İLKLERİN ŞEHRİ DENİZLİ’DEN TÜRKİYE’YE ÖRNEK PROJE

Denizli Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Genel Sekreterliği ile Denizli Ticaret Odası (DTO) arasında ‘Robotik Kodlama Eğitimi İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Bu sayede, 9 yaş ve üzerindeki bireylerin, robotik kodlama eğitimi alması sağlanacak.

İLKLERİN ŞEHRİ DENİZLİ’DEN TÜRKİYE’YE ÖRNEK PROJE

Denizli Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Genel Sekreterliği ve Denizli Ticaret Odası (DTO) işbirliğinde ‘Robotik Kodlama Eğitimi İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Denizli Valiliği’nde düzenlenen törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Murat Urhan, DTO Genel Sekreteri Ali Rıza Tekin, DTO Genel Sekreter Yardımcısı Akay Gündoğan ile kodlama eğitimlerini verecek eğitimciler Özgür Mert, İbrahim Alp, İsmail Bilbay ve Kadir Akbaş da katıldı. Vali Karahan ve Başkan Erdoğan birlikte protokolü imzaladı.

 “DENİZLİ VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”
Projenin başarılı olacağına inandığını belirten Denizli Valisi Hasan Karahan,  “Denizli’nin ve Türkiye’nin geleceği açısından kodlama eğitimlerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Projemizi, genç arkadaşlarımız yürütecekler. Onlar bu işi aşk ve şevkle yapıyorlar. Kendileri zaten bu işin uzmanı. Hayırlı olsun” dedi.

 “DENİZLİ’MİZİN SANAYİSİNE KATKI SAĞLAMAK İÇİN BÖYLE BİR PROJEDE YER ALDIK”
Projenin Denizli açısından çok önemli olduğunu söyleyen DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Türkiye’ye örnek olmasını temenni etti. Başkan Erdoğan; “Kodlama eğitimlerinin, gelecekte ülkemizde yürütülecek Endüstri 4.0 ile yapay zeka uygulamalarına temel teşkil edecek nitelikte önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Projemiz, emek yoğunluğunu azaltacak ve teknolojinin daha ileri gitmesini sağlayacak. Denizli Ticaret Odası olarak, şehrimizdeki sanayi faaliyetlerine katkımızı arttırmak için böyle bir girişimde bulunduk. Eğitimler, ilköğretimden itibaren geniş bir kesimi kapsayacak. Projemizin hayırlı olmasını ve ilimiz sanayisine katkı sağlamasını diliyorum” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE DE İŞ İMKANI SAĞLANACAK”
Teknik konularda bilgiler veren Eğitimcilerden Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Özgür Mert ise şunları aktardı: “Gelecekte Türkiye’deki Endüstri 4.0 ile yapay zeka uygulamalarına temel teşkil etmesi hedeflenen proje çerçevesindeki eğitimler, Denizli Ticaret Odası’nda kurulan özel bir laboratuarda verilecek. Günde 2’şer saat olmak üzere 5 günde tamamlanacak eğitimler için 9 yaş ve üzerindekiler internet üzerinden başvuru yapılabilecek. Toplamda 60 öğrenci eğitilecek. Projemiz, 4 ay sürecek. 18 yaşın üstünde olanlar da eğitimlere katılabiliyor. Bu sayede, üniversite öğrencilerine de iş imkanı sağlanacaktır. Sanayimizde şu anda robotikleşme ve büyük bir hızla endüstrileşme var. Bunu kullanabilecek insanlara ihtiyaç duyuluyor. Robotik kodlamada ile bu konuda iyi bir yere geleceğimize inanıyorum. Kursiyerlerimize, program yapabilmeyi öğreteceğiz. İsterse bunun üzerine koyacağı yeni bilgilerle kendisini daha da geliştirebilecek. Yapay zeka konusunda da etkin bir eğitim vermeyeceğiz ancak bir nevi alt yapısını vereceğiz.”

PINAR ÇANKAYA- SERDAR KİRİŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER