İLBER ORTAYLI VE SABA TÜMER KİTAPSEVERLERLE BULUŞTU

İLBER ORTAYLI VE SABA TÜMER KİTAPSEVERLERLE BULUŞTU

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Ege’nin en büyük kitap fuarı kapılarını açtı. Yüzlerce yazar ve yayınevinin Denizlililerle buluşacağı Denizli Büyükşehir Belediyesi 2. Kitap Fuarı, ilk günden yoğun ilgi ile karşılaştı. Fuar 4’üncü günün de Türkiye’nin ünlü yazarları İlber Ortaylı ve Saba Tümer’i ağırladı.

Kitapseverlerin heyecanla beklediği Ege’nin en büyük kitap fuarı 30 Mart günü kapılarını açtı. Yüzlerce yazar ve yayınevinin Denizlililerle buluştuğu Denizli Büyükşehir Belediyesi 2. Kitap Fuarı, ilk günden beri yoğun ilgi ile karşılaştı. Denizli Büyükşehir Belediyesi 2. Kitap Fuarı, Türkiye’nin en ünlü yazarları Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Saba Tümer okurlarıyla buluştu.

“BU KADAR BÜYÜK BİR ORGANİZASYON BEKLEMİYORDUM”
Fuarla ilgili düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaşan Saba Tümer, “Kitap fuarı Denizli’de ikinci defa kapılarını açtı ancak ben ilk kez kapılarımı açtım burada. İçeriye girdiğimde çok etkilendim çünkü bu kadar büyük bir organizasyon beklemiyordum. Yürürken iyi ki bu kitabı yazmışım da bunu tecrübe ediyorum dedim” diye konuştu.

“KİTABIMI MUTLAKA OKUYUN”
Tümer, sözlerinin sonunda kitap önerisinde bulunarak, “Beni etkileyen çok fazla kitap var. Mesela bir tanesi ‘dört anlaşma.’ Ama şu anda önemli olan benim kendi kitabım ’21 günde mutluluk’ olduğu için benim kitabımı mutlaka okuyun” dedi.

“ÇOK GÜZEL BİR FUAR”
Ege’nin en büyük kitap fuarında okurlarıyla buluşan Tarihçi, Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Bu sene kitap fuarına 2. katılışım. Çok mutluyum ve çok güzel bir fuar” şeklinde açıklama yaptı.

 “İLBER ORTAYLI ÇAĞDAŞ TÜRK TARİHÇİLERİNİN EN ÖNDE GELENLERİNDEN”
DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne konuşan Denizlili mimar ve yazar Hüsamettin Ataman, kitabıyla ilgili de açıklama yaparak; “Fuarda kitabıma olan ilgi gayet tatmin edici. Ben Denizli halkının kültürüne ve geçmişine sahip çıkacağına inanıyorum. Geçmişte yaşanan bazı yanlışlıklar ve olumsuzlukların artık gelişen kent kültürü bilinci ile ortadan kaldırıldığına ve Denizli halkının kendi geleceğine sahip çıkmaya çalıştığını görüyorum. Kitabımda İlber Ortaylı’dan da bahsettim. İlber Ortaylı çağdaş Türk tarihçilerinin en önde gelenlerinden. Hocaların hocası diye tabir ettiğimiz Halil İnalcık hocamızın öğrencisi. Çok saygı değer bir insan İlber Ortaylı. Bundan 10 yıl kadar önce bir konuşmasında toplum olarak yazmaya pek meraklı olmadığımızı anlatmış. Ben de ondan bazı alıntılar yapmıştım. Hatta İlber hoca diyor ki; “Yazma alışkanlığımız olmadığı için Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan itibaren 140-150 dönem içinde olan olayları anlatan yazılı bir belgemiz yok. Bu neden ile Osman Devleti’nin ne zaman kurulduğunu bilemiyoruz” diyor. Ben bunu Denizli özeline aktarmaya çalıştım. Tabi yazan insanlarımızın çoğalması okuyan insanlarımızın çoğalmasını getirecek. O bakımdan ben ilber Ortaylı hocamızın toplumumuzla ilgili bu irdelemesini çok yerinde buluyorum ve kitabıma da onu bir alıntı olarak almıştım” şeklinde konuştu.

“DENİZLİ HALKI FUAR İLE BİRLİKTE KİTAP OKUMAYI DAHA ÇOK SEVECEK”
Fuarın başarılı geçtiğini belirten Ataman, “Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu 2. Kitap fuarı çok başarılı geçiyor. Gerek öğrencilerin katılımı gerek ise Denizli halkının katılımı üst düzeyde. Bu da kitap yazanlar ve kitapseverler için çok olumlu bir gelişme. Sanıyorum Denizli halkı bu kitap fuarı ile beraber kitap okumayı daha çok sevecek. Gördüğünüz gibi bugün öğrencilerin fuara katılımı oldukça yoğun. Bir saat kadar önce birkaç ilkokul öğrencisi gelmişti. Onların kitapların sayfalarını açıp kokladığını gördüm. Geçtiğimiz Pazar günü de imza günümde küçük bir çocuğa babası kitap sayfalarını koklatıyordu. Bu çok ilginç ama çok önemli bir konu. Çocuklar küçük yaşlarda kitap bakmayı, kitap sayfalarının arasında gezinmeyi öğrenirlerse ve bunu kendilerinde alışkanlık haline getirirlerse ileriki yaşlarında, gençlik çağlarında sanırım Türkiye için çok önemli bir gelişme olacak” ifadelerini kullandı.

HATİCE DEMİR – DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER