İhracatta yeni trend; Orta Amerika ve Karayipler

Denizli Ticaret Odası (DTO) Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan,Türkiye’nin 2019'da ihracatını oran bazında en fazla artırdığı bölgenin Orta Amerika ile Karayipler olduğunu ifade etti.

İhracatta yeni trend; Orta Amerika ve Karayipler

Denizli Ticaret Odası (DTO)Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan DTOBaşkan Uğur Erdoğan, bu ay yurt içindeki ekonomik gelişmelerarasında sanayi ve sektörel güven endekslerindeki artış ile Merkez Bankası’nın politika faizinde indirime gitmesinin ön plana çıktığını dile getirdi. Başkan Erdoğan, “Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun son 6 altı toplantısından 6 faiz indirimi kararı çıktı. 7 ayda, 1325 baz puanlık indirime gitti. Merkez Bankası’nda yönetimin el değiştirdiği geçen yıl temmuz ayından bu yana, politika faizi yüzde 24’ten yüzde 19,75’e kadar düştü. Finans kaynaklarının yatırıma yönelmesinin önü açıldı. Ülkemizdeki kişi başına tasarruf miktarı, son bir yılda 3 bin 324 Lira arttı” diye konuştu.

“SON TİCARİ VERİLER, İYİLEŞMENİN BELGESİ”

Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, ülke genelinde kurulan şirket ve gerçek kişi ticari işletmesi sayısınınyüzde 19,6 arttığını da açıklayan Başkan Erdoğan,“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizin verilerine göre, 2019’un aralık ayında, ülke genelinde 968 adet yabancı ortak sermayeli şirket kuruldu. Ülkemizde kurulan şirket sayısında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,49 oranında artış oldu. Odamızın kayıtlarına göre ise, ocakta şehrimizde 2 yabancı ortaklı firma daha açıldı. Ocak ayı sonu itibarıyla, DTO’ya kayıtlı yabancı sermayeli firma sayısı 169 oldu. En fazla ortaklığı bulunan yabancı ülkeler sıralamasında 30’ar firmayla İran ve Almanya ilk sıraya yerleşti. Karşılıksız çekler azaldı. Karşılıksız çek adedi, ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76,03 azalarak, 216’ya düştü. Geçen yıl aynı ayda 901 idi. Tutar bazında da yüzde -84,25 azaldı; 8 milyon 507 bin TL olarak kayıt altına alındı. 2018’in aynı döneminde 54 milyon 24 bin TL idi” dedi.

DENİZLİ İHRACATI, OCAK AYINDA ARTTI 

Konuşmasında, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocak ayında, Denizli ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 artışla, 259 milyon 847 bin Dolar’a ulaştığını da aktaran Başkan Erdoğan, “En fazla ihracatı, 33 milyon 205 bin Dolar ile İngiltere’ye yaptık. Onu, 30 milyon 351 bin Dolar ile Almanya; 18 milyon 952 bin Dolar ile de İtalya takip etti. Aynı dönemde en fazla ihracat hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe oldu. Onu, demir ve demir dışı metaller ile elektrik-elektronik izledi” diye konuştu.

“TÜRKİYEMİZ, AB ÜLKELERİNİN TAMAMINI GERİDE BIRAKTI”

Başkan Erdoğan, büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretiminde, Türkiye’nin AB ülkelerinin tamamını geride bıraktığını kaydetti. Erdoğan, “AB’de, Aralık 2019 itibarıyla sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 3,6 azalırken, Türkiye sanayi üretimini aynı dönemde yüzde 8,6 artırdı. Geçen yılın aralık ayında, sanayi üretim endeksimiz bir önceki aya göre yüzde 1,9; bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 8,6 arttı. Aynı dönemde, perakende satış hacmimiz ise, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 yükseldi. Öte yandan, ocak ayında ise, Türkiye imalat sektörü ihracat iklimi endeksi 51,1’e kadar yükseldi” şeklinde ifade etti.

“İHRACATTA YENİ TREND, ORTA AMERİKA VE KARAYİPLER”

Türkiye’nin 2019'da ihracatını oran bazında en fazla artırdığı bölgeninOrta Amerika ile Karayipler olduğunu ifade eden Başkan Erdoğan, şunları söyledi: “Geçen yıl Orta Amerika ve Karayipler'e ihracatımız, bir önceki yıla göre yüzde 10,3 artışla 1,6 milyar Dolar’a, Afrika'ya ihracatımız ise yüzde 9,9 yükselişle 15,9 milyar Dolar’a çıktı. Almanya, 14,3 milyar Dolar’la ihracatımızda birinci sıradaki yerini korudu. Almanya'yı, 10,8 milyar Dolar’la İngiltere, 9,2 milyar Dolar’la İtalya, 8,9 milyar Dolar’la Irak, 8 milyar Dolar’la da ABD takip etti. Aynı dönemde, ihracatta oransal anlamda en fazla artış ise, yüzde 31 ile Libya'ya yapılan satışlarda yaşandı. Onu, yüzde 20,9 ile Suudi Arabistan, yüzde 16 ile Fas, yüzde 14,4 ile de Hollanda takip etti.” Yurtdışı gelişmelerde koronavirüsünpiyasalarla ekonomi üzerindeki etkisinin daha da belirginleştiğini ifade eden Başkan Erdoğan, ABD ile Euro Bölgesi’nde, sanayi üretimininazaldığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER