ISPARTA’DAKİ MÜZİK KÖY’ÜNDE ‘HAYRİ DEV SINIFI’

Isparta’nın Keçiborlu İlçesi’ne bağlı İncesu Köyü’nde 27-31 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan Müzik Köyü projesinde, köy okulundaki Üçtelli sınıfının adı; 'Hayri Dev Üçtelli Sınıfı' olacak.

2008 yılında UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ seçilen Hayri Dev, geçtiğimiz hafta içerisinde tedavi gördüğü Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Denizli’nin ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ olan Dev’in ölümü, Denizlililerin yanında müzik dünyasını da yasa boğdu. Isparta’nın Keçiborlu İlçesi’ne bağlı İncesu Köyü’nde 27-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘Müzik Köyü’ projesinde, üçtelli'nin efsane isimlerinden Hayri Dev’in ismi; köy okulundaki Üçtelli sınıfına verildi. 'Hayri Dev Üçtelli Sınıfı’nda; kabak kemane, sipsi ve üçtelli saz gibi müzik aletlerine yönelik köy çocuklarına dersler verilecek.

‘Müzik Köyü’ projesinin mimarı olan Müzik Öğretmeni Emre Dayıoğlu; “Ben 6 yıllık müzik öğretmeniyim. Şu anda Antalya’nın Kaş İlçesi’nde görev yapıyorum. Öğretmen olduktan sonra; özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde 3 bine aşkın köylere gittim. Oralarda derleme ve müzik kaydı yaptım. Binlerce insanı kayıt altına aldım ve internette paylaştım. Bu insanların içinde en kıymetlisi Hayri Amca’ydı. Hayri Amca ile defalarca köyünde ve bazı konserlerde görüşme fırsatı yakaladım. Onun çırağı olarak üçtelli sazı Hayri Amca’dan öğrenmeye çalıştım. Onun vefatı, hepimizi yasa boğdu. Koca Usta’nın ölümü bizim Müzik Köy projemize de denk gelince; köy okulundaki Üçtelli sınıfına, 'Hayri Dev Üçtelli Sınıfı’ olarak değiştirme kararı aldık. Köy çocuklarının Hayri Amcamızı tanıması açısından büyük önem arz ettiğini düşünmekteyim. Özellikle köy çocukları ve gençlerin ustamızın izinden gidebilmesi için bu sınıf a çok anlamlı üçtelli dersleri yapılacağına yürekten inanıyorum” dedi.

MUHAMMET KARAÇAY

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2018, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER