İngiltere’de Denizli’nin gururu oldular

Denizli'de, Denizli Koleji’nden mezun olan İbrahim Suat Evren (18), Ozan Kaymak (19), Halil Alperen Gözatan (19) ve Halil Özkan (18), İngiltere'de düzenlenen 60. Uluslararası Matematik Olimpiyatı'nda, TÜBİTAK Milli Takım adına Türkiye'yi temsil etti. Denizlili 4 genç, 110 ülkeden en iyi matematikçilerin yer aldığı olimpiyattan; 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazandılar.

İngiltere’de Denizli’nin gururu oldular

İngiltere'nin Bath kentinde bu yıl 11-22 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 60. Uluslararası Matematik Olimpiyatları'na Denizli Koleji mezunu olan ve TÜBİTAK Milli Takımı'na seçilen İbrahim Suat Evren (18), Ozan Kaymak (19), Halil Alperen Gözatan (19) ve Halil Özkan (18) katıldı. 110 ülkeden yaklaşık 630 matematik öğrencisinin yer aldığı olimpiyatta; İbrahim Suat Evren altın madalya, Halil Alperen Gözatan gümüş madalya, Ozan Kaymak ve Halil Özkan ise birer bronz madalya kazandı. Denizlili 4 öğrenci olimpiyatta madalya kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

“6 SORUYU, 2 GÜN İÇİNDE YAPMAMIZ GEREKİYORDU”

Yarışmadan dönen öğrenciler, okulda öğretmenleri ve aileleriyle buluştu. Sevinçlerini paylaşan öğrencilerden altın madalya kazanan İbrahim Suat Evren, TÜBİTAK'ın 23-25 Mart'ta Ankara'da düzenlenen Matematik Olimpiyatları'nda Milli Takıma seçildiğini, ardından İngiltere'deki olimpiyata gittiklerini ve iyi bir derece alarak geri döndüklerini söyledi. Olimpiyatta Türkiye'yi temsil etmenin gururunu yaşadıklarını belirten Evren, "Yarışmaya uzun süredir hazırlanıyorum. Orada 9 gün boyunca ter döktüm. Son 2 gün de sınava girdik. Toplamda 6 soruyu 2 gün içerisinde yapmamız gerekiyordu. Türkiye olimpiyatlarda altın madalya alacak kadar prestijli bir ülkeydi. Üniversitede finansal matematik ya da bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum” dedi.

“BU YARIŞMA DİREKT BİLİM ADAMI YETİŞTİRİYOR”

Gümüş madalya kazanan Halil Alperen Gözatan, Milli Takım kamplarında yetiştirilen genç bilim insanları olarak Türkiye'yi uluslararası olimpiyatlarda başarıyla temsil etmenin gururunu yaşadıklarını söyleyerek, "Bu yarışma direkt bilim adamı yetiştiriyor. Bizim gelişmemiz demek; Türkiye'nin gelişmesi demek. Bu lise öğrencileri yarışması olmasına rağmen daha çok geleceğe yön veren bir yarışma. Dünyadaki önemli yarışmalarda derece alanlar bu yarışmalardan çıkıyor" diye konuştu. Okul Müdürü Resul Tekin, Denizli ve ülkenin adının uluslararası arenada duyurdukları için öğrencilerine teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER