'İŞSİZLİK DİĞER SORUNLARIN TETİKLEYİCİSİ OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR'

'İŞSİZLİK DİĞER SORUNLARIN TETİKLEYİCİSİ OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR'

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi Programı’na konuk olan İŞKUR Denizli İl Müdürü Ferudun Giresun; “İşsizlikle mücadele edildiğinde, sağlanan başarı aslında birçok sorunu da yok eder. İşsizlik diğer sorunların tetikleyicisi olarak görülmektedir. Dünyada 199 Milyon 400 bin işsiz olduğu tahmin edilmektedir” dedi.

İŞKUR Denizli İl Müdürü Ferudun Giresun, DRT Denizli ekranlarından haftaiçi hergün canlı olarak yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi Programı’na konuk oldu. İşsizlikle mücadele konusunda değerlendirmede bulunan Giresun; “Dünyanın en büyük sorunlarından biri işsizlikle mücadeledir. İşsizlikle mücadele edildiğinde, sağlanan başarı aslında birçok sorunu da yok eder. İşsizlik diğer sorunların tetikleyicisi olarak görülmektedir. Dünyada 199 Milyon 400 bin işsiz olduğu tahmin edilmektedir. Uluslararası çalışma teşkilatı 2016 yılında yapılan Dünyada istihdam ve sosyal durum eğilimler raporunda kabaca 200 Milyon işsiz olacağı tahmin edilmekte 2017 de bu rakamın artacağı tahmin ediliyor” diye konuştu.

İŞSİZLİK SORUNU; DÜNYANIN SORUNU

İşsizliğin çok çeşitli sebepleri olduğunun altını çizen Giresun, “bir devlet, iktisadi kalkınmayı sağlamıyor olabilir, sürdürülebilir bir büyüme olmayabilir, iş yaratılamıyor olabilir. Çeşitli nedenler bahsedilebilir.  İşsizlik sorunu; Dünyanın sorunu, Türkiye’nin sorunu, bölgemizin sorunu.  İlimizde belli bir işsizlik sorunu olmakla birlikte makul seviyelere daha yakın olduğunu görmekteyiz. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ağustos ayı verilerinde işsizlik oran yüzde 11,3 olarak gerçekleşti. Bir önceki yıla göre de kısmen bir artış söz konusu olmuştur. Gençler arasındaki işsizlik tüm dünyada olduğu gibi yüzde 19,9’lar seviyesindedir” dedi.

“HÜKÜMET BİR TAKIM TEDBİRLER ALMAKTADIR”

“Özellikle gençler ve kadınlar arasındaki işsizliğin makul seviyelere çekilmesiyle ilgili bir takım tedbirler alınması lazım” diyen Giresun sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuda gerçekten hükümet genç işsizliğin makul seviyeleri indirilmesi ile ilgili bir takım tedbirler almaktadır. İşverenlere prim desteği, genç işsiz ve kadınların iş gücü piyasasına katılmaları, işe almaları durumunda prim desteği verilmekte. İŞKUR’un uyguladığı İşbaşı Eğitim programları ile desteklenmektedir.”

“İŞSİZLİK ORANI ARTIŞINDAKİ TEMEL FAKTÖR; TARIM KESİMİNİN DİĞER SEKTÖRLERE KAYMASIDIR”

“Nüfus artısı kadar istihdam yaratamadığınız zaman; aradaki fark işsizlik olarak karşınıza çıkar” diyen Giresun, “Ülkemizde her sene 800 bin kişi ile 1 milyon kişi istihdam yaratmamız gerekiyor. Bizde piyasalar farklı.  Bugün baktığımız zaman bir önceki yılın Ağustos ayına göre tarımdan 257 bin kişinin koparak diğer sektörlere çalışmak için müracaat ettiğini görüyoruz. Tarım kesiminde bundan 6 yıl önce yüzde 28 seviyesinde çalışan varken; bugün tarım kesiminde çalışan oranı yüzde 21 düştü. Daha önce tarım kesiminde çalışanlar aile ekonomisine ücretsiz olarak katkı sağlarken; artık o sektörden kopanların işgücü piyasasına girmek için müracaat ettiğinde iş aradıklarını görüyoruz. İşsizlik oranı artışındaki temel faktör ise hızlı bir şekilde tarım kesiminin diğer sektörlere kaymasıdır” şeklinde ifade etti.

“EĞİTİM SEVİYESİ ARTTIKÇA MAALESEF İŞSİZLİK ORANININ ARTTIĞINI GÖSTERMEKTEDİR”

Genç ve kadın istihdamının en büyük sorunlarından birinin işgücü piyasasının aradığı nitelikte elemanın bulunamaması olduğunu söyleyen Giresun; “işverenlerimizin çeşitli ortamlarda ‘biz nitelikli eleman istiyoruz, ara eleman bulmakta zorlanıyoruz’ diyor. Aslında doğrudur. Baktığımız zaman işgücü piyasası aradığı niteliklerle eğitim kurumlarına mezun olan gençlerimizin sahip olduğu niteliklerin bir biriyle örtüşmediği anlaşılmaktadır. Burada eğitim ve istihdam arasındaki ilişkinin çok iyi bir şekilde kullanılmamasına bir neden olabilir. Aslında eğitim kurumlarından mezun olduktan sonra eğitimli insanların eğitim kurumların nitelik katması lazım. Eğitimli insanların işsizlik oranında daha az olması lazım. Ancak yapılan araştırmalar bunu göstermemektedir Eğitim seviyesi arttıkça maalesef işsizlik oranının arttığını göstermektedir” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER