“İLÇE DOLMUŞLARI TERMİNALDE KALSIN, ÜSTÜ İSE ‘DENİZLİ TEKSTİL AVM’ OLSUN”

Denizli Dokuma Pazarı’nın yıkılacak olması nedeniyle, pazarda en fazla dokumacıya sahip Buldan ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Gülbay’dan ilginç bir öneri geldi. Başkan Gülbay, Yeni yapılan ve 4,5 yıl önce hizmete açılan Büyükşehir Belediyesi Denizli Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin, Dokumacılar veya Tekstilciler Çarşısı’na dönüştürülmesini, yeni yapılacak olan şehirlerarası otogarın da Aydın yolu üzerinde şehir dışına yapılmasını istedi. Başkan Gülbay Babadağlılar Çarşısı esnafının dahi Denizli Şehirlerarası Otobüs Terminali binasında kurulacak “Tekstil Çarşısı’na” taşınabileceğini belirtti.

Eski Zahire Pazarı’nın üzerindeki alanda 1995 yılından beri kurulan Dokuma Pazarı, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede yapmayı planladığı yol çalışması nedeniyle yıkılacağının açıklanması, yeni teklif ve önerileri de beraberinde getirdi. Pazarda sergi açan ve büyük bölümü Buldanlı olan dokumacı esnafı da yeni yer arayışına girdi. Dokumacılar adına Denizi Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüşmeler sürdüren Denizli Dokumacılar Odası Başkanı Cemal Tuna, kendilerine birkaç seçenek sunulduğunu, ancak şimdiki pazara uzak olmamak, tekstil satışı yapan dükkanlara yakın olmak ve satılan malların dağıtımı açısından yakın bölgede kalmak istediklerini belirterek, görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

“DENİZLİ DEYİNCE İLK AKLA GELEN SEKTÖR TEKSTİLDİR”
Konuyla ilgili en dikkat çeken önerilerden biri ise Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay’dan geldi. Dokuma pazarında en fazla dokumacıya sahip olan Buldan’ın Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, dokumacılarla durumu konuşmak, ortak çözüm yolu bulmak ve konuyu Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşımak için dokuma pazarında dokumacıları ziyaret etti. Dokumacılarla tek tek konuşan Başkan Gülbay, daha sonra Denizli Dokumacılar Odası Başkanı Cemal Tuna ile bir araya geldi. Başkan Gülbay, ardından konuyu Denizli Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısına taşıdı. Meclis’te dokumacıların mağduriyetini dile getiren Başkan Gülbay, ‘Denizli’ deyince ilk akla gelen sektörün tekstil olduğunu belirtti. Her ne kadar internetin ve teknolojinin çok fazla ilerlemiş olmasına rağmen, alıcının hala mala dokunmak istediğini dile getiren Başkan Gülbay, bu nedenle pazara geldiğini, bu nedenle de geleneksel el emeğine dayalı ürünlerin yoğun olduğu bu pazarın yaşatılması gerektiğini söyledi. Gülbay, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’dan bu konu ile ilgili neler yapmayı planladıklarını sordu. Osman Zolan da konunun muhatapları ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Denizli Dokuma Pazarı’nın yıkılacak olması nedeniyle, pazarda en fazla dokumacıya sahip Buldan ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Gülbay’dan ilginç bir öneri geldi. Başkan Gülbay, Yeni yapılan ve 4,5 yıl önce hizmete açılan Büyükşehir Belediyesi Denizli Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin, Dokumacılar veya Tekstilciler Çarşısı’na dönüştürülmesini, yeni yapılacak olan şehirlerarası otogarın da Aydın yolu üzerinde şehir dışına yapılmasını istedi. Başkan Gülbay Babadağlılar Çarşısı esnafının dahi Denizli Şehirlerarası Otobüs Terminali binasında kurulacak “Tekstil Çarşısı’na” taşınabileceğini belirtti.

“DOKUMACILAR PAZAR ARAYIŞINA GİRDİLER”
Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Gülbay, uzun yıllardan beri kurulan bu pazarın kapanmasına gönüllerinin razı olmadığını belirterek; şunları söyledi: “Bir zamanlar Buldan’da haftada iki gün kurulan dokuma pazarı, değişik nedenlerle Denizli’de kurulmaya başlandı. Uzun yıllar Kaleiçi’nde kurulan Pazar, 1995 yılında şimdiki yeri olan, eski zahire pazarının üstüne taşındı. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin bu bölgede yapmayı planladığı çalışmalar nedeniyle pazar yıkılacak. Her ne kadar internet pazarlamacılığının ilerlemesi, üreticinin dokuduğu malı esnafın ayağına kadar götürmesi nedeniyle pazarın eskisi kadar canlılığı kalmasa da, özellikle hala malı görerek almak isteyen esnaf ile düğüncüler hala pazara rağbet ediyorlar. Bu nedenle dokumacılar pazar arayışına girdiler.”

“DENİZLİ’YE BİR TEKSTİL VE DOKUMA AVM’Sİ ÇOK YAKIŞACAK”
Denizli Dokuma Pazarı’nda sergi açanların çoğunluğunun Buldanlı olduğuna vurgu yapan Başkan Gülbay, “Onların da talebi ile pazarı yerinde görmek ve ortak çözüm yolu bulmak için pazara gezdim. Görüşmelerimizde iki çözüm yolu üzerinde mutabık kaldık. Arkadaşlar, ilk olarak pazarın gene Denizli’de ve şimdiki yerine çok uzak olmayan bir yerde kurulması gerektiğini söylediler. İkinci olarak, ‘şimdiki otogarın şehrin içinde kaldığını ve ilerleyen yıllarda şehir trafiğini olumsuz etkileyeceği bu nedenle şehir dışına taşınmasının gerekli olduğu, yeni otogarın şehir dışına çıkarılması gerektiği  istişare edildi. Böylece ‘şimdiki otogar binasının tekstil ve dokuma çarşısı olması iyi olur’ denildi” şeklinde konuştu.

İLÇE DOLMUŞLARI AYNI YERİNDE KALIR, ÜSTÜ DE “DENİZLİ TEKSTİL AVM” OLUR
Mustafa Gülbay konuyla ilgili konuşmasını şöyle sürdürdü; “Dokumacılar, ilçe ile merkez arasında yolcu taşımacılığı yapan araçların gene şimdiki otogarı kullanabileceklerini,  Lokantası, sosyal alanları ve diğer ayrıntıları ile Denizli’ye yakışır bir tekstil AVM’si olabileceğini ifade ettiler. Bu fikir bize de cazip geldi. Böyle bir proje ile Denizli çok muhteşem bir vitrin kazanmış olur. Konuyu Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz toplantısında dile getirdim. İnşallah akıl ve mantık galip gelir ve Denizli büyük bir eser kazanır. Sayın Başkanım Osman Zolan’a şimdiden teşekkür etmek isterim.”

DOKUMA PAZARI BULDAN’DA YENİDEN KURULACAK MI?
Başkan Gülbay, dokumacılarla görüşmesinde ayrıca Buldan’da da el emeğinin yoğun olduğu, geleneksel dokuma teknolojisi ile üretilmiş ürünlerin sergilenip satıldığı dokuma pazarının kurulması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek şunları söyledi: “Dokumacı arkadaşlarımız bu fikre sıcak baktılar. Belediye olarak biz, konu ile ilgili olarak bir çalışma yürüteceğiz. Buldanlı dokumacı hemşerilerimizle en kısa zamanda çok geniş katılımlı bir toplantı yapıp konuyu orada masaya yatırmayı planlıyoruz. Eğer arkadaşlarımızla bu konuda mutabık kalırsak şimdiki BELKÜM’ün olduğu yerde veya Yakın Eczanesi üstündeki alanda Dokuma Pazarı kurulması için gerekli çalışmaları hemen yapacağız. Yıllar önce haftada iki gün kurulan Dokuma Pazarı farklı bir yaklaşımla yıllar sonra inşallah Buldan’a dönecek.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER