‘İnovatif Fikirler Yarışması’nın protokolü imzalandı

Denizli ve Türkiye’de inovasyon bilinci oluşturmak, inovasyonu bir kültür haline getirmek, çocukların ve gençlerin düşünce aşamasında kalmış projelerini hayata geçirebilmek amacıyla düzenlenen Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’nın 2020 yılındaki yolculuğu başladı.

‘İnovatif Fikirler Yarışması’nın protokolü imzalandı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) işbirliğiyle bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’nIn protokolü için imza töreni düzenlendi. Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan yarışmanın protokol imza törenine; Vali Hasan Karahan, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve Genç Mucitler Yarışması Komite Başkanı Bekir Serdar Mutlubaş katıldı.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVLERİ YAPMAK İSTİYORUZ”

Törende konuşan Valimiz hasan Karahan; “Bu yıl beşincisi düzenleniyor ve her geçen sene katılımın arttığı güzel fikirlerin ortaya çıktığı bir proje yarışması. İnşallah bu sene daha popüler hale gelecek ve büyük bir ilgi uyandıracak. Fikir bedava tabi bunları uygulayacak hayata geçirecek imkânlar lazım bu da Denizlimizde mevcut, alt yapımız var sanayimiz var. Bütün teşviklerle biz de üzerimize düşen görevleri yapmak istiyoruz. Sizler bu işin yükünü üstlendiniz ama katılımcılar tabi bizim öğrencilerimiz, gençlerimiz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz güzel bir organizasyon ve duyuru ile geniş çaplı katılım sağlıyor. Yine güzel bir coşku ve heyecan dolu bir yarışma olacağına inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından “İnovatif Fikirler Yarışması” Protokolü imzalandı.

“2020 YILINDA BAŞVURULARIN DAHA DA ARTMASINI BEKLİYORUZ”

Genç yaşlarda ortaya çıkan inovasyon bilincinin ve ileride ben de ihracatçı olacağım düşüncesinin çok önemsediklerinin altını çizen DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, şunları aktardı: “Genç Mucitler Yarışması ülkemiz ihracatı adına önemli bir proje. Çünkü ihracatı artırmanın yollarından biri de yeni ihracatçılar kazanabilmek. Bu yarışma sayesinde çocuklarımızda ve gençlerimizde inovasyon bilinci oluşuyor, erken yaşlarda ‘İleride ben de ihracatçı olacağım’ fikrinin tohumları ekiliyor. Öte yandan, gençlerimizin farklı fikirlerinin hem kendi gelecekleri hem de ülkemizin geleceği için anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Düşünce aşamasında kalmış projelerin bir adım öteye gitmesi ve hayata geçirilebilmesi fikrini çok önemsiyoruz. Geçtiğimiz seneki yarışmamızda bin 200 başvuru almıştık. Bu rakam bin 200 farklı eve konuk olduk. Bin 200 ailenin heyecanını paylaştık demek. 2020 yılında başvuruların daha da artmasını bekliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER