“İnsan haklarının evrenselliği, fikri insanlık için büyük kazanımdır”

Denizli Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Evrensel Bildirge'nin kabulü ve insan haklarının evrenselliği fikri insanlık için büyük bir kazanımdır” dedi.

“İnsan haklarının evrenselliği, fikri insanlık için büyük kazanımdır”

Denizli Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan İlhan, mesajında şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 71’inci yıl dönümünü kutladığımız bugün, gerek ülkemizde gerekse dünyamızda maalesef insan hakları ihlallerini çokça yaşamaya, görmeye, duymaya devam ediyoruz. Her geçen gün binlerce insan yaşam, barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel insan haklarından mahrum kalmaktadır. Hak ihlallerinin günlük yaşamın bir parçası haline geldiğini ne yazık ki üzülerek izliyoruz. Oysa ki Evrensel Bildirge'nin kabulü ve insan haklarının evrenselliği fikri insanlık için büyük bir kazanımdır. Bireylerin kanun önünde eşitliğine ve hukuk üstünlüğüne dayanan, sevgi, saygı, dostluk ve kardeşlik duygularını geliştiren, insanın insan olması sebebiyle sahip olduğu insan hakları; cinsiyete, ırka, renge, dile, dine, servete, siyasal veya herhangi bir ideolojik düşünceye bağlı değildir. İnsan hakları, insan olmanın, insanca yaşamanın ve insan olarak var olmanın onurudur. Bu nedenle; hukuk devleti ilkesini benimseyen her ülkede, hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi yönündeki çalışmalar ve yasal düzenlemeler, göstermelik olarak değil, hak ve özgürlüklerin tüm insanların ihtiyacı ve demokrasinin bir gereği olduğu için yapılmalıdır.”

“DENİZLİ BAROSU, TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ DEVAM ETTİRECEKTİR”

Başkan İlhan; “Ülkemizdeki özellikle yargı ve hukuk alanında yaşanılan sorunlar, insan hak ihlallerinden kaynaklanmaktadır. Bireylerin artık daha özgür olduğu düşüncesiyle insan haklarının yadsınması görmezden gelinmemeli, insan haklarını esas alan, demokratik, laik hukuk düzeninin, ulus devlet anlayışının tüm yurttaşlarımızda ortak bir dayanışma duygusu içinde olması gerektiği unutulmamalıdır. Dünyanın neresinde olursa olsun hak arama mücadelesinde insan haklarından yana olan ve insan hakları ihlallerine karşı her platformda hukuk mücadelesi veren Denizli Barosu, temel hak ve özgürlük mücadelesini yılmadan dün olduğu gibi bugün de devam ettirecektir. İnsan haklarına ve insanlık değerlerine sahip çıkmak her şeyden önce insanlık görevimizdir. Bu bilinç ile hukukçu duyarlılığını ve sorumluluğunu göz önünde bulundurarak çalışmalarımızda bu konuya daha çok önem vereceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER