İşletmecilerden “Elbet bir gün buluşacağız” göndermesi

Muğla’da, kafe, bar ve restoran sahipleri, Türkiye genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen yarım saatlik “ışık ve müzik açma” eylemiyle 11 aydır yaşadıkları mağduriyeti protesto ettiler. İşletme sahipleri, saat 18.30’u gösterdiği anda, ünlü sanatçı Müzeyyen Senar’ın ölüm yıl dönümü olması sebebiyle de “Elbet bir gün buluşacağız" şarkısını çalarak, yetkililere mesaj gönderdi.

İşletmecilerden “Elbet bir gün buluşacağız” göndermesi

Muğla’da, kafe, bar ve restoran sahipleri, tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak gerçekleştirdikleri yarım saatlik “ışık ve müzik açma” eylemiyle 11 aydır yaşadıkları mağduriyeti protesto ettiler. İşletme sahipleri, saat 18.30’u gösterdiğinde, Müzeyyen Senar’ın ölüm yıl dönümü olması sebebiyle “Elbet bir gün buluşacağız" şarkısını çalarak, yetkililere mesaj gönderdi. Mekanların kapalı ve müzik eşliğinde açık halini görüntüleyen işletmeciler, bu görüntüleri #kabare hashtag’ı ile sosyal medyada paylaştı. Menteşe İlçesi’nde restoran işleten Ahmet Karakuş, Kafe, Bar, Restoran (KABARE) hareketinin, başta Ankara olmak üzere ülkedeki tüm kafe, bar ve restoran sahiplerinin ve çalışanlarının mağduriyetlerini dile getirmek amacıyla ortaya çıktığını söyledi. Oluşumun kesinlikle siyasi bir desteği olmadığına vurgu yapan Karakuş, “Yaklaşık 11 aydan bu yana kapalı olan işletmelerin çalışanları ve özellikle ailelerinin içinde bulunduğu durumu kamuoyuna bir şekilde açıklamaktır. Şuanda her hangi bir otelin restoranına gidip hep beraber yemek yiyebiliyorsak, içebiliyorsak, normal bir restoranda, kafede ve kahvede de bunu yapmamız lazım” dedi. Karakuş, yaşanan süreçte görünmeyen mağdurların da olduğuna dikkati çekti.

“BELİRLENEN KRİTERLER DOĞRULTUSUNDA BİZ DE AÇALIM"

İşletme mutfağında çalışan bulaşıkçıdan, iş sonrası karton ve şişe toplayıp satan çocuklara, müzisyenlere kadar milyonlarca insanın mağduriyet yaşadığını savunan Karakuş, “Mitingler, kongreler, açılışlar yapılıyor. Bunda aranan kriterler var.  Kriterler doğrultusunda bunlara izin veriliyor. Bizim tek bir amacımız var. Komple açılalım demiyoruz. Belirlenen kriterler doğrultusunda, şuanda toplumsal faaliyetler nasıl yapılıyorsa biz de bu doğrultuda müşteri kabul edelim” diye konuştu. İşletmesinin en fazla 30 kişi alabileceğini ifade eden Karakuş, AVM’lere ve diğer toplumsal alanlara HES Kodu’yla girildiğini, kendi işletmelerine de HES Kodu’yla girilebileceğini savundu.

“MİLYONLARCA İNSAN MAĞDUR"

Eşitlik olması gerektiğini dile getiren Karakuş, şunları kaydetti: “Binlerce, milyonlarca insan mağdur. Artık insanların dayanacak gücü kalmadı. Millet evini, arabasını, bütün birikimini kaybetti. Bunu yerine koyması da mümkün değil. Daha önce para biriktirmek için esnaflık yapıyor ve çalışıyordu. Bu saatten sonra yıllarca borç ödemek için çalışacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER