“İnşallah yüzde 31’i tamamlayacak güzel insanlarla karşılaşırız”

TİP-1 SMA rahatsızlığı nedeniyle yaşam mücadelesi veren 20 aylık Yağız Alp’in babası Ramazan Yılmaz, DRT ekranlarının vazgeçilmez programı ‘Ajanda’ya konuk olarak; Denizli Valiliği’nin izni ile başlanan kampanyaya dair konuştu. 2 milyon 50 bin dolarlık tedavi masraflarının yüzde 69’luk kısmının tamamlandığını belirten baba Yılmaz; “İnşallah yüzde 31’i tamamlayacak güzel insanlarla karşılaşırız. O hayırsever insanlar da bizim elimizden tutar ve biz de yağızı tek Texas’taki hastaneye en kısa zamanda ulaştırırız” dedi.

Gen rahatsızlığında en ağır tür olan TİP-1 SMA rahatsızlığına yakalanan Tülay ve Ramazan Yılmaz çiftinin 20 aylık bebekleri Yağız Alp, yaşam mücadelesi veriyor. Yağız Alp Yılmaz’ın yardım kampanyası için Denizli Valiliği’nden izin çıktı. Resmi olarak yardım kampanyalarını devam ettiren Tülay ve Ramazan çifti DRT ekranlarında yayınlanan Kudret Çelebioğlu tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programına çevrimiçi olarak bağlandı. Hastalığa ilişkin açıklama yapan anne Tülay Yılmaz; “Yağız Alp’te SMA hastalığı var. ‘Kas erimesi’ olarak geçiyor ve maalesef ki sinsi ve ölümcül bir hastalık. 0-6 ay arası bebeklerde görüldüğünde gen tedavisi alınmadığı sürece bu çocuklar vefat ediyorlar. İlacımız gerçekten çok maliyetli ve ilaç Amerika’da bulunuyor. Biz de çocuğumuzu bu ilaca kavuşturmak istiyoruz. 8 ay önce bir kampanya başlattık. Hastaneden aldığımız son teklifteki ilacımızın maliyeti 2 milyon 50 bin dolar. Fakat bu fiyat Haziran sonuna kadar geçerli. Eğer bu maliyeti haziran sonuna kadar karşılayamazsak, daha yüksek bir fiyatla karşı karşıya kalacağız” dedi.

“İlacın başarı oranı yüzde 95”

İlacın maliyetinin bu kadar yüksek olma sebebi hakkında konuşan baba Ramazan Yılmaz; “İlacın bu kadar maliyetli olmasının sebebi; tek dozda çok güçlü bir etki yapması ve mükemmel sonuçlar ortaya çıkarmasıdır. İlacın başarı oranı yüzde 95. Böyle bir genetik rahatsızlığa tek dozda çözüm olabilen başka bir ilaç olmadığı için firmanın belirlemiş olduğu fiyat böyle. Bu gün dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın fiyat listesi aşağı yukarı bu şekilde çıkıyor” diye konuştu.

“Zorlu kısmı atlattık”

Baba Yılmaz, şunları aktardı: “Şuan çok hızlandık. Yağızımızın sesini çok kişi duydu ve bununla ilgili kampanyamızın bir hızlanma süreci oldu. Biz nasip olursa Haziran sonuna kadar hedefimize ulaşıp, kampanyamızı bitirmek istiyoruz. Süreç, çok zorlu bir süreç. Nadir görülen bir hastalık olduğu için insanlara bu hastalığı anlatmak çok zor. Bu hastalığı detaylıca anlatabilmek ve bu maliyetli tedavinin ne kadar önemli olduğunu anlatmak gerekiyor. Bu sebepten bizi uğraştırdı ama biz o zorlu kısmı atlattık. Çok şükür, sesimizi de duyurduk.”

“İnşallah yüzde 31’i tamamlayacak güzel insanlarla karşılaşırız”

Ülke genelinde kampanyasını bitiren çocukların olduğuna dikkat çeken baba Yılmaz; “Antalya’da bir bebeğimiz yüzde 85’ken bir hayırseverimiz çıktı ve yüzde 100’e tamamladı. Birkaç gün önce yüzde 4 olan bir bebeğimizi yüzde 100’e tamamlayan bir hayırseverimiz çıktı. Yüzde 92’yi tamamlayan başka bir gönüllümüz çıktı ve bunlar sadece bir haftada yaşanılan olaylar. İnşallah Denizli’de de bizim elimizden tutacak, yüzde 31’i tamamlayacak güzel insanlarla karşılaşırız. O hayırsever insanlar da bizim elimizden tutar ve biz de Yağız’ı Texas’taki hastaneye en kısa zamanda ulaştırırız” diye konuştu.

“İnşallah haziran sonuna kampanyamızı tamamlayacağız”

Yaşanan süreçte gönlü güzel insanlarla karşılaştıklarını belirten baba Yılmaz, “Kendi işi gücünü bırakıp Yağız’ın kampanyasıyla uğraşan, gecesini günsüzüne katan çok değerli insanlarla da karşılaştık. Zaten bu seviyelere ancak bu güzel insanlarla gelebilirsiniz. Çünkü bu bizim tek başınıza veya çok kısıtlı bir grupla yapabileceğimiz bir şey değil. Denizlimiz sağ olsun bize sahip çıkıyor. Ben buradan özellikle Acıpayam halkına çok teşekkür ediyorum. Çünkü Acıpayam halkı bizi çok sahiplendi, bize çok destek verdi. İnşallah bu desteklerle biz haziran sonuna kadar bu kampanyamızı tamamlayacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2021, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211