'İRAN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR TİCARİ ORTAKTIR'

'İRAN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR TİCARİ ORTAKTIR'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, CNN Türk Televizyonu’nda yayınlanan ‘Neler Oluyor?’ programında Şirin Payzın’ın konuğu oldu. Canlı yayınlanan program esnasında sıcak gelişme olarak verilen ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran nükleer anlaşmasından çıktıklarını açıklamasını değerlendiren Bakan Zeybekci; “Dünyadaki enerji fiyatlarıyla ilgili bir hareketlenme olabilir. Diğer taraftan bizi etkileyen bölümüyle ilgilide her olumsuzluk her kriz kendi içinde fırsatları da barındırır. İran bizim komşumuz. İran’la ekonomik anlamda birbirimizi tamamlayan özelliklerimiz de var. Dünyanın dışladığı ve dünyaya kapatılmaya çalışılan bir İran’ın Türkiye’ye doğru bir yaklaşımı olacaktır. Tabii ki Türkiye olarak dünyada global bir yapının içinde, global yapının ayrılmaz bir parçasıyız. Bunun dışında yüzde 100 bundan ayrı bir tepkimiz veya ayrı bir hareket tarzımız olur diyemeyiz. Gönül isterdi ki dünyadaki silahlanma her şeyiyle bitirilsin. Bölgede Ortadoğu coğrafyasında hiç kimsenin kitle imha silahları olmasın. Bunu konuşurken bazı şeylere Ekonomi Bakanı olarak bakmam gerekiyor. Ticaret hacmimizi Türkiye olarak yeniden yapılandırabiliriz. İran’a ambargo gelirse, ambargonun dışında insani ihtiyaçlar, insani bölümler var. Biz önceki dönemlerde de biz İran’ın tüm ihtiyaçlarını karşılamakla ilgili gayet nitelikli bir birlikteliğimiz oldu. Şuanda da bizim için İran çok önemli bir ticaret ortağımızdır. Enerji tedariğimizin de önemli bir bölümüdür ve yaklaşık olarak 20 milyar dolar civarında da dış ticaret hacmimiz vardır” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN İRAN’LA OLAN BÜTÜN TİCARİ İLİŞKİLERİ HERKESE AÇIKTIR”

“Türkiye’nin İran’la olan ticaretinin hiçbir yerinde hiçbir kapalı bölüm yoktur” diyen Bakan Zeybekci, şunları aktardı: “Tamamen uluslararası standartlarda bütün gümrük kayıtlarına girmiş olan mal tedariki, mal göndermesi ve bunun ödeme sistemleriyle ilgili şeyler vardır. Amerika burada İran’la ilgili ‘benim paramı kullanmayın’ diyor. Türkiye’nin İran’la olan bu ambargo dönemindeki bütün ticaretleri herkese de açıktır. Amerikalılar da zaten bunu defalarca gelip tüm Türkiye kurumlarında biz her türlü bilgiyi paylaştık. Bundan sonra tam anlamıyla şeffaf bir şekilde tüm her şeyi paylaşarak biz İran’la ticaretimizi olabilen çerçevenin içinde kalmak kaydıyla sonuna kadar yaparız. Bunun içinde kimseye de hesap vermeyiz.”

“ORTADOĞU’DA ÇOK DEVASA BİR SAVAŞ EKONOMİSİ VAR”
Enerji fiyatlarındaki yükselme beraberinde yeni vergilerin gelmeyeceğinin altını çizen Bakan Zeybekci, “Dünyadaki petrol fiyatlarında ve doğal gaz gibi enerji fiyatlarında oynama olabilir.  Ama dünya enerji üreticileri buna müsaade etmezler. Bu İran’ın ambargo dönemlerinden İran’ın enerji ağzıyla ilgili hiçbir engelleme olmadı.Sadece su ihtiyaçlar olmaz gibi belirli kısıtlamalar getirildi. Onun dışında bir problem olacağını zannetmiyorum. Çok uzun bir mesele. Bölgede Orta Doğu Coğrafyası’nda o kadar büyük uzun mesafeden Orta Doğu dengelerini farklı şekilde oluşmasını sağlamak,İsrail yapısını orda ‘koruma güdüsü’ diye biliriz. Buna ya da körfezdeki başka ilişkileri biraz daha altına bakarsanız çokdevasa bir savaş ekonomisi var. Bazı ülkelerin bir yarışa girerek 200 milyar dolar 300 milyar dolar silah siparişleri verdiği bir ortamda onların belirli bir talepleri olmuş olabilir. İran silah sanayinde veya nükleer teknoloji ile ilgili tehdit oluşturmaması ile ilgili genel kanaat oluşmuş olabilir. Aslında bu daha çok farklı bir alan” dedi.“TÜRKİYE’NİN EKONOMİ MENFAATLERİ BENİM İÇİN BİRİNCİ SIRADADIR”
“Türkiye’nin ekonomi menfaatleri benim için birinci sıradadır” diyen Bakan Zeybekci; “Diğer alanlar başka arkadaşlarımızı ilgilendirir. Ben Türkiye’nin menfaatleri söz konusu olduğunda buna daha dikkatli olmam gerektiğine inanıyorum.Bizim belli bir coğrafyada da İranlı turistlerin önemi var. İranlı turistleri üzerinde çok etkisi olacağını zannetmiyorum. Önümüzü görmek lazım, detayları görmek lazım. Yaptırımlar veya nükleer anlaşmadan çekildiği an diğer taraftan da Avrupa Birliği’nin tam tersi açıklaması var. Avrupa Birliği,‘İran’ın Nükleer Anlaşma’nın devamından yanayız ve devam edeceğiz’ diyor. Sonuçta ben burada Amerika’nın yalnız kalacağına çok yüksek ihtimal ile görüyorum. Bir taraftan Amerika’nın böyle bir şekilde yaptırıp yapması, diğer tarafın da Avrupa Birliği’nin ikna edemediğini görüyoruz” şeklinde ifade etti.

“İRAN BİZİM DOST ÜLKEMİZ”
Bakan Zeybekci sözlerine şöyle devam etti: “İran bizim dost bir ülkemiz, kardeş bir ülkemizdir.Sonuçta aynı coğrafyadayız. Güçlü bir İran, Türkiye’nin güçlü olması ile ilgili önemli bir kaldıraç etkisi yapar. Ekonomik anlamda güçlü bir İran’dan bahsediyorum. Güçlü bir Türkiye’de İran için aynı ama Irak içinde aynı anlamı ifade eder. Coğrafyamızda ülkelerin güçlü olması refah seviyelerin yüksek olması ekonomilerin yüksek olması satın alma gücü yüksek olması, benim menfaatimedir. Ben o gözle bakarım. Ekonomik anlamda güçlü bir İran’ın olması gerektiğine inanırım.”

“ARTIK BELİRSİZLİKLERİN KALKTIĞI BİR DÖNEME GİRİYORUZ”
Programda Şirin Payzın’ın “Eğer seçilirseniz, 25 Haziran’da neler değişecek?” şeklindeki sorusuna yanıt veren Bakan Zeybekci; “Bu ‘tık’ diye olacak bir şey değil. Geldiğimiz mesafeyi hep böyle unutmamak lazım diye söylüyorum. Türkiye’de bir gecelik faizin yüzde 7 bin olduğunu yüzde 70’ler 80’ler dönemlerden buraya geldik.Bir noktandan yakalamak lazım.Aslında erken seçim kararı ile ilgili bir tüyo verdi. Sayın Devlet bahçeli erken seçim kararı ile ilgili bir tarih söyledi.Erken seçimi ilk defa gündeme getirdi ve o gün tesadüfen bana sorulan soruydu. Bununla ilgili açıklamayı da ilk ben yaptım ve ‘Ekonomi için iyi olur, belirsizliklerin kalktığı bir döneme giriyoruz artık’ demiştim. 16 Nisan referandumuyla ilgili benim söylediğim bir şey vardı; ‘Türkiye yeni bir döneme giriyor.’ Türkiye artık kıytırık bir koalisyonda yer almak için, insanların gökteki yıldızları bile vaat ederek onlarda ne veriyorsa 5 fazlası benden diyerek bu ülkede 30 yaşında kadınlar 32 33 yaşında erkekleri emekli edildi. Türkiye ekonomisinin geleceğin altına dinamit koyarak; kıytırık bir muhalefet koalisyonda olma pahasına bunların yapılabileceği bir dönemin geride bırakıyor. Bu ülkenin menfaati ise ‘mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır’ deyip uzlaşabilen bir siyaset dönemine girileceğini ki ben bunu 2017 de referandum sırasında söyledim. Şimdi bunların gerçekleştiğini görüyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN CARİ AÇIĞI, SÜRDÜRÜLEMEZ BİR CARİ AÇIK DEĞİLDİR”
Türkiye’nin da cari açıkla ilgili neler yapacağı konusunda da açıklama yapan Bakan Zeybekci; “Türkiye’nin cari açığı sürdürülemez bir cari açık mı? Hayır. Yüzde 3’ler gibi bir cari açığı detaylandıralım isterseniz. 2017 yılında cari açıkta bizim Ekonomi Bakanlığımızca aldığımız ithalatta tedbirler var. Üretim fiyatları normalde fiyatlarımız burada olmayıp ithalat rakamları 6,4 milyar dolar kayıtlarda yüksek olduğu onun içine dâhildir. Bir şekilde ödeme sekli olarak kullanılan altın ithalatı buna dâhildir. Dolayısıyla bizim net cari açığımız milli gelir oranla yüzde 4,3’tür. Bir de bunun içinde Türk Lirası ile finansman ihtimali imkanımız var. 2003 yılında Türkiye’de dış ticaretimizde TL kullanımı oranı yüzde 0,5 seviyesindeydi. Şimdi yüzde 9’lar seviyesine geldi. Bu cari açığımızı siz Türk Lirası olarak verdiğinizde yabancı paraya olan ihtiyacınız düşüktür. Biz ne yapıyoruz? 2018 de bundan bir ay önce Cumhurbaşkanımızın riyasetinde gerçekleştirdiğimiz proje bazlı prim teşvik sistemi 23 projeye 19 tane şirkete 135 milyar TL yatırım teşvik belgesi verdik” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE CARİ AÇIKLA İLGİLİ MÜCADELEDE ÇOK GÜZEL ADIMLAR ATIYOR”
“Cari açığımıza yıllık 19 miyar dolar eksiltici etkisi olacak” diyen Bakan Zeybekci;şunları söyledi: “İşsizlik ayrıca yaklaşık olarak 200 bin civarında olacak. Bizim en çok cari acık verdiğimiz alanlar verdiğimiz destekler petro-kimya alanıdır. Sadece petro-kimya alanı bizim verdiğimiz cari acık; enerji ve petro-kimya alanında, sağlık teknolojileri, savunma teknolojilerinde, enerji teknolojilerinde, güneş enerjisinde; 10 milyon dolar üzerindedir. Güneş panellerini yüzde 100 Türkiye’de üretmekle ilgili iki tane büyük yatırıma destek verdik. Bir tanesi de desteksiz olarak da devam ediyor. Başka bir proje kapsamında Enerji Bakanlığı’nın verdiği destek kapsamında. Türkiye cari açıkla ilgili mücadelesinde çok güzel adımlar atıyor. 24 Haziran seçimlerden sonra artık Türkiye’de 5 yıl boyunca kesintisiz tek başına güçlü bir iktidar dönemi başlayacak. Bir daha seçim gelir mi ya da şu olur mu, tek başına iktidar olur mu? korkuların bittiği bir döneme giriyoruz. Eğer bu manifestoya bakacak olursak; proje bazlı yatırım teşvik sistemi ile ilgili desteklenecek olan teşvikler olan desteklerle ilgili sürece bakarsak; tamamı bir cari açıkla ilgili. Açığımızı giderici alanlar ihracatımızı artıracak olanlar, ithalat yaptığımız ürünlerle ilgili yatırım destek ve teşvikleri devam edecek.”

YARIN; ZAYIF TÜRK LİRASI VE “TÜRKİYE ALTIN TİCARETİNDE DÜNYA MERKEZİ HALİNE GELİYOR”

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER