'İHRACATÇILARIN RAHAT BİR NEFES ALMASINI SAĞLADI'

'İHRACATÇILARIN RAHAT BİR NEFES ALMASINI SAĞLADI'

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Sayın Hüseyin Memişoğlu, Merkez Bankası’nın aldığı ‘Reeskont Kredilerinde Kur Sabitleme’ kararına ilişkin yaptığı açıklamasında; “Merkez Bankası, döviz kurlarında özellikle son dönemde yaşanan yükselişi ve volatiliteyi azaltmak adına attığı adımla, ihracatçıların bir kez daha rahat bir nefes almasını sağladı” dedi.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Sayın Hüseyin Memişoğlu, Merkez Bankası’nın aldığı ‘Reeskont Kredilerinde Kur Sabitleme’ kararına ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu. Başkan Memişoğlu; “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz kurlarında özellikle son dönemde yaşanan yükselişi ve volatiliteyi azaltmak adına attığı adımla, ihracatçıların bir kez daha rahat bir nefes almasını sağladı.  Daha önce de benzer durumlarda, benzer adımlar atılmıştı. Böylece; 25 Mayıs 2018 tarihinden önce kullanılan ve 31 Temmuz 2018 tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmet reeskont kredilerinin vadesinde ödenmesi halinde, USD için 4.20, Euro için 4.90, Sterlin için 5.60 kuru kullanılarak Türk Lirası olarak yapılabilmesine olanak tanındı” diye konuştu.

“ÖNÜMÜZÜ BİRAZ DAHA NET GÖREBİLECEĞİZ”
Merkez Bankası’nın attığı adımın önemine değinen Başkan Memişoğlu; “Bu adım ile birlikte, ihracatçılar olarak içinden geçtiğimiz süreçte finansal anlamda önümüzü biraz daha net görebileceğiz.  Merkez Bankası’nın almış olduğu bu kararın ihracatçılar adına son derece önemli olduğu kanaatindeyim. Diğer taraftan, bu karar ile birlikte reeskont kredi geri ödemeleri için ortaya çıkan döviz talebinin azalması bekleniyor. Dolayısıyla kurlarda gözlemlenen normal dışı hareketleri dizginleyici bir etkisinin olacağını da düşünüyorum” şeklinde ifade etti.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER