar kesinlikle doğru değildir. Zeytin Yaylası Bölgesi’nde aynı dereyi besleyen birçok kaynak suyu vardır. Haberlere konu kaynak suyu bunlardan sadece biridir. Burada maksatlı yönlendirmeler yapılmaktadır” denildi.

"İDDİALARI KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİL"

Son günlerin gündem konusu olan Zeytin Yaylası Mevkii’nde bulunan kaynak suyunun tamamının Orman Bölge Müdürlüğü’nce borularla taşınarak bahçe sulamasında kullanılması konusunda  OBM’den anında cevap geldi. Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nün yazılı açıklamasında; “Bu iddialar kesinlikle doğru değildir. Zeytin Yaylası Bölgesi’nde aynı dereyi besleyen birçok kaynak suyu vardır. Haberlere konu kaynak suyu bunlardan sadece biridir. Burada maksatlı yönlendirmeler yapılmaktadır” denildi.

OBM açıklamasında konuyla ilgili ayrıntılar da ortaya konuydu ve; “Son günlerde basın yayın kuruluşlarında yayınlanan haberlerde Zeytin Yaylası Mevkii’nde bulunan kaynak suyunun tamamının Orman Bölge Müdürlüğü’nce borularla taşınarak bahçe sulaması ve lojmanlarda kullanılacağı, su kaynağının kuruyacağı, çevre ve yaban hayatına olumsuz etkisi olacağı, arkeolojik sit alanlarının zarar göreceği iddia edilmektedir. Bu iddialar kesinlikle doğru değildir. Zeytin Yaylası Bölgesi’nde aynı dereyi besleyen birçok kaynak suyu vardır. Haberlere konu kaynak suyu bunlardan sadece biridir ki bu kaynakta 4 litre/saniye su bulunmaktadır. Basında çıkan haberlerin aksine suyun kesinlikle tamamı değil 4 litrelik suyun sadece 1 litresi alınacak kalan 3 litre ise kaynağında bırakılarak yöredeki diğer su kaynakları ile birlikte yaban hayatı biyolojik çeşitlilik ve dere vejetasyonunun devamını sağlanacaktır. Özetle bu çalışmalar neticesinde yörede hiçbir su kaynağı kurutulmayacak veya yok olmayacaktır” denildi.

“YANGIN HAVUZUNUN SU İHTİYACI KARŞILANACAKTIR”
Alınan suyun nerelerde kullanılacağı yönünde yapılan açılamada, şu ifadelere yer verildi: “Alınan su ile öncelikle 1. Derecede orman yangını riski taşıyan ve en çok yangın çıkan Denizli şehir merkezine yakın ormanlarda çıkacak yangınlara ilk müdahaleyi gerçekleştiren yangın helikopteri ve diğer yangın arozözlerinin su ikmalini sağlamak için inşa edilecek yangın havuzunun su ihtiyacı karşılanacaktır. Bunun yanında alınacak su Zeytin Yaylası’nı Çamlık Şehir Ormanı’na bağlayan yol(yürüyüş yolu) güzergâhından getirilecek olup, yol güzergâhında içinde 1’inci, 2’inci 3’üncü çeşmelerin de bulunduğu bütün kurumuş çeşmelere su verilerek sportif yürüyüş yapan vatandaşların ve bu bölgedeki yaban hayatına da hizmet verilmiş olacaktır. Getirilen suyun bir kısmı ile de kendilerine her şeyimizi borçlu olduğumuz tüm şehitlerimizin adını yaşatmak hayır ve dua ile anılmasını sağlamak için ‘Çamlık Şehir Ormanı’nda Çamlık Şehitler Çeşmesi’ adıyla bir çeşme yapılarak, Denizli halkının kullanımına sunulacaktır. Bu su ile ilgili Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nden ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan tahsis ve uygun görüşler alınmıştır. Çalışma alanının sit alanıyla ilgisi de yoktur.”

“MUHTARLAR, SUYUN TAMAMININ ALINACAKMIŞ GİBİ YANLIŞ BİLGİLENDİRİLMEKTEDİR”
Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “Olayın tamamı bundan ibaret iken kendilerini çevreci olarak tanımlayan bazı maksatlı çevreler tarafından sosyal medya ve haber siteleri üzerinden kamuoyu yanlış yönlendirilmekte gerçeği yansıtmayan kasıtlı bilgiler paylaşılmaktadır. İdaremize müracaat eden ilgili muhtarlara gerek idaremizde, gerekse arazide yerinde, suyun tasarrufu ile ilgili bilgi verilmesine özellikle 4 litrelik kaynağın 1 litresinin alınarak 3 litresinin yerinde bırakılacağı izah edilmesine rağmen; muhtarlarca basının ve kamuoyunun suyun tamamının alınacakmış gibi yanlış bilgilendirilmektedir. Ekli fotoğraflarda ve yerinde görüleceği üzere aynı mevkide aynı kanyona akan haberlere konu su kaynağının eş değerin de başka su kaynakların da bulunmasına rağmen bu mevkide sadece söz konusu su kaynağın olduğunun iddia edilmesidir. Orman Bölge Müdürlüğü olarak beklentimiz; resmi makamlarca yapılan açıklamaların dikkate alınması, maksatlı yapılan yönlendirmelere itibar edilmemesidir.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER