İş Dünyası Kadınları Ödül Töreni yarın

Denizli İş Kadınları Birliği DİKAB, “2. İş Dünyası Kadınları Ödül Töreni“ yarın saat; 11.00’de Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Fatma Yıldız Salonu’nda düzenlenecek bir organizasyonla gerçekleştirilecek. Törenin dünyaca ünlü bir de konuğu var. Mardinli şef, turizmci, sosyal girişimci Ebru Baybara Demir… Kadın istihdamı savaşçısı Demir, Denizli’deki törende hazır bulunacak.

İş Dünyası Kadınları Ödül Töreni yarın

Denizli İş Kadınları Birliği DİKAB, “2. İş Dünyası Kadınları Ödül Töreni yarın saat; 11.00’de Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Fatma Yıldız Salonu’nda düzenlenecek bir organizasyonla gerçekleştirilecek.

Törenin dünyaca ünlü bir de konuğu var…

Mardinli şef, turizmci, sosyal girişimci Ebru Baybara Demir. Kadın istihdamı savaşçısı Demir, Denizli’deki törende hazır bulunacak.

Denizli’de bugün gerçekleştirilecek törene tüm girişimci iş kadınlarını davet eden Denizli İş Kadınları Birliği Başkanı ve Milletvekili Nilgün Ök, “Denizli’nin başarılı iş kadınlarını ödüllendireceğimiz ve üreterek savaşan kadınlara inanan Mardinli Şef ve Girişimci Ebru Baybara Demir’in katılacağı ‘İkinci İş Dünyası Kadınları Ödül Töreni’ programımıza katılmanız bizleri onurlandıracaktır” dedi.

Nilgün Ök ayrıca törende kadın girişimciliği açısından bir ismi konuk ettiklerini de belirterek, “Mardinli şef ve sosyal girişimci Ebru Baybara Demir, dünyanın en önemli mutfak kültürü yarışması 'Basque Culinary World Prize'da (Bask Dünya Aşçılık Ödülleri) 140 şef arasından ikinci kez finale kalarak, dünyanın en iyi 10 şefinden biri olan önemli bir isim. Kendini eşsiz reçetelere, leziz yemeklere, kültürlere ve kadınların istihdamına adamış bir kadın Ebru Baybara Demir. Mardin’de ve Güneydoğu Anadolu’da ‘Amazon kraliçeleri’ projesi de var. Kısacası o Orta Doğu’nun üreterek savaşan, güçlü kadınlarından biri. Denizlili başarılı kadınlarımıza örnek olması açısından Ebru Baybara Demir’i törenimizin onur konuğu yaptık” dedi.

EBRU BAYBARA DEMİR KİMDİR?

1976 yılında Mardinli bir ailenin üçüncü çocuğu olarak Edirne’de dünyaya geldi, çocukluğu ve gençliği İstanbul’da geçti. 1998’de Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Turizm Rehberlik Bölümü’nden mezun oldu ve gönlünü turizme verdi. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Rehberler Odası ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği’nin Genel Sekreterliği görevini yürüttü.1999 değişimlerin yılı oldu. Ebru, sadece 3 yıldızlı bir oteli ve küçük bir lokanta dışında hiçbir turizm işletmesi olmayan Mardin’e yerleşti. Büyük bir hayali vardı, Mardin’i turizm ile tanıştıracaktı… Terör kaynaklı güvenlik sorunu nedeniyle turizm geliri yok denecek kadar az, çiftçisi tarımdan uzaklaşmış, bir başka gelir kaynağı olan sınır ticareti de Ortadoğu’daki savaş nedeniyle bitme noktasına gelmiş, işsizlikle boğuşan, kadınların pek çoğunun eşleri olmadan evlerinden çıkmadığı bir kentte, bu gerçekten de cesaret isteyen bir işti. Birçok dinden ve kültürden insanın bir arada yaşadığı bu kentte, Mezopotamyanın ortak yaşam değeri olan mutfak kültürünü araç olarak kullanıp, insanların istihdam edilmesine katkı sağlamak hedefiyle Ebru Baybara Demir ve beraberindeki 21 kadın, tarihi bir Süryani konağını özgün değerlerine uygun olarak restore edip, bir restoran haline getirdiler. Böylece Mardin’in ilk turistik işletmesi ve aynı zamanda da bölgenin ilk ve tek şef restoranı olma özelliği taşıyan "Cercis Murat Konağı" hayat bulmuş oldu. Sadece insanlara yeni ya da yerel lezzetler ikram etmeyen; hayatlara dokunan, kadınları özgürleştiren kültürel zenginliği üretimle birleştiren bir yer sadece bir restaurant olmadığı gibi Ebru Baybara Demir de yalnızca yemek pişirip sunan bir şef olamazdı. Olmadı da.

BAŞARILARI

2017 Çaba Derneği tarafından “Türkiye’nin Geleceğe İz Bırakan Kadın Ödülü”nü aldı.

2017 Sainte Pulchérie Fransız Lisesi öğrencileri tarafından yapılan araştırma sonucu yaptığı Suriyeli Mülteci Kadınların istihdam projeleri ile “Barış Ağacı Ödülü”ne layık görüldü.

2017 Dünyanın en itibarlı mutfak kültürü yarışması Basque Culinary World Prize’da (Bask Dünya Aşçılık Ödülleri) ‘’Harran Gastronomi Okulu Projesi’’ ile aday gösterildi ve 30 ülkede 110 aday arasından ilk 10’a girerek finale kalan ilk Türk şef oldu.

2017 Eylül ayında Gastroentertainment İstanbul’da “Türkiye’nin Trend Yaratan Kadın Şefi Ödülü”nü aldı.

2012 Mardin’deki başarı hikayesi Japon Devlet Televizyonu NHK tarafından belgesel haline getirilerek Japonya’da yayınlandı.

2011 Garanti Bankası, Ekonomist Dergisi ve KAGİDER tarafından “Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi Ödülü”nün sahibi oldu.

2007 USA Kent State University tarafından Mardin Cercis Murat Konağı ile “Dünyada Kadın Liderler ve Sürdürülebilir Projeler” alanında örnek gösterilen ilk üç proje arasında girdi

2007 Miliyet Gazetesi ve Ernest&Young tarafından verilen “Türkiye’nin Sosyal Girişimcisi Ödülü”nü kazandı.

2001 Dünya Gazetesi tarafından verilen “Türkiye’nin Başarılı İş Kadını Ödülü”nü kazandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER