İMO’dan Dünya Kadınlar Günü’ne özel söyleşi

Türkiye Makine Mühendisleri Odası ( TMMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şubesi tarafından TMMOB İbrahim Yener Acar Konferans Salonu’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü adlı söyleşi ve kutlama programı düzenlendi.

Türkiye Makine Mühendisleri Odası ( TMMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şubesi tarafından TMMOB İbrahim Yener Acar Konferans Salonu’nda ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ adlı söyleşi ve kutlama programı düzenlendi. Söyleşiye; İMO Denizli Şubesi Başkanı Nigar Hüyük’ün yanı sıra, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Melike Basmacı, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ülker Güner Bacanlı, PAÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Prof. Dr. Göksel Altınışık Ergur, Genç-İMO Denizli Temsilcisi Beyza Aşkar, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı, ve İMO yönetim kurulu üyeleri katıldı.

“BUGÜN ÇİÇEK ALDIK AMA YARIN MEZARLIKTA O ÇİÇEKLERLE GÖMÜLMEK İSTEMİYORUZ”

Programın açılış konuşmasını yapan İMO Denizli Şubesi Başkanı Nigar Hüyük; “Günümüzün en büyük problemi kadına şiddet ve kadına bir saygının olmaması. Bunun için çalışmalar yapılmalı. Toplum değişmek zorunda. Bir erkeğin yaşamda neye hakkı varsa kadınında aynı derece hakkı vardır. Fazlasını istemiyoruz. Kadınlar ve erkekler eşittir. Hiç kimse kadının eteğinin boyuna, yüzündeki makyaja, evleneceği kişiye, doğuracağı çocuğun sayısına karışamaz. Bunlara kadın karar verir. Bugün bizlere çiçekler verildi. Ancak yarın mezarlıklarda o çiçeklerle gömülmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“KADIN ÇALIŞAN SAYISINI ARTTIRACAĞIZ”

Kadın istihdamına önem verdiklerini belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan; “Kadın yaşamın bir parçasıdır. Kadınlar ekonomik özgürlüklerini sağlamalıdır. Biz yerel yönetimler olarak kadın istihdamına önem veriyoruz. Ben bir kadın belediye başkanıyım. Kadınları çok iyi anlıyorum. Bir kadın çocuğuna gün içerisinde harçlık verebilmeli. O zaman mutlu olur. Biz belediye olarak kadınlarımıza istihdam konusunda önem veriyoruz. Bir fabrika kapandığında ilk olarak kadın işçiler çıkarılıyor. Bu çok yanlış. Birlikte durmalıyız, güçlü olmalıyız. Biz kreşler açtık. Buralara kadınları yerleştiriyoruz. Kadın çalışan sayısını arttıracağız. Kadın kooperatifimizin açılışını yaptık. Böyle çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

“KADIN MUTLU OLURSA TOPLUM MUTLU OLUR”

Kadının hayatın her alanında olması gerektiğine dikkat çeken Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik; “Kadınlar hayatın içinde olursa toplum da doğru yönde ilerler. Bu yüzden kadınlar cesaret edip görevler almalıdır. Toplumumuzda ve siyasette daha çok kadın başkan yer alabilir. Yerel yöneticinin görevi insana dokunmaktır. Biz belediye olarak birçok projeye imza attık. Ancak hiç biri insana dokunmaktan ve ondan dönüş almaktan daha güzel bir şey yok. Biz ilçemizde kadınlarımızı farklı illere gönderdik. Geziler yaptık. Çok mutlu oldular. Bizde mutlu olduk. Kadınlar için sinemaları kapattık. Onların duygularını görmek çok güzeldi çünkü ilk kez bunları yaşadılar. Toplumu mutlu etmek istiyorsak kadınları mutlu etmemiz gerekiyor. Kadınların cesaretli ve mücadeleci olması gerekiyor. Böylelikle toplum iyi yerlere gelebilir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER