İŞKUR İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU

Doğuştan gelen rahatsızlık sonucunda engelli durumuna düşen 26 yaşındaki Ali Karamürsel, İŞKUR’un sağlamış olduğu destekle kendi işimin patronu oldu ve hayallerine kavuştu. Umut etmeyi, çalışmayı, yaşamayı ve işini çok sevdiğini söyleyen Karamürsel, “İŞKUR hayallerimin kapılarını açtı” dedi.

Aslen Bursalı olan 26 yaşındaki Ali Karamürsel, doğuştan gelen rahatsızlık sonucunda engelli durumuna düştü. İlk ve ortaokul öğreniminden sonra iş hayatına atılan Karamürsel, kuzeniyle birlikte inşaat işine girdi. Karamürsel’in yaptığı işçilik beğenilince, Çıraklık Eğitim Kursunda Sıhhi Tesisat Bölümü’ne yazılmaya karar verdi. Çıraklık Eğitim Kursu’na başladığında 15 yaşında olduğunun altını çizen Karamürsel, “18 yaşında kalfalık belgesini aldım. 2 yıl sonra çalıştığım firma sahibi emekli olacağı için firmayı kapatma kararı aldı.  Bana firmayı alıp işletebileceğimi söylemişti ama maddi olarak benim firmayı alacak gücüm yoktu. Firma kapandıktan sonra bu mesleği bırakmaya karar verdim. 2013 yılında Tekstil firmasında çalışmaya başladım. 2015 yılında bir gün, gazeteden İŞKUR’un engelli girişimcilere hibe desteği sunduğunu öğrendim. Kafamda oluşan ilk düşünce ‘Ben bu destekten yararlanarak kendi iş yerimi kurmalıyım’ oldu. Okuduğum haberin detaylarını öğrenmek için hemen Denizli İŞKUR’a gittim. Girişimcilik kurslarına katıldım. Sertifikamı aldım” dedi.

“İŞKUR PERSONELİ BANA ÇOK DESTEK OLDU”
Arsından Sıhhi Tesisatçılıkta Ustalık Belgesi almaya karar veren Karamürsel, “Sınava girdiğimde mesleğimden uzaklaşmış olduğum için soruları çözmekte zorluk çektim. Fakat sınavı geçtim. Sınavdan sonra uykularımı kaçıracak kadar mesleğimi unutup unutmadığımı düşündüm.  Çalışmakta olduğum işyerinden ayrılmaya ve bir an önce kendi işimin patronu olmaya karar verdim. 2016 yılı Haziran ayında işyerinden ayrıldım. Hemen projemi hazırlamaya başladım ve İŞKUR’dan gelecek haberi bekledim. Başvuru sürecinde güler yüzü ve anlayışıyla İŞKUR personeli bana çok destek oldu” diye konuştu.

“HEPSİNDEN ALLAH RAZI OLSUN”
2016 yılının Aralık ayında İŞKUR’un verdiği destek sayesinde Karamürsel Sıhhi Tesisat adındaki işyerini açtığını söyleyen Karamürsel, şunları söyledi: “2017 yılında şükürler olsun ki İşlerim giderek arttı. Keşke bu işe daha önce başlamış olsaydım.  Gazetedeki haberi okumasaydım, İŞKUR’un hibe desteği olmasaydı; işyeri açmayı belki hiç düşünmeyecektim. Bana güç verip yeniden mesleğimi yapmamı sağlayan İŞKUR’a, bu süreçte bana destek olan ustalarıma, büyüklerime çok teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER