İş insanı Kocasert, Rusya-Ukrayna krizine dair açıklamalarda bulundu

Rusya-Ukrayna krizine ilişkin açıklama yapan iş insanı Süleyman Kocasert; “Kartların yeniden karılması ve dağıtılması gündemde. Bana göre, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin bir takım hesapları var. Rusya’dan bakıldığında; Rusya, özellikle Ukrayna ve Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne yaklaşmasını hiç istemedi” dedi.

Son günlerde dünyanın ana gündem maddesi Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizde. Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığını resmen tanıdığını duyurdu. İş insanı Süleyman Kocasert, Rusya-Ukrayna krizine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kocasert, “Rusya ve Ukrayna arasında çok uzun süreden beri yaşanan bir gerilim, bu noktaya kadar geldi. Aslına bakarsanız sürpriz bir gelişme değil, çünkü her iki ülke çok uzun zamandan beri sınırlarına askeri yığınak yapıyordu. Birbirlerine oldukça yakın sayılabilecek konumlarda büyük çaplı askeri tatbikatlarda bulunuyorlardı. Rusya Devlet Başkanı Putin’in de zaman zaman tansiyonu yükselten açıklamaları oldu. En son ‘dünyanın gözü Biden ve Putin zirvesi gerçekleşir mi?’ şeklinde sorgulanırken, şimdi onun da gerçekleşmeyeceğinin ortaya çıkmasıyla beraber çok yeni, sıcak ve önemli bir gelişme oldu. Donetsk ve Luhansk’ı ayrılıkçı gruplar tarafından yönetiliyor bu bölgeler ya da yoğunluk ve çoğunluk onlarda. Rusya yanlısı gruplar da bağımsızlığını ilan ettiler ve Rusya’da tanıdığını açıkladı. Muhtemeldir ki Rusya bu bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Luhansk Bölgesi’ne askeri anlamda elini kolunu sallayarak girecek ve buna müdahale etmek isteyen Ukrayna ordusuyla da sıcak bir çatışma yaşanacak ya da yaşanabilecek” diye konuştu.

“BANA GÖRE, ÖZELLİKLE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN BİR TAKIM HESAPLARI VAR”

Yaşanan krizin ekonomilere etkisinden de söz eden Kocasert, şunları kaydetti: “Tüm bu gelişmelerin elbette özellikle dünya ekonomisine, ticaretine olumsuz etkisi olacağını söylemek mümkün. Bugün zaten bakıyoruz; piyasalarda ilginç gelişmeler yaşanıyor, emtia fiyatları yukarı yönlü hareketli özellikle altına adeta bir hücum var. Bununla birlikte borsalarda gevşeme özellikle Bitcoin’de bir düşüş, petrol fiyatlarında ciddi bir yükseliş, döviz piyasalarında da göreceli olarak yatay bir seyir görüyoruz. Eğer sıcak bir gelişme ve çatışma yaşanırsa olumsuzluk artarak devam eder. Bundan Türkiye ihracatı başta olmak üzere turizmimiz de ciddi olarak etkilenir. Hiç istemediğimiz bir durum. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri böyle bir çatışmayı istemezse bu çatışma kolay kolay gerçekleşmez. Soru şu; dünya böyle bir çatışmayı istiyor mu, istemiyor mu? Kartların yeniden karılması ve dağıtılması gündemde. Bana göre, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin bir takım hesapları var. Bilhassa NATO üzerinde oldukça güç ve söz sahibi olduğunu bütün dünyaya göstermek ve NATO’nun varlığını pekiştirmek istiyor denilebilir. Rusya’dan bakıldığında; Rusya, özellikle Ukrayna ve Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne yaklaşmasını hiç istemedi. ‘Ben bölgede en büyük güç ve söz sahibiyim’ mesajını vermek istiyor. Onun da ötesinde şöyle bir çıkarı da var; şu anda özellikle doğal gaz ve petrol fiyatları, ciddi anlamda yukarı yönlü. Bundan en çok fayda sağlayan ülkelerin başında da Rusya geliyor. Gerek Avrupa Birliği’nin gerek bölge coğrafyasının en önemli doğal gaz ve petrol tedarikçilerinden bir tanesi. Bundan en çok kim zararlı çıkar? Büyük fillerin tepişip ortada karıncaların ezilmesi gibi, orta ölçekli ekonomiler, gelişmekte olan ekonomiler, bundan zararlı çıkarlar. Türkiye de maalesef bunların başında gelir. Çünkü hem Rusya hem de Ukrayna bizim çok çok önemli bir turizm gelir kaynağımız. Türkiye’ye en çok turist gelen ülkelerin başında Rusya ve Ukrayna geliyor. Coğrafya olarak da bölgeye çok yakınız. Dünya ticaretindeki yavaşlamadan da nasibimizi alırız. Enerji fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket zaten aralık ayından itibaren hepimizin önemli baş ağrılarından bir tanesi. Doğal gaz ve elektrik faturalarının geldiği seviye hepimizce malum. Bu sıcak temasla beraber, bütün emtia fiyatlarıyla birlikte petrol ve doğal gaz fiyatlarının yukarı yönlü hareketi, bizim ödeyeceğimiz faturanın da yukarı yönlü olması anlamına gelir. Bunların hepsini alt alta koyduğumuz anda da karşımıza bizim ödememiz gereken bir bedel ve bir fatura çıkar.”

“MESELE SADECE TOPRAK MESELESİ DEĞİL”

Kocasert, son olarak şunları aktardı: “Sular durulur mu, ortalık sakinleşir mi? Bu, tamamen, dünyanın önemli güçlerinin göstereceği iradeye bağlı. Bugün İngiltere Rusya’ya yapılacak yaptırımlarla ilgili bir açıklama yapacağını söyledi. Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Paris’te toplanıyorlar. Avrupa olarak Rusya’ya ne tür yaptırımlar yapacaklarını açıklayacaklar. Bunun karşılığında da Rusya Dışişleri Bakanı, ‘Her türlü yaptırıma karşı hazırlıklıyız’ diyor. Zaten beklediğimiz bir durum. ‘Ne tür yaptırım alışanız alın, çok umursamam’ demek istiyor. Gelinen nokta çok parlak değil. Amerika Birleşik Devletleri’nin ve NATO’nun varlığını pekiştirmek, Rusya’nın da artan emtia fiyatlarından özellikle doğal gaz fiyatlarından ve petrolden fayda sağlamak gibi bir takım niyetleri var. Mesele sadece toprak meselesi değil. Avrupa Birliği’ne yaklaşan Doğu Avrupa ülkelerine ve Balkan ülkelerine Rusya’nın bir gözdağı vermesi ve ayar çekmesi de söz konusu. Bu hafta çok önemli bir hafta. Gelişmeleri yakından izlemek lazım. Henüz büyük çaplı bir savaş, felaket tellallığı yapmak için de erken.”

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER