İki sokağın restorasyonu için protokol imzalandı

Buldan Belediyesi’nin, koruma altına alınan sokakları turizme kazandırmak amacıyla başlattığı ‘Sokak Sağlıklaştırması ve Restorasyon Uygulamaları’ devam ediyor. Belediye Başkanı Mustafa Şevik, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Çarşı ve Türkmenoğlu Sokakları Sağlıklaştırma ve Restorasyon ihalesini kazanan firma ile protokol imzaladı.

İki sokağın restorasyonu için protokol imzalandı

Buldan Belediyesi’nin turizme kazandırmak amacıyla hazırlanan Türkmenoğlu ve Çarşı Sokak Sağlıklaştırması ve Restorasyon Projesi ihalesini kazanan firma ile protokol imzalandı.  Belediye Başkanı Mustafa Şevik ile Kani İnşaat yetkilisi Necdet Terzi arasında imzalanan protokole göre Türkmenoğlu Sokakta 3’ü tescilli 4 yapı,  Çarşı sokakta ise 6 tescilli yapının dış cephesi ve çatısı aslına uygun olarak yenilenecek, sokaklarda ise taş kaplama ve düzenleme yapılacak.  Protokolün Buldan’a hayırlı olması temennisinde bulunan Başkan Şevik, Buldan’da 2002 yılında Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenen 32 sokak olduğunu belirterek; “Tescilli sokaklarımızı birer birer restore ederek ilçe turizmine kazandırıyoruz.  İlk 7 yıllık başkanlık dönemimde projelerini hazırladığımız 7 sokaktan 3’ünü restore ederek turizme kazandırdık. Fetçiler Sokak’ta çalışmalarımız devam ediyor.  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından verilen 1 milyon TL’lik desteği, sokaklarımızın restorasyonunda değerlendiriyoruz. Desteklerinden dolayı Bakanımıza teşekkür ederim. Çarşı ve Türkmenoğlu Sokakları için Kani İnşaat ile protokol imzaladık, çalışmalar en kısa zamanda başlayacak.  Buldanımıza hayırlı olsun” dedi.

HEDEFİMİZ "SAKİN ŞEHİR" ÜNVANINI ALMAK

Türkmenoğlu ve Çarşı Sokakları’nda Sağlıklaştırma ve Restorasyon uygulamaları tamamlandığında, projesi 2007 yılında hazırlanan Tavacı Sokak’ta çalışmaların devam edeceğini açıklayan Başkan Şevik, “Çok değil iki yıl içerisinde Buldan’da Kültür Ringi oluşmuş olacak.  İlçemize gelen yerli ve yabancı turistler, BELKÜM’den başladıkları Buldan gezisini, Çarşı Sokak, Türkmenoğlu Sokak, Fetçiler, Semerci, Tavacı, Dokuma Pazarı Sokağı, Beyler Sokağı’ndan devam ederek, projesi onaylanan Tarakçı, Terziler Kaşı ve Düzalan Sokakları’ndan Buldan dokuması el ürünlerinin satıldığı mağazaların bulunduğu 14 Mayıs Caddesi’yle sonlandıracak. Sokak Sağlıklaştırması ve Restorasyon çalışmalarımız tamamlandığında, ‘Sakin Şehir’ için gerekli girişimlerde bulunacağız. Buldan Slow City unvanını hak eden nadir ilçelerimizden” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211