İlhan; “Çocukların istismarlardan korunması için gerekli tedbirler alınmalıdır”

İstanbul Küçükçekmece’de yaşanan 5 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar olayı ile ilgili açıklama yapan Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, “Çocukların istismarlardan korunması için gerekli önleyici ve koruyucu tedbirler ivedikle alınmalıdır” dedi.

İlhan; “Çocukların istismarlardan korunması için gerekli tedbirler alınmalıdır”

Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, İstanbul Küçükçekmece’de yaşanan 5 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar olayı ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Başkan İlhan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Basına ve sosyal medyaya yansıyan Küçükçekmece İlçesi’ndeki çocuğun cinsel istismarı olayıyla ilgili süreç, kanımız donmuşçasına tarafımızca izlenmektedir. En ağır çocuk hakkı ihlallerinden biri olan çocuk istismarıyla ilgili haberlere bir yenisi daha eklenmiştir. Çocuk istismarıyla ilgili sık sık duyumların alınması, insani ve ahlaki olmadığı gibi, şiddetle karşısında olduğumuz hukuk güvenliğinin ve toplumsal değer yargılarının sarsıldığının da bir göstergesidir. Çocukların istismarlardan korunması için gerekli önleyici ve koruyucu tedbirler ivedikle alınmalıdır. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi çocukların istismardan korunmasında öncelikli görevi devletlere vermiştir. Yine Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi taraf devletlere koruyucu tedbirler konusunda kamuoyuna bilinçlendirme çalışmaları yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle yetkili makamlara sorumluluklarını bir kez daha hatırlatıyoruz. Failin ve/veya faillerin bir an önce bulunmasını ve adalet önüne çıkarılmasını diliyor, çocuk istismarlarıyla ilgili hukuki mücadeleyi sürdüreceğimizi ve Denizli Barosu olarak sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER