İlk FETÖ soru önergesini 15 yıl önce Denizlili Gazalcı verdi!

İktidar ve muhalefet arasında FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmaları devam ederken, Fethullah Gülen Örgütü’nün araştırılması konusunda ilk önergenin 22’nci Dönem CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı tarafından verildiği ortaya çıktı. Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre; 2005 yılında Denizli Milletvekili Gazalcı’nın ilk imzayı attığı, 72 milletvekilin imzasını taşıyan ve TBMM Başkanlığı’na verilen önerge, o dönemde AK Parti  Hükümeti tarafından dikkate alınmadı.

İlk FETÖ soru önergesini 15 yıl önce Denizlili Gazalcı verdi!

İktidar ve muhalefet arasında FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmaları devam ederken, Fethullah Gülen Örgütü’nün araştırılması konusunda ilk önergenin 22’nci Dönem CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı tarafından verildiği ortaya çıktı. Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre; 2005 yılında Denizli Milletvekili Gazalcı’nın ilk imzayı attığı, 72 milletvekilin imzasını taşıyan ve TBMM Başkanlığı’na verilen önerge, o dönemde AK Parti Hükümeti tarafından dikkate alınmadı. Bu önergede Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce’nin de imzaları var.

2005 yılında verilen önergede; “Eğitim alanında kamu gücünden sonra en büyük örgütlenme, Fethullah Gülen okullarıdır. Gülen'in buralarda militanlar yetiştirerek, devlette kadrolaşmayı amaçladığı ileri sürülmektedir. Yüzlerce okulun yapımı, binlerce öğretmenin aylığı hangi kaynaktan karşılanmaktadır? Gülen'e bağlı dershane, yurt ve okullarda laik eğitim yapılmakta mıdır? Bu konudaki kaygılar araştırılmalı” konuları ele alındı.

AK PARTİ GÜNDEME DAHİ ALMADI

TBMM tarihinde FETÖ tehlikesine ilk olarak işaret eden ve “Meclis araştırması açalım'' diye önerge veren iki isim, Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce çıktı. CHP'li 72 milletvekilinin 9 Mart 2005 günü TBMM'ye verdiği önergede; Kılıçdaroğlu ile İnce'nin de imzası var. ‘Gülen Tarikatı’ konulu önergede, “Eğitim alanında kamu gücünden sonra en büyük örgütlenme, Fethullah Gülen okullarıdır. Gülen tarikatının bu okullarda militanlar yetiştirerek, devlette kadrolaşmayı amaçladığı ileri sürülmektedir. Yüzlerce okulun yapımı, binlerce öğretmenin aylığı hangi kaynaktan karşılanmaktadır?” denildi. CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı'nın ilk imza sahibi olduğu önergede, “Gülen'e bağlı okul, yurt ve dershanelerde laik bir eğitim yapılmakta mıdır? Bu konudaki kaygıların araştırılması gerekir” denildi. Önce Gazalcı ve 69 milletvekili tarafından TBMM'ye sunulan, daha sonra Birgen Keleş ve Oya Araslı'nın eklenmesi ile 72 imzaya çıkan önergenin 53. sırasında İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, 62. sırasında ise Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin imzası bulunuyor. Önergeyi imzalayan 72 isimden Kılıçdaroğlu dışında halen TBMM'de milletvekili olarak bulunan hiçbir ismin kalmaması da dikkat çekti. Önergede İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sivas Milletvekili Nurettin Sözen, Türk-İş eski Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Bayram Meral'in de imzası yer aldı. Önerge o dönem meclis çoğunluğunu oluşturan AK Parti tarafından gündeme alınmayınca, hükümsüz kaldı.

5 KURUŞLUK DAVA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmasında kendisine 500 bin liralık dava açan Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında 5 kuruşluk karşı dava açtı. Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik tarafından verilen dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun ‘FETÖ'nün siyasi ayağı Erdoğan'dır' açıklamasına ilişkin ispat hakkının da kullanılacağı belirtildi. Avukat Çelik, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: “Önceden duyurduğumuz gibi Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile Recep Tayyip Erdoğan hakkında (özellikle!) 5 kuruşluk dava açtık! Yazdığımız dilekçede ‘FETÖ'nün Siyasi Ayağını' ispatlayacağımızı, Erdoğan’ın dava açmaktan ötürü pişman olup üzüleceğini belirttik! Hodri Meydan.”

Kılıçdaroğlu geçen hafta yaptığı grup toplantısında, “Devleti FETÖ'ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan'dır” demişti. Devletin kozmik odasının “Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla FETÖ'ye açıldığını söyleyerek, “Devletin kozmik odasını açtırmak vatan hainliği değil midir?” sorusunu yöneltmişti. Erdoğan ise Kılıçdaroğlu'na FETÖ'nün siyasi ayağını anlattığı konuşmasındaki sözleri nedeniyle 500 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER