'İRAN'DAKİ KARIŞIKLIKLAR, BİZDEKİ GEZİ OLAYLARINI ANIMSATMAKTADIR'

'İRAN'DAKİ KARIŞIKLIKLAR, BİZDEKİ GEZİ OLAYLARINI ANIMSATMAKTADIR'

İran’da yaşanan protesto gösterileri hakkında açıklama yapan AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan; “Ülkenin ikinci büyük kenti Meşhed’de başlayan sokak olaylarının diğer şehirlere ve özellikle Tahran’a da sıçramıştır. İran’ da baş gösteren karışıklıklar, bizdeki gezi olaylarını anımsatmaktadır” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, İran’da yaşanan protesto olaylarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamasında Özkan; “’Arap Baharı’ adı altında Ortadoğu’da kaos, kan, ve gözyaşının egemen kılanlar, şimdi de terör örgütleri ile yanan ateşi daha da körüklemektedirler. 2018’e geçişte, Küresel Güçler bu kez İran’da düğmeye basmıştır. Ülkenin ikinci büyük kenti Meşhed’de başlayan sokak olaylarının diğer şehirlere ve özellikle Tahran’a da sıçramıştır. İran’ da baş gösteren karışıklıklar, bizdeki gezi olaylarını anımsatmaktadır” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE BAŞARAMADIKLARI DARBEYİ İRAN’DA DENİYORLAR”
ABD’nin 1979'da İran'ı kaybettiğinde,1980'de Türkiye'de darbe yaptırdığına değinen Milletvekili Özkan; “YPG’ye binlerce TIR silah gönderenler, şimdide İran üzerinden kuşatma yapmak istiyorlar. Türkiye’de gezi olayları, çukur terörü, 17-25 Aralık darbe teşebbüsü ve 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişimi ile deneyip başaramadıklarını önce PYD ve YPG silah göndererek sonrasında ise, İran’da devrim gerçekleştirip, İran’ı da yanlarına alarak yeni bir kuşatma harekatı planlamaktadırlar.  ABD buradaki olaylara alenen destek vermektedir. Şimdi İran’da, sokak gösterilerini başlatıp devlet görevlilerinin aldığı güvenlik önlemleri sonrasında ‘kaygılıyız’ diyenler; sözde düşünceli devlet adamları, ABD’deki soytarı yöneticiler, Siyonistlerin desteklediği medya mensuplarıdır.  Birbirinden kopyalanmış darbe girişimlerinin hepsinde  ‘Özgürlük’ denmekte, tüm olaylarda sağa sola saldırılar yapılmaktadır. Tüm ayaklanmalarda ‘Berkin Elvan’lar bulunup, ellerine taş veriliyor. Hepsinde, güvenlik görevlilerinin karşı müdahalesinde ölümler yaşanıyor. Olayların başlama sebebi unutturulup, devlet vatandaşını öldürüyor yaygaraları ile gösteriler bambaşka sahaya taşınıyor. İranlı yöneticiler, bunun daha ilk süreçlerini yaşadığı olaylarda, Sayın Erdoğan gibi dirayetli yönetici duruşu sergilemezlerse, ölümlere sebep olanlar, suçlu olarak İranlı yöneticileri gösterecekler, başarabilirlerse, İran yönetimini devirecek bununla beraber ABD veya Batı kuklası bir yönetimi işbaşına getireceklerdir” şeklinde ifade etti.

“OLAYLARIN BİRAN ÖNCE SON BULMASINI DİLİYORUZ”
Türkiye’nin, dostu ve komşusu konumundaki İran’ın, toplumsal huzurunun sağlanmasına ve yönetim istikrarının korunmasına büyük önem vermekte olduğuna değinen Özkan: “Tüm ülkede sükunetin biran önce sağlanmasını ve sağduyunun hakim kılınarak olayların tırmanmasının engellenmesini, olayları olumsuz boyutlara taşıyacak iç ve dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz. İran'da böyle bir istikrarsızlığın, belirsizliğin ortaya çıkması tabii ki Türkiye'nin asla arzu etmediğini bir durum olur” dedi. 

 

HATİCE SALIK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221