İlhan; “YSK’nın iptal kararı akla, mantığa, vicdana sığmaz”

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesinin ardından Denizli Barosu’ndan da açıklama geldi. Denizli Barosu Başkanlığı önünde gerçekleştirilen açıklamada Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan, YSK’nın iptal kararını eleştirerek; “Akla, mantığa ve vicdana sığmaz” dedi.

İlhan; “YSK’nın iptal kararı akla, mantığa, vicdana sığmaz”

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal kararını vermesi, ülkede en çok tartışılan konulardan biri haline geldi. Denizli Barosu da konuya ilişkin Denizli Barosu Başkanlığı önünde bir basın açıklaması düzenledi. Denizli Barosu’na kayıtlı avukatların da yer aldığı açıklamayı Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan yaptı. Sözlerine 36 gün boyunca sonuçlandırılamayan bu sürecin hiçbir akla, mantığa ve vicdana sığmadığı gibi hiçbir hukuki temele de dayanmadığını ifade ederek başlayan Başkan İlhan; “Bu karar, YSK’nın kendi içtihatlarında kabul ettiği ilkelere, emsal niteliğindeki diğer kararlarına ve en önemlisi de Anayasa’ya aykırıdır. 31 Mart 2019 akşamından itibaren yaşananlar ülkemizde bir dönüm noktasıdır, bu nedenle de demokrasimiz tarihinin geri dönüşü olmayan bir yoluna girmiştir. YSK’nın bu kararı, adil ve demokratik seçimlere olan inancı, hukuk güvenliğini yerle bir etmekle kalmamış, seçmenlerin ve seçimle gelenlerin demokratik haklarını da gasp etmiştir. Türkiye, ekonomisini toparlamak, işsizliğine çözüm bulmak, üretimini çoğaltmak gibi dev boyutlara ulaşmış sorunlarını çözmek zorunda iken yeniden bir seçim sürecine sokulmuştur. Bu şartlar altında gidilecek bir seçim de ekonomik ve demokratik kaygıları arttırmaktır” dedi.

“DENİZLİ BAROSU, HER TÜRLÜ HUKUK MÜCADELESİNİN YANINDADIR”

“YSK’nın şeklen kesin olan, halka hesap verme kaygısı taşımayan, subjektif yorum ile şekillenen kararının halk nezdinde hiçbir meşruiyeti yoktur” diyen Başkan İlhan sözlerine şöyle devam etti: “YSK vermiş olduğu son karar ile daha önce yapmış olduğu seçimlerin de güvenilirliğini sarsmıştır. Tarih bu görüşümüzü haklı çıkaracaktır. Tüm hukuksuzluklara rağmen halkımızı hukuk ve demokrasiden ayrılmadan, hukuka aykırı hiçbir eylem ve söylem geliştirmeden, aynı inançla demokratik haklarına sahip çıkmaya ve 23 Haziran 2019 tarihli seçimlerde oy kullanmaya davet ediyoruz. Denizli Barosu, İstanbullu yurttaşlarımızı yalnız bırakmayacağı gibi İstanbul Barosu nezdinde yapılacak her türlü demokrasi ve hukuk mücadelesinin de yanında olacaktır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER