“İLERİYE DÖNÜK PROJELERİMİZDE SAĞLIK TURİZMİNE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programında konuşan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, “İleriye dönük projelerimizde biz sağlık turizmine çok önem veriyoruz. Ülkemiz açısından turizm önemli, sağlık turizmi daha da önemli. Bunun içinde bizim Karahayıt’ta Fizik Tedavi Hastanemizin inşaatına başladık” dedi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına katıldı. PAÜ’de yapılan çalışmaların ele alındığı programda konuşan Prof. Dr. Bağ, PAÜ’nün 61 bin öğrenciye ulaştığını ve büyük bir aile olduklarının altını çizdi. Kendisinin 2 yıl önce göreve geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Bağ, şunları aktardı: “Göreve geldiğimiz günden beri hem öğrencilerimize hem de topluma daha güzel, daha yararlı işler yapmak için gayret sarf ediyoruz. Şuanda 26’ncı yılında çeyrek asrı devirdi. Birçok yönünden kurumsallaşma açısından yapısını tamamlamış durumda ama eksiklerimiz de var. Biz de bu eksikleri tamamlamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Öğrencilerimize daha güzel hem eğitim öğretim ortamı hazırlamak; hem de öğrencilerimizin sosyalleşmesi açısından onlara uygun mekanlar hazırlama çabası içerisindeyiz. Akademisyenlerimizin daha iyi şartlarda araştırma, geliştirme çalışmalarını yürütmeleri içinde alt yapı çalışmalarına büyük bir hız verdik. Şuanda da yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Geçen yıl 300’e yakın atamamız olmuştu. Büyük bir biniş giydirme törenimiz olur. Bu yıl da yapacağız. Geçen sene Aralık Ayı’nda yapmıştık. Bu sene 2’ncisini yapacağız. Bu sene ciddi sayıda atamalarımız oldu. 10 Ekim’de de üniversitemizin akademik açılışını gerçekleştireceğiz. 3 Ekim’de Cumhurbaşkanımız Külliye’de Yükseköğrenim Açılışı’nı yaptıktan sonra biz de kendi kurumumuz içerisinde bunu gerçekleştireceğiz.” 

“GÜZEL BİR KÜTÜPHANE KAZANDIRMAMIZ GEREKİYOR”
Yeni dönemde PAÜ’de hayata geçirilmesi planlanan projeler hakkında da konuşan Prof. Dr. Bağ, “Ben daha önce yaptıklarımızdan bahsetmek istiyorum. Şimdi 61 bin öğrencimiz var ama üniversitemizin maalesef kütüphanesi yok. Geldiğimde çok küçük bir mekan vardı. Öğrenciler için yeterli değildi. Öğrencinin çok da uğradığı bir yer değildi. Bizim ilk yaptığımız projelerin başında kütüphane gelir. Rektörlük giriş katını tamamen boşaltarak öğrencilere verdim. Hepsini yeniden düzenleyerek çok güzel bir ortam hazırladık. Kütüphaneyi 24 saat açık hale getirdik. Sadece kendi öğrencilerimize değil, şehrimizden de hem üniversiteye hazırlanan öğrencilerimize hem de üniversiteyi bitirmiş sınavlara hazırlanan öğrencilerimizin kullandığı bir mekan oluştu. Güvenli bir şekilde giriş-çıkışı sağlıyoruz. Bu dönemde de aynı şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz. Esas olan kütüphane için ayrı bir bina ile hizmet vermek için projemizi hazırladık. Devlet desteği, hayırseverlerimizin de desteğiyle hem üniversitemize, hem de şehrimize güzel bir kütüphane kazandırmamız gerekiyor” dedi.

“DİJİTAL ORTAMDAKİ KAYNAKLARA AĞIRLIK VERİYORUZ”
Mevcut kütüphanenin kitap sayısında artış sağladıklarını söyleyen Prof. Dr. Bağ, “İstediğimiz kadar kitabı alsak onu koyacak yerimiz yok. Şuanda kitap sayısı 80 bini aştı. Kitap alımlarına ağırlık vermiyorum. Daha çok dijital ortamdaki kaynaklara ağırlık veriyoruz. Ama esas olan o kitapları rafa koymak ve öğrencilerin kullanımına sunmaktır. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin onu kitaptan okumak bizim de yetişme dönemimizde tercih ettiğimiz klasik bir yöntem. Ama biz bunun etkinliğini hala görüyoruz. Öğrencimiz kaynakları çok etkin bir şekilde kullanıyor” diye konuştu.

“CİHAZ VARSA BİRÇOK ŞEYİ YAPABİLİYORSUNUZ”
PAÜ’deki laboratuvar binası hakkında da konuşan Rektör Bağ, şunları aktardı: “Diğer projemiz; bizim boş duran merkez laboratuvar binası vardı. 6 yıl boş durmuş; göreve geldiğimde ona öncelik verdim. İçinin cihazlarla donatılması yönünde projeler geliştirdik. Kurumun içinde var olan cihazların bir kısmını oraya transfer ettik. Yeni cihazlar aldık ve şuanda hem üniversite içerisindeki akademisyenlere AR-GE çalışmalarında destek sağlıyoruz, hem de şehrimizin ihtiyaç duymuş olduğu analizleri yapma noktasında da hizmet sunmaya başladık. Bunun geliştirilmesi yönünde de yine projelerimiz devam ediyor. Cihaz varsa birçok şeyi yapabiliyorsunuz. Cihazınız yoksa maalesef sadece seyrediyorsunuz. Zihninizde var olan o projeyi gerçekleştirmek için yeni cihazlara da ihtiyaç duyuluyor. Bunu daha ileri düzeye götürmek içinde var gücümüzle çalışıyoruz.” 

“İLERİYE DÖNÜK PROJELERİMİZDE SAĞLIK TURİZMİNE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”
Denizli’nin sağlık turizmi alanında PAÜ bünyesinde yapımına başlanan Karahayıt’ta Fizik Tedavi Hastanesi hakkında da bilgiler aktaran Prof. Dr. Bağ, “İleriye dönük projelerimizde biz sağlık turizmine çok önem veriyoruz. Ülkemiz açısından da turizm önemli, sağlık turizmi daha da önemli. Bunun içinde bizim Karahayıt’ta Fizik Tedavi Hastanemizin inşaatına başladık. O da yıllarca başlanmayan bir projeydi. Ben göreve geldiğimde bir ümitsizliğin olduğunu gördüm. Önemini zaten hepimiz biliyoruz ama burada önemli olan bu yönde bir atılım yapılarak bir eserin oluşmasıdır. Çünkü devlette bize ciddi bir kaynak vermiş. Biz kurum olarak bunu yapmazsak, bizim için büyük bir eksiklik olurdu. Ruhsatlandırma noktasında da özellikle yetki belgesini almakta bu işletmeyi daha sonra işletirken daha çok önemli. Biz de özellikle Türkiye’de yetki belgesi alan 4 üniversiteden biriyiz. Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde de tekiz. Bu da bizim için ayrı bir önem arz ediyor. Çünkü özellikle sağlık turizmi yetki belgesini aldığımız zaman bu anlamda daha güzel daha etkin işler yapabilirsiniz. İnşallah hem bölgemize, hem ilimize çok önemli katkılar sağlayacak” dedi.

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 19:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER