“İnşallah bu gerilimlerden hiçbir ülke vatandaşı zarar görmez”

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilim hakkında konuşan Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen; “Dünya’da herkes patron olmak istiyor. Patronlar kavga ediyor, arada biz de dayak yiyoruz. İnşallah bu gerilimlerden hiçbir ülke vatandaşı zarar görmez, hiçbir dünya insanı ölmez daha sulh içinde bunlar çözülür diye umut ediyoruz” dedi.

“İnşallah bu gerilimlerden hiçbir ülke vatandaşı zarar görmez”

Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programının konuğu oldu. Son günlerde dünya gündemini meşgul eden Ukrayna-Rusya krizine ilişkin açıklama yapan Başkan Şen; “Türkiye’yi daha çok çocuklu aileler tercih ediyor. Bu ailelerin en çok dikkat ettiği şey de güven. Geçen yıllarda hatırlarsanız Ukrayna ve Rusya arasında Kırım olayı vardı. Kırım büyük bir konuydu ve Kırım’daki bu olaylar olduktan sonra da bizi çok etkilemedi. Ukrayna ve Rusya arasında da çok büyük bir düşmanlık oluşmadı. Ukrayna’daki olayın nasıl gerçekleşeceği çok önemli, Rusya orada mutlaka bir eylem içerisinde olacak ama bu eylemin büyüklüğü ne olacak? Ukrayna halkı ve ordusu buna ne kadar karşı koyacak? Çünkü Ukrayna içinde Rusya’nın oraya gelmesini isteyen bir kesim de var bir de fanatik Ukraynalılar var. Fanatiklerin orada bir gerilla savaşı yapıp yapmayacağı da çok önemli bir durum olacaktır. Biliyorsunuz şuan Amerika’da parlamentonun bir yenilenme süreci var. Biden çok büyük oy kaybediyor ve Amerika, orada kendini küçük düşürücü bir duruma da düşmek istemiyor. Baktığınız zaman Avrupa’ya en büyük gaz sağlayan ülke Rusya, Rusya ile Avrupa’nın kötü olması çok kolay değil. Her ne kadar Amerika ben gaz sağlarım dese de gemilerle veya alternatif bir boru hattıyla Avrupa’ya gazı vermek çok kolay değil. Bunun yanında Çin ve Tayvan arasında bir sıkıntı var. dünya böyle bir karışık dönemden geçiyor, umarım çok tehlikeli boyutlara varmaz, kimse de o cesareti bulamaz yani bulmaması da lazım. Dünyanın Kovid’den sonra emtia fiyatları bu kadar yükselmişken yeni bir savaşla emtia fiyatlarını ikiye, üçe katlaması demek ülkelerin daha da fakirleşmesi, belli finansmana erişemeyen ülkelerin de çok daha zora düşmesi o halkların da gelir düzeylerinin azalması, yaşam kalitelerinin düşmesi anlamına gelir ki bunu biz Türkiye olarak tabii ki istemiyoruz. Türkiye’nin en önemli döviz getirici sektörlerinden biri olan turizm devletimiz için de çok önemli, yaklaşık 40 milyar dolar bir gelir bekleniyor ve bu rakam da ülkemiz için şuanda gerçekten ok çok önemli. Ne olacaksa çok hızlı bir şekilde olup çok da büyümeden neticelendirilirse dünya biraz nefes alacak sadece bizim ülkemiz değil tüm dünya nefes alacak. Daha önceki Demir Perde Ülkeleri, Rusya’nın gücü, Rusya’nın parçalanması, tekrar Putin’in eski gücüne kavuşmak için belli ülkelerde etkisini arttırma çabası. Dünyada herkes patron olmak istiyor. Tabii patronlar kavga ediyor arada biz de dayak yiyoruz. İnşallah bu gerilimlerden hiçbir ülke vatandaşı zarar görmez, hiçbir dünya insanı ölmez daha sulh içinde bunlar çözülür diye umut ediyoruz” diye konuştu.

“AÇIKLANAN PAKET OLUMLUDUR”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklanan ‘Yeni Destek Paketi’nde yer alan Kredi Garanti Fonu kredileri’ne ilişkin de konuşan Başkan Şen; “Kredi Garanti Fonu kredileri’ni alanlar, bir dönem bunları araba, ev almak için kullandı. Bu istihdama yansımadı, şirketlerin üretimine yansımadı, yansıyan kısmı da çok azdı. Bu sefer hükûmetin açıkladığı bu kararlarla beraber bu krediyi alan kişiler mutlaka iş yerlerinde kullanacaklar. Hem istihdama hem de üretime katkı sağlamaları gerekecek, bu anlamda doğru. Keşke bu iki yıl önce de yapılabilseydi. O Kovid döneminde verilen kredilerde de ama maalesef yapılamadı. Daha doğrusu insanların art niyetle davranabileceği düşünülemedi ama bizim vatandaşımız aldı bunu farklı farklı noktalarda kullandı. Açıklanan paket olumludur. Gerçekten üretim ve istihdam yapmak isteyen şirketlere bir nebze destek olunacak, o anlamda biz başarılı buluyoruz” dedi.

“ELEKTRİK ZAMLARI MALİYETLERİMİZİ CİDDİ ANLAMDA ETKİLEDİ”

Elektrik fiyatlarına gelen zammı da değerlendiren Başkan Şen, şunları kaydetti: “Yılbaşı itibariyle bir anda yapılınca bu zamlar hem ev, hane halklarında hem de işyerlerinde ciddi anlamda maliyet artışına neden oldu, yaklaşık iki buçuk kat bir fark var. Bizim sektörümüz için bizim elektrik maliyetimiz, maliyetler içerisinde yüzde 5 ile yüzde 8 arasındaydı, şuanda yüzde 13 ile yüzde 16 arasına çıktı. Bakın sadece elektrik maliyeti. Bir kişi 100 TL verdiyse 15-16 Lirası direkt elektrik maliyetine gidiyor ki bunda daha doğal gaz, personel, yiyecek-içecek gibi giderleriniz yok. Ciddi bir rakam ama devletin de yapabileceği bir şey var mı? Maliyet artışları açısından belki yok ama şu anlamda var; bir defa biz Denizli olarak yüzde 1,5 kayıp kaçak bedeliyle çalışıyoruz. Yani Denizli’de yüzde 1-1,5 kayıp-kaçak var ama doğuda yüzde 40-50-60 civarında kayıp kaçak var. Ben şimdi oradaki kayıp kaçağı ödemek durumunda olmamalıyım. Yüzde 1,5 ise Denizli’de ben bu miktarı ödemeliyim. Şimdi oradaki dağıtım şirketleri özelleştirilirken alma şekilleri, kayıp kaçak oranlarını azaltacağız, burada kayıp kaçak oranı çok, egede ki dağıtım şirketi 100 TL yapıyorsa doğudaki dağıtım şirketi 20 TL civarına satıldı. Alan kişi bunu ucuza aldı ama hala kayıp kaçak desteğini alarak buna devam ediyor. Bu konuda oradaki dağıtım firmalarının bu kayıp kaçağı engellemesi, kayıp kaçağı engelleyemiyorsa bunu oradaki şirketlerin bir şekilde karşılaması gerekiyor. Benim Denizli’de tüm vatandaşlarım düzgün bir şekilde ödüyor, kayıp kaçak oranı yok denilecek kadar az, yüzde 1,5 civarında ki Türkiye’nin en az kayıp kaçak olan şehirlerinden biri. Oraya gidiyorsun adam ahırını ısıtıyor, kuyu suyunu ısıtıyor, bir somya koyup elektriği bağlıyor evini ısıtıyor. Ben bunu ödemek durumunda değilim. Devletin kolluk güçleri gitsin bunu engellesin. Evet, elektrik zamları bizim maliyetlerimizi ciddi anlamda etkilemiştir ama bundan sonra bir daha zam olmasını istemiyoruz. Üç ayda bir zam yapılıyor genelde, bu kalkıp nisan veya temmuz başında bir zam olmasını açıkçası istemiyoruz. Olduğu takdirde de gerçekten herkesi çok daha zor duruma düşürür ki şuanda da çoğu firma, çoğu şirket, sadece bizim sektörümüz değil tüm işletmeler elektrik fiyatlarının altında ezilmekte bir anda arttığı için. Yoksa petrol fiyatları da arttı, petrole baktığınız zaman 6-7 liralardan 15 liralara geldi. Gelen süreçte kademeli zamlar olduğu için petrol fiyatları o kadar konuşulmuyor ama elektrik fiyatları bir anda olduğu için insanların çok kontrol edemediği, çok beklemediği, şok edici bir zam olduğundan dolayı piyasada da çok konuşuluyor.”

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2022, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER