'İHRACATTA DOLUDİZGİN BİR YIL'

'İHRACATTA DOLUDİZGİN BİR YIL'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert; “İhracatta doludizgin bir yılı geride bıraktık. Sene başında 153,3 milyar USD olan yıllık ihracat hedefimiz, yıl içinde 156,5 milyar USD’ye revize edilmişti” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2017 yılı ihracat verileri Ankara’da, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından açıklandı.
 
Açıklanan ihracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, şunları söyledi: “İhracatta doludizgin bir yılı geride bıraktık. Sene başında 153,3 milyar Dolar olan yıllık ihracat hedefimiz, yıl içinde 156,5 milyar Dolar olarak revize edilmişti. Yaptığımız değerlendirmelerde, bu hedefe ulaşacağımızı, hatta yeni hedefimizi de geride bırakabileceğimizi sıklıkla ifade ediyorduk. Aralık ayı rakamlarıyla birlikte, ülkemiz ihracatının 2017 yılında bir önceki seneye kıyasla yüzde 10,22 artarak 157,1 milyar Dolar olduğunu ve Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştığımızı gördük. Gururluyuz çünkü; yıl boyunca hedeflerimize emin adımlarla yürüdük, dünyanın dört bir yanında ülkemiz ihracatına katma değer sağlamaya çalıştık. Aralık ayında ise ihracatımız yüzde 10,1 artış gösterdi ve 13 milyar 569 milyon Dolar oldu. Tam 14 aydır ihracat artışı yakalamak, önümüzdeki senenin olumlu gidişatı için de ipucu niteliğinde. İnanıyorum ki, 2018 yılı hedefimiz olan 169 milyar Dolar’a da ulaşacak ve yeni bir rekor kırarak en yüksek ihracat rakamımızı yakalamış olacağız.”

“DENİB VE DENİZLİ İHRACATI HEDEFLERİ AŞTI”
Denizli’nin ihracat rakamları hakkında da açıklama yapan Başkan Kocasert; “DENİB ve Denizli ihracatındaki artışlar da çift haneli gerçekleşerek beklentileri aştı. 2017 yılında 170’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren Denizli İhracatçılar Birliği’nce kayda alınan ihracat aralık ayında yüzde 7,6 artarak 202 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Aralık döneminde ise, DENİB ihracatı yüzde 14 artışla 2 milyar 449 milyon Dolar oldu. TİM tarafından kayda alınan Denizli ihracatı da, 2017 yılında güçlü bir performans yakaladı. Aralık ayında yüzde 15 artan ve 275 milyon Dolar olan ilimiz ihracatı, Ocak-Aralık döneminde yüzde 11 yükselerek ve 3 milyar 67 milyon Dolar olarak kayıtlara geçti. Geride bıraktığımız yılda ülkemiz ve ilimizde yakalanan ihracat artışları son derece sevindirici. Yeni yılla birlikte, hedeflerimize yeniden ve daha güçlü bir şekilde yürümeye başlıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211