‘İnovatif Fikirler Yarışması’nın protokolü imzalandı

İlki 2015 yılında düzenlenen Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’nın bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek. Denizli İhracatçılar Birliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenecek olan yarışmanın protokolü, Vali Ali Fuat Atik’in de katıldığı törenle imzalandı.

‘İnovatif Fikirler Yarışması’nın protokolü imzalandı

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenecek olan ‘İnovatif Fikirler Yarışması Projesi’ kapsamında, kent genelindeki ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim görmekte olan öğrenciler arasında fikir tabanlı yarışma düzenlenmesi amaçlanıyor. İlki 2015 yılında düzenlenen yarışmanın bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek. Yarışmanın protokolü için tören düzenlendi. İmza törenine; Denizli Valisi Ali Fuat Atik, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici ve DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve DENİB Denetim Kurulu Üyesi Bekir Serdar Mutlubaş katıldı. Protokol töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, “DENİB ‘le yapılan işbirliği ile 5 yıldır yenilikçi, özgün fikir ve projeler ile farklı yaş gruplarının yaratıcılıklarını keşfetmek ve desteklemek amacıyla sürdürülen yarışma, eğitim süreçlerinde öğrencilerimize fırsatlar sunmaktadır. Yarışma ile gençlerin kariyer hedefleri oluşturmalarına, böylece bilinçli ve nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine ve inovatif uygulamalarla sürdürülebilir kalkınmaya ve ülkemizin uluslararası rekabet gücünü desteklemeye katkı sunmayı amaçlıyoruz. Yarışmayla aynı zamanda öğrencilerimizin eleştirel düşünme, iletişim, araştırma, problem çözme, karar verme, bilgi teknolojilerini kullanma, programlama becerisini kazandırma ve girişimcilik becerilerinin gelişimlerine katkı sunmasını da hedeflemekteyiz.  Farklı yaş gruplarındaki öğrencilerin yaratıcılıklarını ön plana çıkaran yarışmaya bu yıl öğrencilerimizin dijital içerik üretmelerini de destekleyecek özel bir kategori de eklenmiştir. Yenilikçi ve özgün çalışmalarıyla yarışmaya katılım sağlayacak öğrencilerimize başarılar diler danışman öğretmenlerimize teşekkür ederim” dedi.

“GENÇLERİMİZİN FİKİRLERİNİ DESTEKLEMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Projeyi çok önemsediklerini belirten DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Vali Atik ve Müdür Ekici’ye teşekkür etti. Bugüne kadar gerçekleştirilen yarışmalarda 5 binin üzerinde başvuru aldıklarını belirten Başkan Memişoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün iş birliğinde, ilk yarışmamızı 2015 yılında düzenlemiştik. İlkokul, ortaokul, lise öğrenimi gören öğrenci arkadaşlarımıza inovasyon bilincini tesis etmeyi amaçlıyoruz. Fikir aşamasında kalmış projeleri hayata geçirmek istiyoruz. İlimizin ve ülkemizin inovasyon yolculuğunda çocuklarımızın ve gençlerimizin fikirlerini desteklemeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda bu proje sürecinde yaklaşık üç ay boyunca hem evlerde hem de okullarda gündem inovasyon ve ihracat oluyor. Öğrencilerimizle birlikte aileleri, öğretmenlerimiz ve bizler büyük bir heyecan yaşıyoruz. Henüz genç yaşlarda bu arkadaşlarımızın akıllarına ihracat, inovasyon, proje, yenilik, özgünlük gibi kelimeler işlenmiş oluyor. Bu durum elbette bizi çok mutlu ediyor. Öte yandan belirtmek istediğim bir diğer husus da 2020 yılındaki yarışmamızla ilgili. Bilindiği gibi o seneki yarışmamızın başvurularını almaya başlamıştık, ancak pandemi şartları sebebiyle yarışmamızı düzenleyememiştik. 2020 yılındaki yarışmamıza başvuran öğrencilerimizin başvurularının bu yarışmada değerlendirileceğinin altını çizmek istiyorum.”

ÖZEL KATEGORİ MÜJDESİ

Bu sene gerçekleştirilecek yarışmayla ilgili bir de müjde veren Başkan Memişoğlu, adayların ‘İhracatı ile Büyüyen Denizli’ temalı dijital oyun da geliştirebileceğini söyledi. Başkan Memişoğlu, şunları söyledi: “Dünya artık giderek dijitalleşmeye başladı ve dijital mecralar çok daha önemli bir yer tutuyor. Teknolojinin sunduğu fırsatlar sayesinde dijital dünya hayatlarımızın daha fazla içinde yer alıyor. Biz de bu düşünceyle, başvuru yapacak ortaokul ve lise kategorisindeki öğrenci arkadaşlarımız için özel bir kategori açtık. Adaylarımız yarışmamıza ilimizin ve ülkemizin ihraç ürünlerinin yer aldığı ihracat temalı dijital oyunlarla da katılım sağlayabilecekler. Dijital dünyada da ülkemizin çok ciddi bir potansiyeli var. Gençlerimiz bu konuya oldukça meraklı. Zaten son yıllarda bunun çıktılarını hizmet ihracatı rakamlarında görmeye başladık. Mal ihracatında ülkemize sunduğumuz katkıların yanı sıra, Denizli olarak hizmet ihracatında da ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz.”

“GENÇLERİMİZİN PARLAK FİKİRLERİ OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Vali Atik ise şunları kaydetti: “İlimiz ve Türkiye’nin inovasyon yolculuğunda çocukların ve gençlerin özgün fikirlerinden yararlanmak ve iş dünyası olarak onları desteklemek, bu çerçevede oluşacak farkındalık ile girişimciler için, sermaye ve iş fikrinin bir araya geldiği çocuklarımızın fikirlerini geliştirip ürüne dönüştürebilecekleri ortamı hazırlayabilecekleri platformların oluşturularak, geleceğimiz olan çocukların ve gençlerin sorgulayan, araştıran bireyler olarak desteklenmesi ve yetiştirilmesine katkı sağlayan önemli bir etkinliğin beşincisinin protokolünü imzaladık. Böylesine önem arz eden bir yarışmanın neredeyse geleneksel olarak yapılabilmesi ilimiz ve ülkemiz için büyük önem arz ediyor.  Gençlerimizin de bu konularda parlak fikirleri olduğuna inanıyorum.” 5. Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’nın protokolü, Vali Atik, Müdür Ekici ve Başkan Memişoğlu tarafından imzalandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER