İş Kulübü’yle tanıştı, hayatı değişti

Denizli İŞKUR Müdürlüğü’ne bağlı İş Kulübü’nce açılan kurslara katılan eski hükümlü Eyüp Koyuncu, aldığı eğitimle kendi işini kurdu ve hayatının akışını değişti.

İş Kulübü’yle tanıştı, hayatı değişti

Denizli İŞKUR Müdürlüğü’ne bağlı İş Kulübü’nün açtığı kurslara katılan eski hükümlü Eyüp Koyuncu, aldığı eğitimle kendi işi kurdu. Hayatının değiştiren projeyi anlatan Koyuncu, “Ailemin 5 evladından birisiyim. Küçük yaşlarda annemi kaybettim. Eski hükümlü olduğunuzda hayata geri dönüş yapmak o kadar da kolay olmuyor. İŞKUR’dan bilgi alan bir arkadaşımdan İŞKUR’un kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülere hibe destek verdiğini duydum. Denizli İŞKUR’a detaylarını sormak için gittim. O sırada iş kulübün de kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülere yönelik proje yazma eğitiminin ilk günüymüş. İş kulübü lideri beni hemen gruba dâhil etti ve eğitime başladım. Projenin her başlığı ayrı ayrı incelenerek eğitimimiz 4 günde tamamlandı. Eğitime katılmadan önce aklımda ‘bu iş olur mu, olmaz mı?’ soruları dolaşırken, eğitim tamamlandığında artık net biçimde kendi işletmemi kurmak istiyordum. Bu hibe desteği alabilmem için aranan şartlardan biri de girişimcilik belgesine sahip olmaktı. Bu nedenle yine Denizli İŞKUR’a başvuru yaparak Girişimcilik kursuna katıldım, belgemi aldım” dedi.

“İŞİMİ BÜYÜTMEK İSTİYORUM”

Eski hükümlü Koyuncu, “Kurmak istediğim işletmenin ne olacağı ile ilgili belirsizlikleri iş kulübü eğitiminde tamamen gidermiştim. Büyükbaş hayvancılık yapmaya karar vermiştim. Bu kararımda 2 unsur var. Bunlardan biri; yapacağım işin hiç de yabancısı olmadığım bir iş olması; diğeri de benim hayvanlara karşı duyduğum inanılmaz sevgidir. Projemi teslim ettim ve bir süre sonra kabul edildiği haberi geldi. Ne kadar sevindiğimi anlatamam. Bu hem bana ışık oldu hem de mahallemde, ‘senin iş olmaz’ diyen çoğunluğa umut oldu. Hatta bu dönemde arkadaşlarımdan biri de beni örnek alarak projesini İŞKUR’a sundu. Şubat 2019’da 4 büyükbaş hayvan ile işletmemi kurdum. Bugün itibari ile 7 büyükbaş hayvanım mevcut. Aylık ortalama 600 litre sütün 400 litresini süt kooperatifine, 200 litresini perakende satarak gelir elde etmekteyim. Bir başka gelir kaynağımda icar yolu ile ekip biçtiğim tarlalardandır. Hayvanlarım için gerekli kısmını ayırdıktan sonra, ürettiğim mısır slajını, yoncayı ve buğdayı satarak gelir elde etmekteyim. Hedefim; işletmemi büyütebilmektir. Denizli İŞKUR’a ve Denizli İŞKUR bünyesinde çalışan İş Kulübü Lideri eğitmenlerimize çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER