'İHRACAT PERFORMANSIMIZ KALDIĞI YERDEN DEVAM'

'İHRACAT PERFORMANSIMIZ KALDIĞI YERDEN DEVAM'

TİM tarafından açıklanan ihracat rakamları hakkında açıklama yapan DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, “İhracatımız, 2016 yılının kasım ayından bu yana aralıksız artıyor ve başarılı performansına kaldığı yerden devam ediyor” dedi.

Ocak ayı ihracat rakamları açıklandı.  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan rakamları değerlendiren TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, “İhracatımız, 2016 yılının kasım ayından bu yana aralıksız artıyor ve başarılı performansına kaldığı yerden devam ediyor. ‘İhracatta Atılım Yılı’ sloganıyla yola çıktığımız ve 157,1 milyar Dolar ile Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştığımız 2017 yılını bitirirken, 2018’in ‘İhracatta Rekorlar Yılı’ olacağını belirtmiştik. Son 12 aylık ihracatımızı ele aldığımızda görüyoruz ki, ülkemiz ihracatı ulaştığı 158 milyar Dolar ile 2014’te yıl genelinde yakalanan en yüksek değer olan 157,6 milyar Dolar’ı geride bıraktı. Ocak ayında ise, ülkemiz ihracatı yüzde 16,3 artarak 12,2 milyar Dolar oldu. DENİB ve Denizli ihracatında da yılın ilk ayındaki artışlar dikkat çekiyor. Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat ocak ayında yüzde 9,1 arttı ve 209 milyon Dolar olarak gerçekleşti. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise yüzde 19,1 artışla 262 milyon Dolar’a aştı” diye konuştu.

“KÜRESEL PİYASALARDAKİ PARAMETRELER POZİTİF”
“2018 yılı için küresel piyasalardaki birçok parametre son derece pozitif” diyen Başkan Kocasert, “Yeni yılda, dünya ekonomisinin ve ticaretinin büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz. İlimiz ve ülkemiz için en önemli ihracat pazarı konumunda olan Avrupa Birliği’nin hem büyümesinin hem ithalat artışının süreceğini ifade edebiliriz. Benzer şekilde, yakın ve komşu pazarlarımızdaki büyüme ivmesi de olumlu. Enerji ve emtia fiyatlarının artışı ve Euro/Dolar paritesinin ihracatımız lehine gelişiminin de, 2018 yılının nasıl geçeceği konusunda önemli ipuçları verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu veriler ışığında, son derece iyi başladığımız 2018 yılının geri kalanında da ihracat performansımızın artarak devam edeceğini ve sene sonunda hedeflerimize yeni rekorlar kırarak bir kez daha ulaşacağımızı düşünüyorum” şeklinde ifade etti.

 

AHMET ACUR

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER