“İLK YARDIM UYGULAMALARINI BİLMEK HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

Her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanan ‘Dünya İlk Yardım Günü’ nedeniyle yazılı açıklama yapan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Murat Seyit; “bir ambulansın olay yerine şehir merkezlerinde varış hızı ortalama 10 dakika, kırsalda ise ortalama 20 dakika civarındadır. Bu yüzden ilk yardım uygulamalarını bilmek ve uygulamak hayati önem taşımaktadır” dedi.

“İLK YARDIM UYGULAMALARINI BİLMEK HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri’nden Dr. Atakan Yılmaz ve Dr. Murat Seyit, her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanan ‘Dünya İlk Yardım Günü’ nedeniyle yazılı açıklamada bulundular. Bu yılki Dünya İlk Yardım Günü’nün temasının ‘İlk Yardım ve Yol Güvenliği’ olarak belirlendiğinin altını çizen Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Atakan Yılmaz; “2017 yılı rakamlarına göre Türkiye’de 410 bin 612 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 7 bin 427 kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise 300 bin 383. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün rakamlarına bakıldığında yol güvenliği ve ilk yardımın önemi bir kez daha anlaşılıyor. Trafik kazaları sonrası ilk yardım uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması sayesinde yaşamların kurtarıldığı, sakatlıkların azaltıldığı biliniyor. İlk yardım; herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır. İlk yardımın tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta/yaralıya tıbbi araç ve gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle, sağlık ekibi gelinceye kadar, ilaçsız uygulamaları yapan, konuyla ilgili eğitim sonunda ilk yardımcı sertifikası almış kişiye de ‘ilk yardımcı’ denir” dedi.

“SİZ DE İLK YARDIM İLE HAYAT KURTARABİLİRSİNİZ”
PAÜ Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri’nden Dr. Murat Seyit, şu ifadelere yer verdi: “İlk Yardım Temel Uygulamaları olarak olay yerinde çevre güvenliğinin sağlanması, yaralının sağlık ve bilinç durumunun belirlenmesi ve 112 (acil sağlık hizmeti) haber verilmesi önceliklidir. Ve ilk yardımcının hızlı ancak sakin ve bilinçli bir şekilde yaralıya müdahale etmesi doğru yaklaşımdır. İlk yardım bilmeyenlerin ‘önce zarar verme’ ilkesine dayanarak hasta/yaralıya dokunmayarak 112 sistemini araması uygundur. Acil hizmetlerin yüksek donanımlı ve hızlı cevap verebildiği bölgelerde bile bir ambulansın olay yerine şehir merkezlerinde varış hızı ortalama 10 dakika, kırsalda ise ortalama 20 dakika civarındadır. Bu yüzden ilk yardım uygulamalarını bilmek ve uygulamak hayati önem taşımaktadır. Siz de ilk yardım ile hayat kurtarabilirsiniz.”

HABER MERKEZİ

           

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER