İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDE OBEZİTE KONUŞULDU

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDE OBEZİTE KONUŞULDU

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan Sağlıklı Beslenme ve Obezite Danışma Birimleri’nde görevli sağlık çalışanlarıyla obezite birimlerinin işleyişi ve obeziteye bağlı kronik hastalıkların önlenmesi konusunda toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Serinhisar İlçesi’nde 6-14 yaş grubundaki öğrencilerde yapılan obezite taramasının sonuçları da konuşuldu.

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan Sağlıklı Beslenme ve Obezite Danışma Birimleri’nde görevli sağlık çalışanlarıyla obezite birimlerinin işleyişi ve obeziteye bağlı kronik hastalıkların önlenmesi konusunda toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya; İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilimdalı’ndan Prof. Dr. Mehmet Bostancı, Prof. Dr. Ahmet Ergin, Doç. Dr. Özgür Sevinç, Doç. Dr. Nurhan Meydan Acımış ve İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı obezite birimlerinde çalışan sağlık çalışanları katıldı. Toplantıda 2017 yılında sağlıklı beslenme ve obezite birimlerine başvuran kişilerin verileri değerlendirilerek,  obezite ile mücadele konusunda yapılan eğitimler paylaşıldı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından 2016 yılında yapılmış olan Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık araştırma bulguları sunuldu. Pamukkale Üniversitesi ve İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Serinhisar Bölgesi’nde 6-14 yaş grubu okul çocuklarında obezite sıklığı ve obeziteyi etkileyen faktörlerle ilgili yapılan araştırmanın sonuçları Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilimdalı tarafından anlatıldı.

SERİNHİSARLI ÇOCUKLAR OBEZİTE TARAMASINDAN GEÇTİ
Obezitenin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ve önlenmesinde organize ve sistematik çalışma gerektiğini söyleyen Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Pamukkale Üniversitesi ve İl Sağlık Müdürlüğü arasında yapılan protokolle Serinhisar’da obezite taraması gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Öztürk; “Göreve geldiğimiz ilk günden beri 1. Basamak Sağlık Hizmetleri’nde obezite ve bağımlılıkla mücadele etmek için kendimize bir hedef koyduk.  Bu doğrultuda obezitenin önlenmesi konusunda sürekli birimlerimizle istişare içindeyiz. Tabi obeziteyle mücadelede gerek 1. Basamak Sağlık Hizmetleri olsun, gerek hastaneler olsun, gerekse Üniversite olsun hep birlikte topyekün mücadele etmeliyiz. Bu doğrultuda Pamukkale Üniversitesi ve İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Serinhisar İlçe Entegre Devlet Hastanesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Serinhisar İlçesi’ndeki tüm ilköğretim okullarında, 6-14 yaş arasında boy-kilo ölçümü yapılarak öğrencilerdeki obezite oranı ile ilgili durum tespiti yapıldı ve öğrencilerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili anket uygulandı.  Biz Sağlık Müdürlüğü olarak obeziteyle mücadelede ortak bir dilde ortak çalışma yapmaya her zaman hazırız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER