İLÇELERDE CUMHURİYET COŞKUSU...

Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’inci yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Denizli'nin ilçelerinde de coşkuyla kutlandı...

CUMHURİYET BAYRAMI ÇAMELİ’DE COŞKU İLE KUTLANDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Çameli’nde de ilçedeki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Kutlamalara; İlçe Kaymakamı İsmail Alsancak, Belediye Başkanı Cengiz Arslan, İlçe Jandarma Komutanı Hamza Çil, daire kurum amir ve müdürleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Bayramı töreni; ilçe kaymakamı İsmail Alsancak'ın sabah kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Tebrikler sonrası protokol üyeleri ile birlikte tören alanına geçen Kaymakam İsmail Alsancak ve Belediye Başkanı Cengiz Arslan, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakam Alsancak yaptı.  Kaymakam Alsancak konuşmasında; “Türk milletinin tarih boyunca en parlak ve anlamlı başarılarından biri olan Cumhuriyetimizin ilanın 95.yıl dönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşku içerisinde kutladığımız bu anlamlı günde tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamanın engin sevincini içinde hepinize saygılarımı sunuyorum. Asya’da Mete’nin Büyük Şelcuklu’da Alparslan’ın Osmanlı’da Ertuğrul Gazi’nin ve niyahetinde Türkiye Cumhuriyet’inde Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ardı sıra millet olduğumuz devlet olduğumuz her seferinde tarih sayfasında yerimizi aldığımız bugün, bunun haklı guru ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Büyük Türk milletinin tarih boyunca en parlak en anlamlı başarılarından biri olan cumhuriyetimizin 95. yılı kutlamanın engin sevinci içinde hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınızı kutlar Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anarken tekrardan saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Kaymakam İsmail Alsancak’ın konuşmasının ardından; Şehit Er Arslan Anaokulu öğrencileri, Çameli Anadolu Lisesi, Atatürk İlkokulu ve Ortaokulu, Çameli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çameli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenciler şiirlerini okudu. Törende ayrıca; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ilkokullar arası resim, ortaokullar arası şiir ve liseler arası kompozisyon yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi. Çameli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları ve Şehit Er Basri Arslan Anaokulu öğrencilerinin ‘Atam’ adlı gösterisi, izleyicileri hayran bıraktı. Gösteri sonrasında bando eşliğinde yapılan tören geçişiyle tören son buldu.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 95’İNCİ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLAMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Arslan mesajında; “Millet olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95’inci yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Son yıllarda başta Suriye olmak üzere dünyanın dört bir tarafında yaşananlar görüldüğünde laik ve demokratik cumhuriyetimize dört elle sarılmamız ve onu sonsuza kadar koruma kararlılığımızı bir kez daha göstermemiz gerektiğini daha iyi anlıyoruz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi ‘Türk milletinin karakterine en uygun olan yönetim şekli; Cumhuriyettir.’

Cumhuriyete sahip çıkmak Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkmanın yanında, demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine, eşitliğe, kardeşliğe, akla ve bilime de sahip çıkmak anlamını taşımaktadır. Tarihimizin en şanlı günlerinden biri olan 29 Ekim'de tüm ev ve işyerlerimizi bayraklarla donatarak, Cumhuriyet Bayramımızı çok büyük coşku ile kutlamalıyız. Tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimize Allah’tan rahmet diler, minnet ve şükranlarını sunarım. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

“CUMHURİYETİMİZ, TÜRK MİLLETİNİN EBEDİ VARLIĞI İLE DEVAM EDECEKTİR”

Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Öztürk, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün ‘en büyük eserim’ diye ifade ettiği cumhuriyetimizin kuruluşunun 95’inci yılını kutluyor olmanın büyük coşkusunu ve onurunu yaşıyoruz. ‘Tek bayrak, tek millet, tek devlet’ anlayışı ile kurduğumuz, demokrasi ve halk iradesiyle taçlandırdığımız cumhuriyetimiz, Türk milletinin ebedi varlığı ile ilelebet devam edecektir. Bugünlerin sorumluları olarak bizler; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak, savunmak zorundayız. Bu yolda yürürken milli değerlerimizden ödün vermemek ve bu değerleri yarınlara sağlam olarak teslim etmekle görevliyiz.

Görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmek için, milli değerler ile bilim ve aklın üstünlüğünü benimsemek, tarihimizi çok iyi bilmek zorundayız. Bizi aydınlık geleceğimize taşıyan bu inançla, cumhuriyetimizin 95’inci kuruluş yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum. Bu anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum” şeklinde ifade etti.

BAKLAN’DA CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU YAŞANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Baklan’da da tören düzenlendi. İlçe Kaymakamı Burak Dertlioğlu’nun kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan tören, Gazi Parkı’nda devam etti. Törene; Baklan Kaymakamı Burak Dertlioğlu, Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Akduman, İlçe Jandarma Komutanı Ersin Güngör, İlçe Emniyet Amiri Ömer Şahin, ilçe protokolü mensupları, gaziler, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören kapsamında günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Coşkuyla kutlanan törende öğrenciler tarafından şiirler seslendirildi ve tiyatro gösterileri sahnelendi. Törenin son bölümünde ilçede yapılan ‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

“CUMHURİYET, SADECE YÖNETİM ŞEKLİ DEĞİLDİR”

Günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı yapan İlçe Kaymakamı Burak Dertlioğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri bir büyük devrim ve milletimize armağan olan cumhuriyetimizin ilanının 95’inci yılında birlikte kutlamanın mutluluğu, coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz.

Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan cumhuriyet, getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanın ufkunu genişletmiş ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımıza görülmemiş bir dinamizm kazandırmıştır. Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvet, bu milletin ta kendisidir. Türk milleti, cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır.

Aydınlık geleceğimizi görmenin huzuru içerisinde herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 15 Temmuz şehit ve gazileri olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda eğilirken, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ HER KONUDA DAHA DA GÜÇLENMEKTEDİR”

Törende konuşan Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, cumhuriyetin öneminden bahsetti. Başkan Gülsever, “Kurtuluş Savaşı, milletimizin var olma mücadelesi, Cumhuriyet yeniden dirilişin sembolü bir çağdaşlaşma hamlesidir.

Demokrasi ile taçlanan Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana insan hakları, eğitim, sağlık, bilim, ulaştırma gibi her alanda büyük mesafeler kat etmiş dünyanın büyük ülkeleri arasında yerini almıştır. Ülkemizi parçalamak isteyen düşmanlara karşı tek vücut olarak verdiğimiz İstiklal mücadelesi bunun en güzel örneğidir. Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti üzerindeki hain planlarından vazgeçmeyen şer güçler, farklı zamanlarda ve farklı şekillerde planlarını devreye soksalar da aziz milletimiz bu oyunların hepsini bozmuştur.

Milletimize ve devletimize karşı yapılan düşmanlıklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hak ettikleri karşılığı görecek ve her türlü şer odağı eninde sonunda kurutulacaktır. Türkiye Cumhuriyeti her geçen yıl her konuda daha da güçlenmekte ve bölgesel ve küresel önemini daha da arttırmaktadır” diye konuştu.

ÇİVRİL’DE 29 EKİM COŞKUSU YAŞANDI

Denizli’nin Çivril İlçesi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşandı. Cumhuriyet Meydanı’na çelenk konması ile başlayan program, kutlamalarla devam etti. Törene; Çivril Kaymakamı Armağan Önal, Çivril Belediye Başkanı Dr. Gürcan Güven, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemine dair konuşan Çivril Kaymakamı Armağan Önal, “Cumhuriyetimizin 95’inci yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyoruz” dedi. Kaymakam Önal’ın konuşmasının ardından Cumhuriyet Meydanı’nı hınca hınç dolduran Çivrilliler, ortaokul ve liseli öğrencilerin hazırladığı halk oyunları gösterilerini izledi.

“BURASI BİZİM VATANIMIZ, GÜZELLİĞİMİZ”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı, belediye önünden mehteran eşliğinde fener alayı yürüyüşü ile devam etti. Halkın yoğun ilgi gösterdiği gecede; mehteran takımı seslendirdiği marşlarla tarihi yeniden canlandırdı. Programda konuşan Çivril Belediye Başkanı Dr. Gürcan Güven, cumhuriyetin ne zorluklar altında kazanıldığını belirterek; “Kadın erkek demeden tüm neferimizle cumhuriyetimizin bekçisi olacağız. Her zaman söylediğimiz gibi; ‘yaşasın cumhuriyet’ diyeceğiz, cumhuriyetimizi ayakta tutmak için de siyasi görüşümüz her ne olursa olsun, hep beraber el ele, gönül gönüle yürümeye devam edeceğiz. Bu millet aziz bir millet, büyük bir millet, 1071 Anadolu’nun kapılarını açmış 1176’da Anadolu topraklarının yerini almış, yüzyıllardır biz bu topraklarda hüküm sürmekteyiz.

​​​​​​​

Burası bizim vatanımız, güzelliğimiz” şeklinde konuştu. Ayrıca programda; Çivril Belediyesi tarafından halka Türk Bayrağı ve bayrak logolu şapka dağıtıldı.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2018, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER