'IŞIKLI VE BAKLAN OVASI ÇİFTÇİLER İÇİN DERT YUVASI'

'IŞIKLI VE BAKLAN OVASI ÇİFTÇİLER İÇİN DERT YUVASI'

​Baba ocağı olan Çivril’de bir dizi ziyaretler gerçekleştiren CHP Denizli eski Milletvekili, Genel Başkan eski Yardımcısı ve Genel Sekreteri Adnan Keskin, Çivril ve Baklanlı çiftçilerin sorunlarını dinledi. Dertlerini dile getirerek; “Işıklı Gölü ve Baklan Ovası’nda çiftçilik yapan insanlar uzun süredir kendi kaderleriyle baş başa kaldılar, bırakıldılar” dedi.

CHP Denizli eski Milletvekili, Genel Başkan eski Yardımcısı ve Genel Sekreteri Adnan Keskin, doğup büyüdüğü Çivril’de çiftçilerin sorunlarını dinledi. Bir dizi ziyaretlerde bulunan Keskin Çivril’deki Işıklı Gölü hakkında açıklama yaptı. Şu gölde anda suyun yaklaşık 2 kilometre çekildiğinin altını çizen Keskin, “Neredeyse 2 kilometreye kadar su geriye çekilmiş. Balıkçı kayıkları olurdu. Balık tutmaya çıkılırdı. Maalesef artık gölün geniş bir kısmı kurumuş durumda. Bunun iki sebebi var; birincisi eskisi kadar kar ve yağış olmadığı için Işıklı suyunun debisi azaldı. İkincisi de; eskiden Küfü Çayı’nın besleyen 258-300 kilometrelik dere yatakları yağan yağmurların suyu buraya intikal etti. Maalesef Veysel Eroğlu Orman ve Su İşleri Bakanı olduktan sonra Küfü Çayı üzerinde 3-4 tane gölet yaptırdı. Dolayısıyla Küfü Çayı’ndan bu barajın dolmasına katkı yapan su gelmez oldu. Böylelikle Küfü Çayı’nın damarları kesildi.  Şimdi ise başka bir engel çıktı. Dinar’daki meyve suyu fabrikasından gelen atık sulardan dolayı da artık buraya su gelmiyor. Orası da kapatılınca su bataklığa doğru gitmiş. Işıklı Gölü de kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış. Işıklı Gölü Barajı 1950’den sonra yapıldı. O günden bu güne yağmur ve sel sularının gelmesiyle ciddi bir toprak dolması meydana geldi. Sulama Birliği’nin başkanları geçen dönemlerde buranın toprağının temizlenmesi için yetkililere başvurdular. 120-130 milyonluk bir proje var ortada. Proje; burada toplanacak su miktarını arttırmaya yönelik bir temizlik yapılmasını içeriyor. Yetkililer de buraya gelerek gerekli incelemeleri yaptılar. Buranın temizlenmesi noktasında devletin resmi kaynaklarında bir karar oluştu. Kaynak aktarılarak bu konuda bir girişim yapılamadığı için toprak temizlemesi de yapılamıyor. Dolayısıyla Işıklı ve Baklan Ovası’nda çiftçilik yapan insanlar kendi kaderleriyle baş başa kaldılar. Yol güzergâhında görülüyor; 10 tane ayçiçeği işleme işletmeleri kurulmuş. Buradaki suyun azalması sadece tarımla uğraşan insanlara zarar vermiyor, tarıma dayalı sanayinin de yok olmasına neden oluyor. Gökgöl’deki köprünün kapatılması da baraja gelen suyu çok fazla engellemektedir” dedi.

“İKTİDAR VE MUHALEFET ÜRETİCİLER İÇİN BİRLEŞMELİDİR”
Işıklı Barajı’nın su seviyesinin araştırılması için iktidar ve muhalefet milletvekillerinin ortak hareket etmesi gerektiğini söyleyen eski Milletvekili Adnan Keskin, “Herhangi bir siyasi çekişmeye meydan vermek istemiyorum. İktidar ve muhalefet partilerine mensup milletvekili arkadaşlarımızın buraya gelerek, yerinde incelemelerde bulunarak, bu barajın suyunu yeterli miktara gelebilmesi için yapılması gereken idari tasarruflar, toprak temizleme, Küfü Çayı’ndan gelecek suyu engelleyen göletlerin yeniden gözden geçirilmesi gibi çalışmaları göstermeleri gerektiğini düşünüyorum.  Bu konuda milletvekillerimizin duyarlılık göstermeleri gerekiyor. Bugüne kadar bu çağrımız ne yazık ki bir yanıt bulmadı. Işıklı Gölü Sulama Birliği’nin başındaki insanların gayretlerine terk edilmiş bir olumsuzlukla karşı karşıya kalıyor” diye konuştu.

“ÇİVRİL OVASI’NDAN ESKİDEN İKİ ÜRÜN ALINIRDI, ŞİMDİ TEK ÜRÜN ZOR ALINIYOR”
“1950 yılından sonra Işıklı Gölü Barajı yapıldı. Ben 10 yaşlarındaydım. O zamanlar burası su ile doluydu. Hatta su fazla bile gelirdi. Zaman zaman kapaklar açılırdı.” diyen eski Milletvekili Adnan Keskin, şunları aktardı: “Çünkü o zamanlar çok fazla kar yağardı. 1,5 metreye yakın kar olurdu.  Akdağ’ın zirvesinde Ağustos ayına kadar kar olurdu. Pazarlarda kar şerbeti satan insanlar oradan kar keserlerdi. Karbonmonoksit yoğunluğundan dolayı iklimlerde ciddi değişiklikler olmaya başladı. Yağışlar azaldı. Bu anlamda baraj bir darbe yedi. Barajın yapıldığı zamanlarda sulama kültürü çok fazla yoktu. Araziler bu kadar parçalanmamıştı. Yağışlarda çok olduğu için elde edilen ürünler insanların sistemle uygun yaşamalarını sağlayacak geliri oluştururdu. Günümüzde artık yağış olmadığı için çiftçilerin emeğinin karşılığını alabilmesi, sulamaya dayalı ürün yetiştirmesiyle özdeş hale geldi. Dolayısıyla Baklan ve Işıklı Ovası’nda yoğun bir şekilde ayçiçeği ekilmeye başlandı. İnsanlar yılda 2 kere ürün elde etmenin avantajını sağlayarak kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürme imkanı sağlıyordu. Gölün bu hale gelmesi ikinci bir ürünün ekilmesini engelledi. Sulama Birliği’nin yöneticileri ikinci ürüne su verilemeyeceği için, vatandaşlar daha fazla mağdur olmasın diye mevsiminden önce uyarılar yaptı. Ayçiçekleri de yeteri kadar sulanmadığı için rekolte düşüklüğü yaşandı. Çiftçiler de çok ciddi sıkıntılar yaşamak zorunda kaldı.”

“SULANACAK ALANLAR DÖRDE BÖLÜNMÜŞ, TOPRAK DÖRT YILDA BİR SUYLA BULUŞACAK. ”Çivril ve Baklan Ovası Sulama Birliklerinin 2018 yılı için oluşturdukları sulama planı hakkında konuşan Keskin; “Su yetmediği için kendi sulama alanlarını 4’e bölmüşler. 1 yıl bir bölümünü, öbür yıl diğer bölümü şeklinde düzenleme yapmışlar. 4 yılda 1 kez sulamaya dayalı bitki yetiştirme olanağı olacak. 1 yıl suluyorsun. Diğer yıl sulamaya dayalı olmayan tahıl üretimi yapılacak. Bu da çiftçiler için çok ciddi sıkıntılar yaratacak. Su hayattır. Su paradır. Su geçimdir. Su, tarımla uğraşan insanların başkalarına muhtaç olmadan başı dik bir şekilde hayatını sürdürmesini sağlar” şeklinde ifade etti.

“GÖKGÖL, KARAGÖL OLMUŞ”
Çivril Işıklı Barajı’nın besleyen Menderes Nehri yatağına, Dinar kurulu bulunan meyve suyu fabrikası atık suyunun karıştığı yolunda iddialar olduğunu vurgulayan Keskin “İddiaya göre; meyve suyu fabrikasının atıklarının buradan 2 kilometre mesafede olan Dinar’dan çıkan suyun aktığı kanala akıtılıyor. Fabrikanın iddiası da; buradaki atıkların kanala değil, Dinar’ın kanalizasyonuna aktarıldığı yönünde. Balık çiftliği sahipleriyle, fabrika sahipleri arasında bu konuyla alakalı bir dava olmuş. Dava sanırım Yargıtay’daymış. Bu alan daha çukur. Dinar’a doğru rakım yükselmektedir. Bu çukurdan Dinar’daki kanalizasyona suyun akması doğal olarak mümkün değil. Belki de pompayla gönderilebilir. Bunun derinlemesine araştırılması gerekiyor. Fabrika atıkları gerçekten Dinar’ın kanalizasyonuna mı veriliyor, yoksa balık çiftliği sahiplerinin iddia ettiği gibi Sundurlu Barajı’na giden suyun içerisine mi akıtılıyor? Karşılıklı iddialar söz konusudur. Bu araştırılması gereken bir konudur. Bu konu çözüme kavuşturulmadığı için cezayı üreticiler çekiyor. Devlet yetkililerinin gelerek burada ciddi bir çalışma yürütmesi gerekiyor” diye konuştu.

“MENDERES’İN BALIĞINDAN, KUŞUNDAN FAYDALANIYORDUK”
Gökgöl Mahallesi’nde yaşamını ekip biçtiği ürünlerle sağlayan çiftçi “Tarlanın yarısını sürüyoruz, diğer yarısını süremiyoruz. Sudan dolayı alt tarafını ekemiyoruz. Büyük bir alanı süremiyoruz. Su yukarı vuruyor. Balıkçılar suyu kapattığı için tarlamızın alt tarafı su oluyor. Şu anda mağdur durumdayız. Eğer su kapanmasa diğer alanlara da ekim yapılabilir. 10 dekar alanımız var. Buğday, arpa, fiğ gibi mahsuller kullanıyoruz. Su vurduğu için ancak 3-4 dekar alana ekebiliyoruz. Kış mevsiminde yağışlar nedeniyle su biraz daha yükseliyor. Yaz mevsiminde ise su çekiliyor. Menderes bize hem hayat hem zarar veriyor. Menderes’in balığından, kuşundan faydalanıyorduk. Şu anda balığımız bitti. Kuş zaten yok denecek kadar az kaldı. Biz gerçekten mağdur durumdayız. Ya köyümüzü kaldırıp başka bir yere götürsünler, ya da köyü balıkçıya teslim etsinler bize başka bir yer teslim etsinler. Biz de orada geçimimizi sağlayalım. Bizim tek derdimiz köyümüzde sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşamak. Alabalık bizi çok mağdur etti. Nefes almada bile güçlük çekiyoruz. Rüzgar estiği zaman öyle pis bir koku geliyor ki; balkonda çay içmeyi, yemek yemeği bırakın nefes almaya bile çıkılamıyor. Umarım yetkililer sesimizi duyar ve bir önlem alınır” dedi.

ÇİVRİL VE BAKLAN OVASI’NDA 1 MİLYON 145 BİN DEKAR ALAN SU BEKLİYOR
Işıklı Barajı’nı besleyen Küfü Deresi’nin yatağına DSİ Genel Müdürlüğü’nce 283 kilometrelik alanda Akarın, Sinan Paşa ve Kızılören Barajı yapıldı. Fakat Çivril ve Baklan Ovası’nda bulunan 1 milyon 145 bin dekar alanın sulaması Işıklı Barajı’ndan yapılıyor.  Baklan ve Çivril Ovası’na ekimi yapılan ürünlerden; kavurucu yaz sıcaklarında mısır 4, ay çekirdeği 3 kez sulama yapılması gerekmekte.  Baklan ve Çivril Ovası’nda yeni bir karar alındı. Yeni karara göre; Işıklı Gölü’nde 2018 yılından itibaren dönüşümlü sulama programı yapılacak. 4 ekim alanına bölünen Baklan ve Çivril Ovası,  2018 yılında sadece bir alana su verilecek. Diğer üç alana ise su istemeyen ürün ekilmesi hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER