İlçede vaka sayıları arttı, belediye başkanı açıklama yaptı

İl Koordinasyon toplantısının ardından açıklama yapan Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, “Toplantıda son günlerde yine yükselmekte olan vaka sayıları ele alındı. Önümüzdeki günlerde denetimler daha sıkılaştırılacak. Her hangi bir yaptırım ve cezai işlemle karşı karşıya kalmamak ve pandeminin daha fazla yayılmasına izin vermemek için hemşehrilerimizin daha dikkatli olması gerekiyor” dedi.

İlçede vaka sayıları arttı, belediye başkanı açıklama yaptı

Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında düzenlenen İl Koordinasyon toplantısına katıldı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Başkan Tokat; pandemi ile ilgili kuralların daha sıkı uygulanması gerektiğini belirterek, denetimlerin de arttırılacağını söyledi. Başkan Tokat, şunları aktardu: “Muğla Valimiz başkanlığında ilçe kaymakamları ve ilçe belediye başkanlarının katılımı ile bir koordinasyon toplantısı yapıldı. Başta pandemi olmak üzere turizmi, ekonomi, kamusal yatırımlar, basınla olan ilişkiler ve kaçak yapı gibi birçok konu ele alındı. Kadın girişimciliği üzerine bir sunum gerçekleştirildi. Önemli olması açısından konuları vatandaşlarımızla paylaşmak istiyorum. Toplantıda Sayın Valimiz bazı hususlara dikkat çekti. Tedbirlerin gevşetilmesi, ilçemizin bunu kapsayıp kapsamayacağı, bir yandan da son günlerde yine yükselmekte olan vaka sayıları ele alındı. Valimiz bu konuda hassasiyetle duruyor. Alanda daha fazla bulunmamız tedbirlerin daha sıkı denetlenmesi ayrıca ilan, sosyal medya ve basın yoluyla vatandaşların uyarılması konusunda önemle duruyor. Sayın kaymakamımızla yapacağımız bir toplantıyla ilçe düzeyinde bu konuları ele alacağız. Özellikle basın kanalıyla duyurmak istediğimiz konular var. Önümüzdeki günlerde denetimler daha sıkılaştırılacak. Her hangi bir yaptırım ve cezai işlemle karşı karşıya kalmamak için ve pandeminin daha fazla yayılmasına izin vermemek için hemşehrilerimizin daha dikkatli olması gerekiyor.”

“İLÇEMİZDE VAKA SAYILARI YÜKSELİYOR"

Başkan Tokat, “Öncelikle şunu net olarak belirtmek isterim ki ilimizde ve ilçemizde vaka sayılarındaki göreceli yükselişin birçok sebebi var. Bu sebeplerden en önemlileri sömestr tatili olması nedeniyle dışarıda öğretim gören öğrencilerimizin ilçemize dönmesi, tatil amaçlı gelenler ve aile içi temas. Dışarıdaki tedbirlerimiz ne kadar iyi olsa da  aile içerisinde bazı kuralları uygulayıp vaka sayısını azaltmazsak işimiz zor görülüyor. Eve kapanmakla her şeyi yeneceğimi düşünmüştük ama maalesef düşündüğümüz gibi olmadı. Beçin, Cumhuriyet, Hacıapti ve Dibekdere Mahalleleri’nde vaka sayısında artış görülüyor. Özellikle Cumhuriyet Mahallemizde bulunan vakalara baktığımız da hepsinin soy isimlerinin benzer olduğunu yani aynı aileden olduğunu gördük. Son günlerde aldığımız bilgilere göre  Beçin, Hacıapti, Cumhuriyet ve Dibekdere Mahallelerimizde vaka artışı gözlemleniyor. Bu konularda vatandaşlarımızı bir kez daha uyarmak istiyorum. Toplu alanlarda, pazar yerlerimizde, cenazelerde mesafe, maske ve hijyen kurallarına mutlaka uyulmalı. Aynı zamanda aşı sırası gelen vatandaşlarımızın mutlaka aşılarının olması gerekiyor. Son haftalardaki cenazelerin çok kalabalık olduğunu görüyoruz. Buralarda sıkı tedbirlere geri dönmemiz gerekiyor” dedi.

“VAKA SAYILARINI AŞAĞI İNDİRMELİYİZ"

Mart ayında yapılması planlanan normalleşme sürecine işaret eden Başkan Tokat, “Mart ayı içerisinde normalleşmeye dönmemiz, kapanan bazı işletmelerin açılması ya da diğer yeni uygulamaların ortaya çıkmasını istiyorsak vaka sayılarını mümkün olduğunca aşağı indirmemiz gerekiyor. Bu konuda esnafımızın dayanacak gücünün kalmaması, belli yaşlardaki insanlarımızın evlerinde kalması nedeniyle psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkması içimizi burkuyor. Yapılan ihmallerle bu insanların rahatlayacağı tedbirleri açıklanmasını öteletmek hiç kimsenin vicdanına sığmaz. Onun için takip etmemiz gereken bir süreç var. Bu süreç içerisinde vatandaşlarımızın daha duyarlı olmasını bekliyoruz” diye konuşrtu.

“MUĞLA OLARAK DEZAVANTAJLIYIZ"

Muğla olarak dezavantajlı durumda olduklarını belirten sözlerine devam eden Başkan Tokat; “Resmi rakamlara göre bir oran açıklanacak ise belirtilen resmi rakamların çok üzerinde nüfusa sahibiz. En son açıklanan 1 milyonun üzerinde nüfus üzerinde bir oranlama yapılacak ama normalde Muğla’da 2 milyonun üzerinde insan yaşıyor. Pandemi nedeniyle vatandaşlarımız büyükşehirlerden kaçarak Muğla’ya yerleşti bu dezavantajımızı lehimize çevirmek için kurallara daha fazla uymalıyız. Bu günden itibaren özellikle hafta sonları denetimlerin sıklaşacağı konusunda vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER