İMO 65. kuruluş yılını kutladı

İMO Denizli Şubesi 65’inci kuruluş yıldönümünü kutladı. İMO Başkanı Murat Şenel, “Başka hatalar da yaptık. 2020 Yılına gelmiş bir ülkede mühendisliğin ve mimarlığın 1938den kalma yasalar ile yönetilemeyeceğini ifade ettik.” Dedi. Meslekte 60, 50, 40 ve 25. yılını dolduran üyelere onur plaketi verildi. İnşaat mühendisleri Tolgay’ın şarkıları coştu.

İMO 65. kuruluş yılını kutladı

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi 65. Kuruluş yıldönümünü kutladı. 60, 50, 40 ve 25. yılını dolduran üyelere plaket verildi. Şube Başkanı Prof. Dr. Şevket Murat Şenel, yaptığı konuşmada, mühendislik mesleğine önem verilmesi gerektiğini söyledi. İMO Denizli Şubesi’nin 21 Aralık 2019 Cumartesi günü Anemon Otel’de yapılan kutlamasına Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Serdar Alayont, Çevre Mühendisleri Odası Denizli Temsilcisi Tevfik Basmacı, Harita Mühendisleri Odası Denizli Temsilcisi Nazım Tanrıkulu ve İMO Denizli Şubesi üyeleri katıldı.

İMO Denizli Şubesi Başkanı Murat Şenel, “Hepinizin bildiği gibi son birkaç yıldır oldukça zor bir dönemden geçiyoruz, sıkıntılı günler yaşıyoruz. İnşaat sektörü çok uzun yıllardan beri görmediği bir daralmayı yaşıyor. Eskiden üyelerimize iş bulabildiğimiz zaman kendimizi mutlu hissederken şimdi artık öğrencilerimize staj yeri bulabildiğimize seviniyoruz. Geçtiğimiz günlerde sanal şantiyede gördüğüm bir iş ilanı, mesleğin ve meslektaşların içinde bulunduğu durumun özeti. İlanda en az 5 yıllık tecrübeye sahip ingilizce bilen bir inşaat mühendisi aranıyordu. Ücret de 2000 ile 2500 arasında deniyordu. İmza atacaksınız, sorumluluk alacaksınız ve bunun karşılığında asgari ücret alacaksınız. Bir markette kasiyer olarak çalışmak bence daha iyi. Hiç olmazsa sorumluluğunuz yok. Peki bu duruma bir günde mi geldik. Hayır geldiğimiz nokta uzun yılların bir birikimidir” dedi.

“TÜRKİYE’DE BUGÜN ODAYA KAYITLI 140 BİN İNŞAAT MÜHENDİSİ VAR”

Başkan Şenel gecede yaptığı konuşmasında, “Bu noktaya gelene kadar pek çok hata yaptık. her şehre üniversite açtık. 2005 yılında 40 tane inşaat müh bölümü varken bugün 132 tane. 330 milyonluk ABD’de 285 bin inşaat mühendisi varken 75 milyonluk Türkiye’de bugün odaya kayıtlı 140 bin inşaat mühendisi var ki bunun çok önemli bir kısmı son 10 yılda eklendi. Kişi başına düşen mühendis sayısında ABD’nin 2 katına ulaştık ama kaliteyi yerle bir ettik. Bundan 10 sene önce 20-30 bininci öğrencilere betonarme dersi anlatırken bugün 300 bininci öğrencilerimize betonarme anlatır hale geldik. Önce mühendisliğin kalitesi düştü, ardından bedeli düştü ve mühendislik gençler arasında tercih edilir bir meslek olmaktan çıktı. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde inşaat mühendisinin eline geçen ücretler türkiye’deki ücretlerin 10 katından daha fazlasına ulaşmış durumda. Yıllardır ikinci öğretimler kapatılsın diye uğraşıyoruz. bölümümüzden kararlar çıkartıp ankaraya yolluyoruz ama ne yazık ki sonuç alabilmiş değiliz. Ama en azından bundan 3-4 sene önce 2. öğretim kapatılsın diye mücadele ederken bize karşı çıkan öğretim üyesi arkadaşlarımızın da bizimle aynı noktaya geldiğini görmekten dolayı mutluyuz. Zaten biz kapatmasak da kendiliğinden yakında kapanacak. Bu sene inşaat mühendisliği bölümümüzün kontenjanı ilk defa dolmadı. Muhtemelen seneye de dolmayacak. Biz bir şeyler yapmazsak bazı şeyler kendiliğinden olacak.” Diye konuştu.

“YASALAR GÜNCELLENMELİDİR”

Başkan Şenel, konuşmasında daha sonra şunları vurguladı.

“Başka hatalar da yaptık. 2020 Yılına gelmiş bir ülkede mühendisliğin ve mimarlığın 1938den kalma yasalar ile yönetilemeyeceğini ifade ettik. Eline her diploma alana imza yetkisi vermenin ne kadar yanlış olduğunu dile getirdik ama bir sonuç alamadık. Böyle yaparak uzmanlaşan, mesleğine yatırım yapan, kendini geliştiren, aldığı eğitimler ile yetkinliğini ispat eden mühendislerin arkasında duramadık.”

Gecede; 60, 50, 40 ve 25 Onur yılını dolduran üyelere plaket verilirken, İMO Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Şevket Murat Şenel ve yönetim kurulu üyeleri, İMO’nun 65. Kuruluş Yıldönümü pastasını hep birlikte kestiler. İMO gecesinin gerçekleşmesine katkıda bulunan Akça Şirketler Topluluğu’na, Çetin Şirketler Grubu’na, Amiroğlu’na, Çakır Grup’a, Danta Prefabrik, Karapınar Hazır Sıva, Önallar Gıda, Tıkıroğlu Şirketler Grubu, Özgürler İnşaat, Trafik Analiz Merkezi Mühendislik ve Danışmanlık Şirketi, Lyksor Sbm Şirketi’ne plaket verildi. Meslekte 60, 50, 40 ve 25 yılını dolduran inşaat mühendislerine törenle plaketleri verildi. Plaket töreni ve konuşmanın ardından Tolgay’ın şarkıları ile inşaat mühendisleri ve aileleri coştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER