İŞKUR İŞ'te anne projesi nedir? İşte Anne Projesi ile annelere günlük 70 TL harçlık, aylık 400 TL kreş desteği…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının başlatacağı İŞKUR, İş'te Anne Projesi ne zaman başlayacak? İŞKUR meslek eğitim kursları, İŞKUR işbaşı eğitim program şartları nelerdir? Tüm detaylar haberimizde...

İŞKUR İŞ'te anne projesi nedir? İşte Anne Projesi ile annelere günlük 70 TL harçlık, aylık 400 TL kreş desteği…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıkladığı ve yakında başvuruları başlayacak olan "İş'te Anne Projesi" ile İŞKUR'a katılım sağlayacak annelere günlük 70 TL ödeme yapacak.

Ayrıca çocuklu kadınlar için de 400 TL ek bakım desteği de yer alacak.

Günlük 70 TL harçlık + Aylık 400 Kreş desteği + Sağlık hizmeti!

İŞKUR'un İşte Anne projesi kapsamında vereceği destek için çalışan annelere günlük 70 TL kreş desteğinin yanı sıra, aylık 100 TL kreş bakım desteği ile ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.

İş’te Anne projesine nasıl katılım sağlanacak?

İŞKUR’un iki programından birine katılım sağlamak gerekiyor. Bunlardan biri Meslek Eğitim Kursları diğeri İşbaşı Eğitim Program olacak.

Her iki programın tüm detaylarına aşağıdaki bağlantılardan ayrıca ulaşabilirsiniz.

İŞKUR, İşte Anne projesi için bu iki programa katılım şartlarını sağlamak yeterli olacak. Bu programlara katılma şartlarını sağlayanlar proje kapsamı içerisine alınacaklar.

Başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

Çocuğa ait nüfus cüzdanı aslı ve kreş ya da gündüz bakımevinin faturası isteniyor.

Kreşten alınacak SGK sicil numarasının yer aldığı belge ile İŞKUR'a başvuru yapılabilecek.

Başvurular Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüklerine yapılabilecek.

Meslek Eğitim Kursları başvuru şartları nelerdir?

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, işverenin aradığı özel şartları taşımak, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak, emekli olmamak gerekiyor.

Eğitimlere katılmalarına ve kurs sonunda da istihdam edilmelerine engel durumları bulunmadığı il müdürlüğünce uygun görülen yükseköğretim ve açık öğretimde okuyan öğrenciler de kurslara katılabilirler.

İşbaşı Eğitim Program başvuru şartları nelerdir?

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, işverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak, emekli olmamak, programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak gerekmektedir.

Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak, yukarıdaki şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilirler.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilirler.

Egehaber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bike Kültekin
Bike Kültekin - 3 yıl Önce

Merhaba ben Sivas merkez de oturuyorum. Sizden bir bilgi almak istiyorum. Türkmenistandan geldim 4 yıllık evliyim ama vatandaşlık almadım daha. Oturum izinim var sadece. Acaba iskurun anne projesine katilabilirmiyim bilgi verirmisiniz. İki tane çocuğum var.

Suna Daş
Suna Daş - 3 yıl Önce

Merhaba ben suna daş 15senedir evliyim işkurun anne projesine katılabilirmiyim48yaşındayın

Yasemin kale
Yasemin kale - 3 yıl Önce

Biri 17 diğeri 8 yaşında iki oğlum var bende yararlanabiliyormuyum acaba

SIRADAKİ HABER